Mladá krv, ktorá je pýchou Slovenska. 30 najtalentovanejších mladých Slovákov do 30 rokov
- Sú tvoriví, inšpiratívni, originálni, sú lídrami vo svojich odvetviach
- Magazín Forbes desiaty raz priniesol rebríček mladej energie 30 pod 30
- Sú tvoriví, inšpiratívni, originálni, sú lídrami vo svojich odvetviach
- Magazín Forbes desiaty raz priniesol rebríček mladej energie 30 pod 30
Tvárou aktuálneho výberu je hokejista Juraj Slafkovský, ktorý zažiaril na olympiáde v Pekingu. Žiaria však aj ďalšie slovenské talenty z biznisu, startupov, vedy, umenia či verejného sektora.
V Rebríčku 30 pod 30, ktorý zhotovil slovenský Forbes, sa objavujú mladí ľudia, ktorí neprekročili vek 30 rokov a už dokázali preraziť v tom, čo robia doma či vo svete.
Na čele Juraj Slafkovský
Hlavnou hviezdou v novom rebríčku je hokejový supertalent, 18-ročný Košičan Juraj Slafkovský. So 7 gólmi sa stal najlepším strelcom na ZOH. Ako uvádza TASR, na hry bol pôvodne nominovaný, aby nazbieral cenné skúsenosti a ako člen štvrtého útoku mal mať skôr na starosti bránenie elitných hráčov súpera ako strieľanie gólov, ale nakoniec to vypálilo inak.
O jeho talente sa nikdy nepochybovalo. Podľa Elite Prospects pôsobil v sezóne 2017/2018 v košickom tíme 16-ročných. V tom čase mal len 13 rokov. Počas tejto sezóny odohral aj niekoľko zápasov za tím do 18 rokov.
Jeho talent pútal pozornosť a po úspešnej sezóne v mládežníckych tímoch HC Košice ho čakala dobrá sezóna v zahraničí. Začal v tíme Red Bull Hockey Academy v Rakúsku, z ktorého neskôr odišiel do Česka. Tam pôsobil v HK Hradec Králové U16 a U19. Túto sezónu ukončil debutom na mládežníckych majstrovstvách sveta do 16 rokov.
Pozvánku do seniorského výberu si Slafkovský zaslúžil vďaka prípravným zápasom juniorskej reprezentácie. Mladý a talentovaný útočník nastúpil prvýkrát v drese seniorskej reprezentácie proti Lotyšom.
Tomáš Halgaš
Takmer 30-ročnému Slovákovi sa podaril významný úspech so svojím startupom, o ktorý prejavila záujem jedna z najväčších sociálnych sietí sveta. Projekt Sphere padol do oka Twitteru, ktorý sa rozhodol uzavrieť dohodu s Tomášom Halgašom, spoluzakladateľom startupu Sphere.
Twitter odkúpil jeho aplikáciu, ktorá spája celé komunity ľudí. Nápady tohto mladého talentu tak využije popredná sociálna sieť, ktorá ho zároveň pribrala do svojho tímu, kde bude pokračovať na vývoji ďalších riešení.
Tomáš tvrdí, že väčšina skupín trpí klasickými chorobami online komunikácie, ktoré bránia vzniku komunity. Reč je o trápnom tichu počas četovania či častom posune komunikácie divným smerom.
„Naša aplikácia tieto nedostatky rieši tým, že čistíme konverzácie od neaktuálnych príspevkov a podporujeme ľudí vo výmene informácií a názorov. Boli sme vždy presvedčení, že vytvorenie priestoru, v ktorom sa darí zmysluplným konverzáciám, je jednou z najzásadnejších výziev súčasnosti,“ cituje Tomáša Halgaša portál Fontech.
Mladý inovátor tvrdí, že je rád, že sa mu s tímom podarilo k tejto výzve prispieť ich riešením. Fakt, že sa Twitter rozhodol ich aplikáciu kúpiť a ich nápady začleniť do svojej sociálnej siete, je toho potvrdením.
Vojtech Deme
Príležitosť učiť sa, rozvíjať svoj talent a dosiahnuť veľké ciele neprichádza každý deň. Keď sa ale objaví, musíte sa jej chopiť a vyťažiť z nej maximum, podobne ako Vojtech.
Ten svoju príležitosť našiel hneď po vysokej škole, pretože uspel vo výberovom konaní do trainee programu spoločnosti Coca Cola HBC a dostal sa na pozíciu trade marketing manažéra, kde mal na starosti celé Slovensko. Neskôr sa stal country manažérom značky energetických nápojov Monster Energy. Stará sa o rakúsky, no aj maďarský trh.
Barbora Sliepková
Barbora je absolventkou katedry dokumentárnej réžie na Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave, v ateliéri Petra Kerekesa. Pôsobí ako členka tvorivého tímu televíznej diskusnej relácie Večera s Havranom.
Jej študentský film O sestre (2016) získal Cenu LITA za najlepšiu réžiu na Festivale študentských filmov Áčko. Režírovala titul Xenofóbia z dokumentárneho cyklu Biele vrany a hrdinovia medzi nami.
V roku 2020 dokončila film Symbióza o architektke Viere Meckovej z dokumentárneho cyklu IKONY. Debutovala celovečerným filmom Čiary, urbánnou esejou o osamelosti mestského človeka, vizuálne inšpirovanú slovenským konceptuálnym umením a fotografiou. V súčasnosti pracuje na poviedkovom filme o ekologických katastrofách na Slovensku.
Adam Pavlovčin
Adam študoval hudobnú kompozíciu v Londýne. A okrem toho, že je dobrý spevák, je aj profesionálny tanečník. Popri tom všetkom sa stíha venovať aj modelingu. Je bratom známej herečky Radky Pavlovčinovej.
Adam Pavlovčin sa stal výhercom aktuálneho ročníka československej Superstar. Najpozitívnejšie hodnotenie v súťaži mal po prvom živom vystúpení, keď sa všetko zlomilo, ako sám hovorí, a na vlastné oči videl, že to, čo robí, funguje. „Neplakal som po negatívnom hodnotení, ale bol som smutný, keď mi Leoš povedal, že ma nechce zahrať v rádiu.“
Patrik Le Giang
Patrik je vrcholový športovec, ktorý si razí svoju cestu. Nielen v kariére, ale aj v prístupe k životu. Patrik sa dostal z Fiľakova cez Žilinu až do legendárneho pražského klubu Bohemians. Tam zažil dve vydarené sezóny.
Medzi hráčmi a kamarátmi je známe, že má špecifický prístup k životu a strave. Je futbalový brankár, ktorý sa na konci roka stal prvým slovenským športovcom, ktorý získal medzinárodné charitatívne ocenenie Merit Award. Patrik spolupracuje aj so slovenskou značkou Powerlogy.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Patrik dlhodobo funguje podľa protokolu čiastočného hladovania, vďaka ktorému sa dokáže spoľahnúť na energiu svojho tela. Stravu spolu so správnym nastavením mysle považuje za životný štýl. „Nedefinovali ma tie úspechy, ktoré vidia všetci navonok, ale definovali ma pády a najťažšie momenty.“
Kompletný Rebríček 30 pod 30 publikoval magazín Forbes.
Výber členov rebríčka
Nominovaní sú v rebríčku zaradení do šiestich kategórií: 1. biznis, 2. startup a technológie, 3. veda a vzdelávanie, 4. šport, 5. umenie, kreatívny priemysel a zábava, 6. sociálne inovácie a verejný sektor. Do každej z nich je vybraných päť talentov.
Finalistov vyberá redakcia Forbes po konzultáciách s odborníkmi, univerzitami či predošlými členmi rebríčka. Pri kategóriách, ktoré sa týkajú biznisu a startupov, Forbes dbá na profitabilitu a na rastový potenciál firiem, ktoré daní ľudia reprezentujú. Rovnako tak aj na zdravé pozadie peňazí, ktoré im pomáhajú napredovať.
S cieľom priblížiť sa čo najviac metodike materského amerického Forbesu sa aj v slovenskej edícii zaviedlo pravidlo, že raz ocenená osoba už nemôže byť v rebríčku opakovane.
Členovia slovenského výberu môžu byť zároveň ďalej nominovaní do európskeho rebríčka alebo do globálneho rebríčka 30 pod 30 amerického Forbesu. Nominovaní nemôžu presiahnuť vek 30 rokov.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Forbes