Mladí ľudia chcú balans medzi prácou a voľnom. Sú však ochotní pracovať tvrdo

  • Mileniáli menia svet pravidiel všetkých personálnych agentúr
  • Podľa prieskumov sú ambicióznejší než starší uchádzači o zamestnanie, no sú aj pracovití a ochotní učiť sa
  • Svojich zamestnávateľov považujú za ziskuchtivých a tí by ich mali zaujať modernými názormi
Unsplash
  • Mileniáli menia svet pravidiel všetkých personálnych agentúr
  • Podľa prieskumov sú ambicióznejší než starší uchádzači o zamestnanie, no sú aj pracovití a ochotní učiť sa
  • Svojich zamestnávateľov považujú za ziskuchtivých a tí by ich mali zaujať modernými názormi

Odborníci sa zhodujú, že mladí dnes robia veľkú chybu, keď ušetrené peniaze namiesto investícií držia v hotovosti, pričom podľa prieskumu agentúry MNFORCE pre spoločnosť xPartners poskytujúcej investičné služby tu u nás na Slovensku často ako dôvod vyhýbania sa investíciám do akcií či zlata uvádzajú nedostatok prostriedkov. Na druhej strane sme odvážnejší ako mladí Američania, napríklad čo sa týka investícií do kryptomien.

Bližšie sa porovnaniu dvoch zaujímavých prieskumov investičných návykov mileniálov u nás a v USA venovali v našom článku, ktorý nájdeš TU.

zdroj: Unsplash

Čo si vlastne tí mladí o sebe myslia?

Andrea Košutová, ktorá nám s týmto článkom významne pomohla, sa vzťahom zamestnávateľ – zamestnanec venuje dlhodobo. Dokonca jej venovala aj svoju diplomovú prácu počas štúdia na Fakulte sociálnych a ekonomických vied, odbor sociálna a pracovná psychológia na Univerzite Komenského. Vďaka podrobnému prieskumu oblasti zistila, že pri výbere zamestnávateľa mladí ľudia zvažujú niekoľko dôležitých faktorov. Chcú mať možnosť vzdelávať sa a rozvíjať svoju osobnosť, no zároveň byť flexibilní a očakávajú uznanie za dobre vykonanú prácu.

Pracovným pozíciám, ktoré náš najväčší portál na vyhľadávanie pracovných ponúk označil za rok 2018 pre uchádzačov ako najatraktívnejšie, prekvapivo dominuje pozícia „predajca leteniek/zájazdov“, no z rebríčka je možné vyčítať aj niekoľko zaujímavostí. Je to napríklad pozícia generálneho riaditeľa, oblastného manažéra, obchodného riaditeľa alebo country managera, ktoré sa tu umiestnili a môžeme považovať za vedúce. A keď prirodzene predpokladáme, že veľké množstvo z uchádzačov o zamestnanie tvoria aj absolventi a spomínané pracovné pozície si vyžadujú množstvo praxe, záver je jednoznačný. Ambicióznosť.

zdroj: Profesia

Na pracovnej pozícii HR Specialist pre spoločnosť Itera Slovakia prichádza Andrea do styku s uchádzačmi o prácu pravidelne. Opýtali sme sa jej na to, ako vníma rozdieli medzi rôznymi generáciami a jej odpoveď náš predpoklad len potvrdila.

Chcela by som sa vyhnúť škatuľkovaniu, no čo sa týka budúcich absolventov, počas pohovorov sme zaznamenali, že množstvo z nich má neprimerané/prehnané platové očakávania alebo očakávania kariérneho rastu vo vzťahu k ich dosiahnutým skúsenostiam. Často zvyknú ašpirovať na tímlíderské pozície, láka ich vedenie ľudí. Dobre si uvedomujú situáciu na trhu a fakt, že si môžu vyberať, kde budú pracovať. Cítiť z nich sebavedomie, vedia zvyčajne pekne komunikovať a zreteľne opísať svoje požiadavky. Mám pocit, že vzhľadom na nadobudnuté skúsenosti cítiť občas od starších, skúsenejších kandidátov viac (nazvime to) pokory,“ hovorí Andrea.

Doplnila tiež, že väčšina absolventov má za sebou len prvé pracovné skúsenosti nadobudnuté počas vysokej školy a vníma ich záujem o vzdelanie.

V Itera Slovakia sme napríklad minulý rok organizovali JAVA a C# DEV ACADEMY (akadémia programovania pre začínajúcich programátorov) a v priebehu troch dní sme mali viac ako 80 prihlásených účastníkov, čo výrazne prevýšilo naše kapacitné možnosti,“ prezradila.

zdroj: Pexels

 Kto je pre mileniálov zaujímavým zamestnávateľom?

Venujme sa ešte na chvíľu ohodnoteniu. Podľa posledných prieskumov platové očakávania mladých ľudí rokmi narastajú, čo je na jednej strane dobrým znakom, že si vážia svoje schopnosti, no na druhej strane znakom, že si uvedomujú súčasnú situáciu na trhu s prácou, kde sa zamestnávatelia o dobrých ľudí pobijú.

Profesia ešte v polovici minulého roka informovala, že celkový priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného človeka s praxou do jedného roka sa v súčasnosti pohybuje na sume 1 159 eur, pričom najviac si veria absolventi Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, ktorí v roku 2017 očakávali nástupný plat takmer 1 400 eur. Najmenej nároční sú naopak absolventi Ekonomickej fakulty na TUKE, tí si na pohovoroch pýtali v priemere 916 eur.

Podľa Andrei Košutovej na skupinu „millennials“ výrazne vyplývajú aj ich rodičia, pričom napríklad rodičia generácie Y vyrastali na Slovensku v časoch, kedy im nebolo umožnené slobodne komunikovať, a svoje deti tak už od narodenia viedli k diskusii. Mileniáli sa dnes preto neboja vyjadriť svoj názor a očakávajú, že bude vypočutý.

zdroj: Unsplash

Hoci sa mladí ľudia chcú zabávať, venovať sa rodine, priateľom aj svojim koníčkom, sú ochotní pracovať tvrdo. Universum Global v rámci štúdie a ratingu najatraktívnejších zamestnávateľov za rok 2018 zisťoval tri prioritné charakteristiky práce u študentov z technických odborov a biznisu v dvanástich krajinách s najväčšou ekonomikou. V rámci priorít si 55 % študentov biznisu a 54 % študentov technických odborov za tú najdôležitejšiu charakteristiku svojho zamestnania zvolili priestor pre balans pracovného a súkromného života. A čo ty? Aký máš názor na svojho zamestnávateľa?

Podľa prieskumu Deloitte až 52 % respondentov z 10 000 opýtaných v 36 krajinách sveta si totiž myslí, že podniky sa nesprávajú eticky a nie sú odhodlané pomáhať k zlepšeniu spoločnosti, zamestnávatelia myslia len na profit a už po krátkej dobe zvažujú svoju prácu vymeniť.

Zdroj: Bloomberg, Profesia, openiazoch.sk, Universum, UNIBA

Najnovšie videá

Trendové videá