Mladá fyzička vynašla fúznu raketu, ktorá by mohla dostať ľudí na Mars až 10x rýchlejšie
- Fatima Ebrahim pracuje ako výskumná fyzička, spoločne s americkým ministerstvom energetiky prichádza s jedinečným objavom
- Pomocou fúznej rakety sa ľudia dostanú na Mars oveľa rýchlejšie
- Na novom dizajne vedci nepretržite pracujú
- Fatima Ebrahim pracuje ako výskumná fyzička, spoločne s americkým ministerstvom energetiky prichádza s jedinečným objavom
- Pomocou fúznej rakety sa ľudia dostanú na Mars oveľa rýchlejšie
- Na novom dizajne vedci nepretržite pracujú
Fatima Ebrahim pracuje ako výskumná fyzička pre Laboratórium fyziky plazmy Princeton (PPPL). Jej výskumné záujmy siahajú od magneticky obmedzených fúznych plaziem po plazmy poháňané prietokom, ako sú akrečné disky.
Primárne výskumné znalosti nadobudla v sfére, kde sa zaoberala teoretickou a globálno-výpočtovou rozšírenou magnerohydrodynamikou so širokým využitím pre astrofyzikálne, laboratórne a fúzne plazmy.
Fúzna raketa z dielne amerického ministerstva energetiky
Tentokrát však vynašla novú fúznu raketu, ktorá by mohla prvých ľudí vyniesť na Mars 10-krát rýchlejšie ako pohonné motory. Raketa pochádza z návrhu Fatimy, ale zrodila sa v dielni amerického ministerstva energetiky. Funguje na princípe magnetických polí a vystreľovania plazmovými časticami zo zadnej časti rakety, čo poháňa raketu vesmírom.
„Tento nápad som dostala v roku 2017, keď som premýšľala o podobnostiach medzi výfukom automobilu a časticami výfukového plynu s vysokou rýchlosťou,“ hovorí vedkyňa o inovácii.
„Tento systém produkuje magnetické bubliny nazývané plazmoidy, ktoré sa pohybujú rýchlosťou približne 20 kilometrov za sekundu, čo mi pripadalo ako správny ťah.“
Plnou parou vpred s výfukovými plynmi
Počítačové simulácie, ktoré boli vykonané na počítačoch ukázali, že nový koncept plazmového paliva môže generovať výfukové plyny s rýchlosťou stoviek kilometrov. Druhou obrovskou výhodou je, že pracuje 10-krát rýchlejšie ako u ostatných tryskových motorov.
Nejde o žiaden nový koncept
Použitie fúzie na napájanie rakiet nie je novým konceptom, trysky sa líšia od už existujúcich zariadení v troch veciach.
Prvou je, že zmena sily magnetických polí môže zvýšiť alebo znížiť silu ťahu, čo umožní lepšie manévrovanie temnou priepasťou, ktorou je vesmír. „Použitím väčšieho množstva elektromagnetov a väčšieho množstva magnetických polí môžete v skutočnosti otáčaním gombíka doladiť rýchlosť,“ ozrejmuje Ebrahimi.
Druhú odlišnosť definuje nový propulzný systém, ktorý produkuje pohyb vymršťovaním plazmatických častíc aj magnetických bublín známych ako plazmoidy. „Plazmoidy dodávajú pohonnej sile energiu a žiadny iný koncept trysky ich nezahŕňa,“ objasňuje.
Pri poslednom rozdiely sa hovorí o tom, že Ebrahimina koncepcia využíva magnetické polia na vystrelenie častíc plazmy zo zadnej časti rakety.
„Zatiaľ čo iné trysky vyžadujú ťažký plyn vyrobený z atómov ako xenón, v tomto koncepte môžete použiť typ plynu, aký len chcete. Vedci môžu v niektorých prípadoch uprednostňovať ľahký plyn, pretože menšie atómy sa môžu pohybovať rýchlejšie,“ dodáva v závere Ebrahim.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: dailymail.co.uk, theory.pppl.gov, news.sky.com