Mladá Slovenka exceluje vo výskume rakoviny pankreasu: Prezrádza, ako znížiť riziko ochorenia o 50 %

  • Pacienti s rakovinou pankreasu prežívajú v priemere len 2-3 mesiace
  • Študentka Mária prezradila varovné signály ochorenia a ako znížiť riziko vzniku
Mária Urbanová
Katarína Gáliková
  • Pacienti s rakovinou pankreasu prežívajú v priemere len 2-3 mesiace
  • Študentka Mária prezradila varovné signály ochorenia a ako znížiť riziko vzniku

Patrí medzi najagresívnejšie onkologické ochorenia s mimoriadne nízkou mierou prežitia. Diagnostikuje sa zvyčajne neskoro, keď už metastázuje do okolitých orgánov. Rakovina pankreasu je pre mnohých pacientov rozsudkom smrti, no slovenská vedkyňa Mária Urbanová sa nevzdáva a hľadá nové cesty liečby pomocou epigenetických liekov. Momentálne pôsobí ako doktorandka v Biomedicínskom centre SAV, kde za svoj výskum získala prestížne ocenenie Študentská osobnosť Slovenska.

Slovensko má druhý najvyšší výskyt rakoviny pankreasu spomedzi európskych krajín, informuje portál Nie Rakovine. Neoperovaní pacienti s rakovinou pankreasu prežívajú v priemere len 2-3 mesiace. Aj v prípade operácie sa priemerné prežívanie pohybuje okolo 2-3 rokov. 

„Rakovina pankreasu je jedným z najagresívnejších nádorových ochorení s veľmi nízkou mierou prežívania, čo ma motivuje venovať sa tejto problematike a hľadať nové spôsoby liečby,“ vysvetľuje Mária. „Pre týchto pacientov by aj malý objav mohol znamenať veľa.“

Prečo je rakovina pankreasu taká zákerná?

Jedným z hlavných dôvodov vysokej úmrtnosti je neskorá diagnostika. Väčšina pacientov je diagnostikovaná až v pokročilom štádiu, keď už nádor metastázoval do iných orgánov a možnosti liečby sú výrazne obmedzené.

„Nádory pankreasu v skoršom štádiu sú veľmi ťažko diagnostikovateľné, hlavne kvôli nedostatku špecifických príznakov a symptómov,“ vysvetľuje Mária.

Z genetického hľadiska zohráva kľúčovú úlohu mutácia génu KRAS, ktorá je prítomná v približne 90 % prípadov rakoviny pankreasu. Táto mutácia vedie k nekontrolovanému rastu nádorových buniek, pretože narúša prirodzený mechanizmus zastavovania bunkového delenia.

Varovné signály, ktoré by sme nemali ignorovať

Medzi príznaky, ktoré by mali viesť k okamžitej návšteve lekára, patrí žltačka (zožltnutie kože a očí), pretrvávajúce bolesti brucha alebo chrbta, nevysvetliteľná strata hmotnosti, zmeny v stolici a tráviace problémy ako nadúvanie a nevoľnosť. 

Problémom je, že v skorých štádiách môžu byť tieto príznaky veľmi mierne alebo úplne chýbať, čo komplikuje včasnú diagnostiku. Preto je mimoriadne dôležité nepodceňovať preventívne prehliadky, apeluje Mária. 

Riziká, ktoré môžeme ovplyvniť

Medzi najvýznamnejšie rizikové faktory rakoviny pankreasu patrí fajčenie, obezita, chronická pankreatitída (zápal pankreasu), diabetes a genetické predispozície.

„Fajčenie je jedným z najdôležitejších rizikových faktorov, ktorý zvyšuje riziko vzniku rakoviny pankreasu až dvojnásobne,“ upozorňuje Mária. „Obezita a nezdravá strava, bohatá na nasýtené tuky, tiež prispievajú k zvýšenému riziku.“

Zdravý životný štýl môže výrazne znížiť riziko vzniku tohto ochorenia. „Prostredníctvom zdravého životného štýlu, ako je nefajčenie, udržiavanie zdravej hmotnosti, zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita, môžu ľudia výrazne znížiť riziko vzniku tohto ochorenia až o 20 či 50 %,“ vysvetľuje ocenená študentka.

Zároveň však dodáva: „To ale neznamená, že človek so zdravou životosprávou nemôže dostať rakovinu pankreasu, môže, ale pravdepodobnosť bude nižšia.“

Mária Urbanová
zdroj: Ela Rybárová

Nádej pre pacientov sú epigenetické lieky

Výskum Márie Urbanovej sa zameriava na epigenetické lieky, ktoré predstavujú inovatívny prístup v liečbe rakoviny pankreasu. Tieto lieky fungujú na molekulárnej úrovni a ovplyvňujú chemické modifikácie DNA a histónov.

„Epigenetické lieky fungujú tak, že ovplyvňujú chemické modifikácie DNA a histónov, ktoré ovplyvňujú to, či sa budú konkrétne gény prepisovať, čiže či budú aktívne, bez toho aby nejako ovplyvnili samotnú sekvenciu DNA,“ vysvetľuje.

Pre pacientov s rakovinou pankreasu to znamená, že tieto lieky môžu „zapnúť dobré“ tzv. tumor supresorové gény, ktorých úlohou je zastaviť nekontrolovateľné delenie buniek. Okrem toho môžu epigenetické lieky zlepšiť odpoveď na liečbu a znížiť chemorezistenciu, teda necitlivosť voči bežnej chemoterapii.

Liečba šitá na mieru

Medzi najvýznamnejšie pokroky vo výskume rakoviny pankreasu patrí vývoj organoidových modelov, prezrádza Mária. Ide o malé nádory vytvorené z nádorového tkaniva pacienta, ktoré si zachovávajú vlastnosti a znaky pôvodného nádoru.

„V laboratóriu potom na nich vieme testovať rôzne liečivá a podľa toho nájsť liečivo, na ktoré organoidy najlepšie odpovedajú a mohlo by najlepšie zaúčinkovať aj u pacienta,“ vysvetľuje. „Verím, že takýmto prístupom bude v budúcnosti možné pacientom vybrať liečbu ,priamo na mieru‘ a tak predĺžiť ich prežívanie.“

Mária Urbanová
zdroj: Katarína Gáliková

Budúcnosť výskumu

Mária sa bude v najbližších rokoch podieľať na medzinárodnom projekte, ktorý sa zameriava na špeciálne epigenetické liečivá obalené do nanonosičov. Tieto nanonosiče umožnia zacielenie liečiv priamo do nádorových buniek.

„Cieľom týchto epigenetických liečiv bude trochu pozmeniť nádorové bunky tak, aby boli rozpoznávané a zničené imunitnými bunkami,“ opisuje. „Paralelne ich budeme testovať aj v kombinácii s chemoterapiou, s cieľom zvýšenia jej účinnosti.“

Napriek pokroku v liečbe zdôrazňuje, že najväčší prínos pre zlepšenie prognózy pacientov s rakovinou pankreasu by mohla mať skorá diagnostika.

„Ak by boli pacienti diagnostikovaní skôr, ešte predtým ako začne nádor metastázovať, mohli by byť operovaní. V takom prípade je priemerné prežívanie okolo 2-3 rokov oproti 2-3 mesiacom u neoperovaných pacientov,“ dodáva.

K skorej diagnostike by mohla prispieť metóda tekutej biopsie, ktorá umožňuje detegovať nádorové bunky, DNA, RNA alebo exozómy v krvi pacienta. Ide o málo invazívnu metódu, ktorá by v ideálnom prípade mohla pomôcť zachytiť ochorenie v skoršom štádiu.

Rakovina pankreasu nie je len jedna

Verejnosť často vníma rakovinu pankreasu ako jedno ochorenie, no v skutočnosti existuje viacero typov, ktoré sa líšia agresivitou aj prognózou.

Najčastejšie sa vyskytuje typ rakoviny, ktorý vzniká v trubiciach pankreasu, ktorými prúdia tráviace enzýmy. Laicky povedané, rakovina napáda výstelku týchto trubíc. Tento typ je mimoriadne agresívny a rýchlo sa šíri.

Existuje však aj menej častý typ, ktorý vzniká v bunkách produkujúcich hormóny. Tento typ rakoviny má lepšiu prognózu, pretože sa zvyčajne podarí odhaliť skôr.

Práve táto rôznorodosť rakoviny pankreasu komplikuje vývoj univerzálneho lieku. „Predpoklad, že bude možné vyvinúť jeden univerzálny liek proti rakovine, je podľa mňa nadnesený. Skôr predpokladám, že cielená personalizovaná liečba by mohla byť v budúcnosti realitou,“ uzatvára študentka Mária.

Napriek nepriaznivým štatistikám prináša výskum Márie a jej kolegov nádej pre pacientov s rakovinou pankreasu. Každý pokrok v diagnostike a liečbe môže znamenať mesiace alebo roky života navyše – a to je cieľ, pre ktorý sa oplatí bojovať.

Čítajte viac z kategórie: Inšpiratívni Slováci

Zdroj: Nie Rakovine

Najnovšie videá

Trendové videá