Mladí ľudia odmietajú stále pracovať. Plán predĺžiť pracovnú dobu vyvolal vzburu

  • Čoraz viac firiem prechádza na 4-dňový pracovný týždeň
  • Južná Kórea mala v pláne ísť proti prúdu a pracovnú dobu ešte predĺžiť
  • Mladí ľudia sa vzbúrili
Práca, mladí ľudia
Freepik
  • Čoraz viac firiem prechádza na 4-dňový pracovný týždeň
  • Južná Kórea mala v pláne ísť proti prúdu a pracovnú dobu ešte predĺžiť
  • Mladí ľudia sa vzbúrili

Zatiaľ čo sa u nás čoraz aktívnejšie diskutuje o skrátení pracovného týždňa z piatich na štyri dni, vláda v Južnej Kórei, jednej z najviac pracujúcich krajín sveta, plánovala prijať opatrenia, ktoré mali navýšiť maximálny počet pracovných hodín o viac ako štvrtinu.

Vláda mala v úmysle zvýšiť maximálny týždenný pracovný čas na 69 hodín po tom, čo sa obchodné skupiny sťažovali, že súčasný strop 52 hodín im sťažuje dodržiavanie termínov, informuje The Guardian.

Extrémny počet hodín ruinuje životy mladých

Pracovníci v ekonomike východnej Ázie už tak či tak čelia jedným z najdlhších pracovných hodín na svete – podľa OECD sa v roku 2021 umiestnili na štvrtom mieste za Mexikom, Kostarikou a Čile – a predpokladá sa, že smrť z prepracovanosti zabíja masy ľudí každý rok, píše CNN.

Vládny návrh spustil generačnú diskusiu o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom. Juhokórejská vláda bola nútená prehodnotiť plánované zvýšenie pracovného času po reakcii mladých ľudí, ktorí povedali, že tento krok im zničí život a ohrozí ich zdravie.

Početné protesty mileniálov a generácie Z v krajine podnietili prezidenta Yoon Suk-yeola, aby nariadil vládnym agentúram, nech prehodnotia opatrenie a „lepšie komunikujú s verejnosťou, najmä s generáciou Z a mileniálmi“, povedala jeho tlačová tajomníčka Kim Eun-hye.

Návrh spustil vlnu protestov

Argument, ktorý tento mesiac predložil juhokórejský minister práce, bol, že počítaním limitov nadčasov mesačne alebo ročne namiesto týždenných by si pracovníci mohli nadrobiť viac nadčasov v obdobiach, keď im to vyhovuje. Ušetrený čas počas iných častí roka by potom mohli využiť na dlhšie dovolenky či rodičovskú dovolenku, uvádza NBC News.

Avšak po silnom verejnom pobúrení, vrátane protestov odborov a záplavy odporu na sociálnych sieťach, sa vláda snaží úplne odstúpiť od návrhu a zároveň sľubuje vylepšiť svoju prácu tým, že bude počúvať mládež v krajine.

Tento plán bol tiež kritizovaný za to, že nie je v súlade s ostatnými veľkými ekonomikami, vrátane Británie, kde desiatky spoločností minulý rok skúšali prejsť na štvordňový pracovný týždeň, ktorý podľa aktivistov viedol k podobnej alebo lepšej produktivite a dokonca aj k zvýšeniu pohody zamestnancov.

V priemere Juhokórejčania odpracujú 1 915 hodín ročne, čo je piata najvyššia hodnota medzi krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Na porovnanie, Američania odpracujú v priemere 1 791 hodín ročne, zatiaľ čo priemer je podľa údajov OECD 1 490 hodín vo Francúzsku a 1 349 hodín v Nemecku.

Koniec pracovnej doby neznamená, že „padla“

Juhokórejskí pracovníci vysvetlili, že v ich kultúre sú nadčasy všadeprítomné, od väčšiny sa dokonca očakáva, že budú navštevovať povinné tímové večere a párty po práci, a zamestnanci navyše cítia nutkanie zostať v kancelárii, až kým neuvidia šéfa odchádzať, bez ohľadu na to, či už dokončili svoje úlohy.

Workoholizmus tu tiež vyvolal obavy o verejné zdravie. Južná Kórea má najvyššiu mieru samovrážd spomedzi rozvinutých krajín v OECD, takisto má najnižšiu plodnosť na svete. Na jednu ženu v plodnom veku pripadá 0,78 dieťaťa, čo znamená, že je viac úmrtí ako pôrodov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: NBC News, The Guardian, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá