Mladí by vo voľbách poriadne zamiešali karty: Smer by sa dostal do hlbokého úpadku (PRIESKUM)
- Smer by nezvíťazil, ak by volili iba mladí
- Prieskum ukazuje, že Progresívne Slovensko by s prehľadom vyhralo
- Smer by nezvíťazil, ak by volili iba mladí
- Prieskum ukazuje, že Progresívne Slovensko by s prehľadom vyhralo
Rozdiely v politickej orientácii medzi mladými voličmi a dôchodcovskou populáciou na Slovensku sú obrovské. Ak by volili len ľudia do 30 rokov, strane Smer by sa len ťažko podarilo prekročiť vstupnú hranicu do parlamentu, zatiaľ čo Progresívne Slovensko by získalo jasnú volebnú výhru.Ukázal to najnovší prieskum.
Ako uvádza portál Akutality.sk, naopak, ak by rozhodovali iba penzisti, strana Roberta Fica by bez pochýb dominovala, progresívci by nedosiahli ani nárok na štátny príspevok.
Tieto zistenia pochádzajú z analýzy dát získaných agentúrou Focus prostredníctvom verejných aj neverejných prieskumov, ktoré sa konali v apríli až júli tohto roka. Focus vyhodnotil údaje od stoviek respondentov z rôznych vekových skupín, konkrétne dôchodcov, mladých a ľudí vo veku stredného veku.
Progresívci na vrchole prieskumu
Volebné výsledky by boli obzvlášť prekvapivé, ak by k urnám prišli iba ľudia do 30 rokov. Progresívne Slovensko by získalo takmer štvrtinu hlasov mladých voličov.
Podobne by si veľmi dobre darilo aj hnutiu Republika, ktoré byzískalo takmer 16 percent hlasov. V minulosti bola ĽSNS (Ľudová strana – Naše Slovensko) medzi mladými voličmi veľmi obľúbená, ale teraz jej podpora upadá, a to aj napriek tomu, že ju vedie niekdajšia pravá ruka Mariana Kotlebu, europoslanec Milan Uhrík.
Zaujímavý je aj výsledok Smeru, ktorý v prieskumoch získava okolo dvadsať percent, no medzi mladými voličmi má veľký pokles. Podpriemerné výsledky medzi mladými dosahuje aj KDH (Kresťanskodemokratické hnutie).
Vzťah Smeru k voličom v dôchodkovom veku
Kresťanským demokratom a strane Smer sa darí dobre u penzistov, ukázal tiež prieskum. Strana Smer má podporu viac ako tretiny všetkých dôchodcov, druhá strana Hlas získava len približne 15 percent. KDH, ktoré inak získava len okrajovú podporu, by získalo približne 11 percent.
Naopak, Progresívne Slovensko má u dôchodcov veľmi nízku podporu. Strane sa týchto voličov nedarí osloviť.
Udalosti z nedávna ilustrujú vzťah Smeru a Progresívneho Slovenska k voličom v dôchodkovom veku.
Na diskusii sa expert na sociálne otázky Tomáš Hellebrandt vyjadril, že slovenské dôchodky sú podpriemerné, a naznačil, že ich znížením by sa dalo riešiť nedostatok financií pre sociálne služby. Strana Smer ihneď túto tému využila a obvinila Progresívne Slovensko z neúcty voči penzistom.
Progresívne Slovensko sa bránilo tým, že vyjadrenie Tomáša Hellebrandta bolo vytrhnuté z kontextu a skreslené. Avšak podľa dát z Focusu sa zdá, že progresívci už medzi dôchodcami strácajú podporu a situáciu si už viac pohoršiť nemohli.
Najviac voličov je v strednom veku
Najväčšou skupinou voličov sú ľudia v strednom veku. Tento trend sa podobá na prieskumy uskutočnené v rámci celej populácie.
Väčšina voličov vo vekovej kategórii od 31 do 59 rokov preferuje stranu Hlas, za ktorou nasledujú strany PS a Smer, ktorá však už nie je taká silná ako medzi dôchodcami.
Strany Hlas a OĽANO majú najvyváženejší elektorát z hľadiska veku (pred pripojením OĽANO v koalícii so Za ľudí a KÚ). Ich podpora zostáva približne rovnaká v každej vekovej kategórii a výrazne sa neodchyľuje od výsledkov v bežných prieskumoch.
Lehota na podanie žiadosti o voľbu poštou
Ministerstvo vnútra (MV) SR pripomína blížiaci sa koniec lehoty na podanie žiadosti o voľbu poštou pre septembrové parlamentné voľby. Žiadosť musí byť podaná aj doručená na ministerstvo vnútra najneskôr 9. augusta 2023, teda v stredu budúci týždeň. Lehotu (52 dní predo dňom konania volieb) stanovuje zákon o podmienkach výkonu volebného práva.
O voľbu poštou zo zahraničia možno požiadať elektronicky prostredníctvom webovej aplikácie alebo listinne. Žiadosť sa listinne zasiela na adresu: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, odbor volieb, referenda a politických strán, Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29, SLOVAK REPUBLIC. Vzor žiadosti nájdu voliči na odkaze: https://www.minv.sk/?nr23-posta2.
Volič v žiadosti uvádza adresu v zahraničí, na ktorú je možné zaslať materiály na hlasovanie. Môže ňou byť adresa bydliska v zahraničí, ale napríklad aj adresa zamestnávateľa, školy, hotela, konkrétnej pošty v zahraničí, osoby, u ktorej sa volič zdržiava a podobne.
Volič by si však vždy mal sám overiť, či je takýto spôsob doručovania možný a aké sú podmienky a možnosti preberania zásielok v konkrétnej krajine a na konkrétnej pošte.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Aktuality.sk, TASR