Mladá rodina si vybudovala drevenicu 21. storočia. Je dvojgeneračná a s nízkymi nákladmi
- Namiesto ruchu veľkomesta sa usadili na dedine
- Postavili si unikátnu drevostavbu s nákladmi, ktoré nezruinujú ich rozpočet
- Namiesto ruchu veľkomesta sa usadili na dedine
- Postavili si unikátnu drevostavbu s nákladmi, ktoré nezruinujú ich rozpočet
Za domom, ktorý ti teraz podrobnejšie predstavíme, stojí architektonické štúdio KLAR. Klient jeho tím oslovil so stavebným programom vlastného bývania pre štvorčlennú rodinu s oddelenou časťou pre bývanie starých rodičov. Dom mal byť drevený a udržateľný, ľahko zrealizovateľný, s nízkymi nákladmi na prevádzku a s možnosťou aspoň čiastočnej stavby svojpomocne.
V tomto prípade išlo o parcelu na zelenej lúke, ktorá nemá takmer žiadnu susednú zástavbu, ktorá by nejakým spôsobom definovala štruktúru celého projektu. V relatívnej blízkosti sa nachádzajú dve katalógové drevostavby so sedlovou strechou, zvyšok okolitej zástavby je mixom rozličných typov rodinných domov z rôznych období.
Odpoveď na otázku: „Ako by mal dom vyzerať?“ v tomto prípade nebýva jednoduchá. Vzhľadom na rozpočet, nabitý stavebný program a tiež požadovaný konštrukčný systém drevostavby, bol v návrhu využitý racionálny prístup s opakovaním konštrukčných prvkov.
Na hranici vymedzených ochranných pásiem umiestnili dva prepojené tubusy so sedlovými strechami. Základný tvar domu sa tak na prvý pohľad javí ako tradičná lokálna zástavba, ktorú tvoria drobné jednopodlažné domčeky so sedlovou strechou.
Dve samostatné krídla majú prirodzene oddeľovať prevádzku budúceho výmenníku pre starých rodičov a prevádzku pre samotnú rodinu. Vytvára sa tu akési uzavretie od severu a roztváranie do privátneho dvora s výhľadmi do priľahlého lesa.
Dvor lemujú terasky, na ktorých je možné vďaka presahom strechy celoročne relaxovať a počúvať blízky potok alebo napríklad len vzdialený ruch bežného dedinského života. Slnko je tu v letných mesiacoch tienené urastenými stromami pri potoku, v zime zase lúče preniknú konármi stromov až do domu.
„Parcela sa nachádza na okraji zástavby v južnej časti obce Rybí. Vymedzuje ju prístupová cesta, priľahlý potok s vysokými stromami a oplotenie susedného domu. Plošne ide o o pomerne veľkú parcelu, avšak ochranné a bezpečnostné pásma lesa a podzemných plynových zásobníkov zastavateľnú časť pozemku významne zredukovali a do značnej miery aj predurčili tvar domu.“
„Obe funkčné krídla sa pretínajú v zádverí. Obrazne povedané, ide o akési vstupné rázcestie, pretože odtiaľto možno vidieť obe krídla domu, a zároveň celú terasu so záhradou. Chodba umožňuje vstup do technickej miestnosti, kúpeľne a spálne. Zároveň spája toto krídlo s terasou.“
Pri vstupe do hlavnej obytnej časti rodinného domu sa vchádza do veľkého prevýšeného priestoru s kuchyňou a jedálňou. Ako v celom dome, aj tu je kladený dôraz na umožnenie priehľadov cez dom či von do krajiny.
Pásové okno v kuchyni dáva prehľad o vstupe do domu, výhľady do krajiny potom ponúka veľké sedacie okno v obývačke. Z obývačky vedie chodba do oddychovej zóny s izbou, kúpeľňou a spálňou. Všetky obytné miestnosti majú priamy vstup na krytú terasu.
V interiéri sa pohľadovo najviac uplatňuje smreková biodoska a biely sadrokartón. Podlahy v izbách sú dubové, v chodbách a kúpeľniach je použitá keramická dlažba.
Hlavná obytná časť vybieha nad terén na subtílnych oceľových stojkách. Dom je tak šetrnejší k pôde pod ním a navyše si zachováva príjemnú mierku a ľahkosť.
Vykurovanie je navrhnuté ako podlahové teplovodné napojené na elektrokotol. Obytný priestor je doplnený aj o krbové kachle na drevo. V kúpeľni je umiestnený vykurovací rebrík.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: KLAR, LINKA