Mladá Slovenka sa učila piecť v Barcelone a Londýne. Teraz si otvorila špičkovú cukráreň s výhľadom na hrad

  • Na Streleckej 3 vyrástla nová francúzska cukráreň
  • Nechýba perfektný dizajn ani chutné zákusky
Giselle
archív Eva Kimličková
  • Na Streleckej 3 vyrástla nová francúzska cukráreň
  • Nechýba perfektný dizajn ani chutné zákusky

Hneď oproti Bratislavskému hradu a vedľa Národnej rady Slovenskej republiky vyrástla ukážková cukráreň nesúca názov Giselle. Stojí za ňou mladá Slovenka Katarína Lešková, jej snúbenec a celá jej rodina.

Ruku k dielu však pridala aj jej najlepšia „kolegyňa“ Monika a v neposlednom rade Marek Bohunický ako architekt, s ktorým nad týmto projektom strávili veľa času.

Katarína posledné 3 roky pracovala v Hoteli Devín ako šéfcukrárka, no predtým pôsobila aj v zmrzlinárni Koun.

„Boli to dva odlišné svety, aj keď oba v gastrosektore. Nabrala som tam veľa skúseností, spoznala sa so skvelými ľuďmi a utvrdila sa v tom, že je to naozaj práca, ktorá ma baví.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Čerstvá Bratislava (@cerstvabratislava)

Mať vlastnú cukráreň bol od malička jej sen: „Babka ma učila piecť koláčiky a začala som testovať svoje prvé výtvory ešte ako dieťa.“

„Celá rodina poctivo ochutnávala, chválila a podporovala ma, aj keď spätne viem, že nie všetko bolo dobré. Babka ma učila prababkine recepty a spolu sme piekli aj na rodinné oslavy či sviatky.“

Odvtedy Katarína strávila veľa času v kuchyni, a to doma aj v práci.

„Veľmi radi cestujeme, takže sa radi inšpirujeme aj v zahraničí, kde som absolvovala cukrárske kurzy.“

V Londýne absolvovala týždňový kurz od Karima Bourgiho, v Barcelone týždňový kurz od skvelého Jordiho Bordasa, pri Prahe niekoľko kurzov od Petry Stahlovej a veľa online lekcií. 

IMG_0255
zdroj: archív Eva Kimličková

Svoju prvú cukráreň som chcela založiť ešte v roku 2020, avšak v marci, keď sme mali ísť podpisovať zmluvu na priestor v centre, sa vyhlásil mimoriadny stav, takže sme to, našťastie, nestihli a ďalej ten covid príbeh všetci poznáme.“

Giselle (Žizel) začala vznikať v marci tohto roku, keď sa Katarína dozvedela, že sa uvoľní priestor s obrovským potenciálom.

„Vedeli sme, že bude potrebovať kompletnú rekonštrukciu, ale ten výhľad na hrad, pokoj a zeleň stoja za to.“

IMG_1512
zdroj: Giselle

Hlavným pilierom je ich domáca cukrárenská výroba a skvelá káva.

„Všetky naše koláčiky si pečieme sami od základov, testujeme nové chute a podľa sezóny budeme obmieňať. Používame kvalitné suroviny, vymýšľame si vlastné receptúry a zameriavame sa na detaily.“

Do budúcna chcú zaradiť do ponuky aj raňajky a neskôr aj víkendové brunche, o čom budú informovať aj na Instagrame hneď, ako príde ten správny čas.

c1
zdroj: Giselle

„Chceme si tu vybudovať komunitu, ktorá sa tu bude dobre cítiť a rada sa vracať. Sme veľmi radi, že za tých prvých pár dní od otvorenia nás stihlo navštíviť veľa milých ľudí, ktorí nám dodali energiu.“

Investične náročný projekt

Priznáva, že do prevádzky musela investovať viac, ako pôvodne s rodinou plánovala.

„Pri takýchto projektoch je dôležité mať dopredu vyčlenenú rezervu, finančnú aj časovú, lebo nech sa akokoľvek snažíte, vždy sa projekt niečím predraží a aj predĺži.“

Keď sem zavítaš, bez ochutnania vyladeného zákusku určite neodídeš. Katarína hovorí, že momentálne je jej najobľúbenejší mango-kokos-marakuja, ktorý spája nadýchaný kokosový korpus, kokosový krém, mangový krém a marakujovú vrstvu. K tomu si, samozrejme, môžeš dať miestnu výbornú kávu a limonádu.

IMG_1460

„Máme pestrú vitrínu, ktorú budeme pravidelne obmieňať podľa sezóny. Snažíme sa mať ponuku poskladanú tak, aby sme vyhoveli aj staršej generácii, ktorá obľubuje skôr klasiku, ale aj nové svieže ovocné a orechové kombinácie či karamelové a čokoládové dezerty. Ceny dezertov sa hýbu od 4 do 6,5 eur, pri mini zákuskoch či cateringoch je to od 1,5 do 3 eur podľa ingrediencií a náročnosti. Torty na objednávku sú individuálne, podľa príchutí, počtu porcií a dizajnu.“

Najbližšie by radi rozšírili ponuku aj o vegánske alternatívy, aby uspokojili chuťové poháriky naozaj všetkých. Neskôr plánujú rozšíriť ponuku aj o raňajky cez pracovný týždeň a brunche cez víkend.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Giselle Bratislava (@giselle_bratislava)

„Chceme vytvoriť priestor, kde sa ľudia budú cítiť pohodlne a budú si môcť v kľude vychutnať skvelé jedlo,“ hovorí Katarína.

Tým, ktorí by sa podobne ako ona chceli pustiť do vlastného biznisu, radí v prvom rade načerpať dostatočné skúsenosti z praxe a spojiť sa s ľuďmi, ktorých projekt nadchýna.

„Je to najdôležitejšia a najťažšia úloha, ale keď nájdete tých správnych ľudí okolo seba, môžete sa na nich spoľahnúť a bude sa vám žiť oveľa ľahšie. To platí pre kolegov aj pre dodávateľov. Pripraviť sa na všetky byrokratické požiadavky a, samozrejme, nehanbiť sa požiadať o pomoc okolie.“

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá