Mladí Slováci predstavili revolučný nápad. Navrhli respirátory, ktoré nezaťažia našu planétu
- Slovenský študent prichádza s návrhom ekologických respirátorov
- Respirátor Comfy funguje na báze dvojitej bariéry
- Slovenský študent prichádza s návrhom ekologických respirátorov
- Respirátor Comfy funguje na báze dvojitej bariéry
Ako upozorňujú študenti Univerzity Komenského v Bratislave, každých päť sekúnd sa na svete spotrebuje približne 250 000 kusov jednorazových respirátorov.
Spomalia znečisťovanie planéty
S vyššie spomínaným problémom sa rozhodol bojovať študentský tím Comfy. Navrhli totiž biodegradovateľné respirátory, ktoré nezaťažia našu planétu. O tom, že respirátory majú potenciál, niet pochýb. Za návrh produktu už nedávno získali aj prvé miesto v medicínsko-technologickej súťaži Lifbee Academy.
„Chceli sme zistiť, čo ľuďom najviac prekáža na súčasnej pandémii. Oslovili sme teda širokú verejnosť a prieskum nám ukázal, že ľudí najčastejšie trápilo nepohodlie spojené s nosením respirátorov a ich neekologickosť,“ tvrdí Michal Paulovič, študent Univerzity Komenského v Bratislave.
Dodáva, že vďaka využitiu ekologických materiálov sa spomalí alebo zabráni ďalšiemu znečisťovaniu planéty. Rúška, ktoré sa dnes vo veľkom vo svete využívajú, sú predovšetkým jednorazové, pričom nie sú rozložiteľné. Ministerstvo životného prostredia SR dokonca odporúča použité rúška zabaliť do plastovej tašky.
Projekt je v začiatkoch
„Prvotný koncept nášho respirátora je na 100 % rozložiteľný, používa sa na dlhodobé nosenie vďaka biopolymérom. Je vhodný nielen pri boji proti COVID-u, ale aj pre viaceré profesie,“ hovorí študent medicínskej biológie na Prírodovedeckej fakulte UK Michal Paulovič.
Objasňuje tiež, že respirátor Comfy funguje na báze dvojitej bariéry. Podľa ich slov tvoria vonkajšiu vrstvu prírodné biopolyméry, ktoré okamžite zachytia a znehybnia vírus.
„Vnútorná nanovláknová časť biodegradovateľného materiálu následne zachytí prípadné uniknuté vírusové častice. Takáto kombinácia poskytuje respirátoru dlhšiu životnosť a dostatočnú ochranu. Detaily sú obchodným tajomstvom,“ píšu v tlačovej správe.
Jedným dychom však dodávajú, že momentálne je projekt v začiatkoch a aj napriek tomu, že technologické riešenia vychádzajú z vedeckých štúdií, ich praktickosť a účinnosť musia ešte overiť v praxi.
Covid nás pomaly opúšťa
V pondelok potvrdili PCR testy na Slovensku 11 207 ľudí nakazených koronavírusom. Celkovo ich laboratóriá vykonali 21 767. Za uplynulý deň pribudlo aj ďalších 45 úmrtí na ochorenie COVID-19. Celkový počet obetí tohto ochorenia tak už na Slovensku dosahuje 18 530. V nemocniciach bolo ku koncu predchádzajúceho dňa 2 741 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.
Povinná karanténa sa po vstupe na územie Slovenska nevzťahuje na osoby vstupujúce zo susedného štátu, v ktorom boli bezprostredne pred príchodom vystavené ohrozeniu počas vnútroštátneho alebo medzinárodného ozbrojeného konfliktu. Tieto osoby nie sú povinné registrovať sa cez systém eHranica. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková.
„Povinná karanténa a registrácia v systéme eHranica sa rovnako nevzťahuje na osoby, ktoré vstúpia na územie SR z územia susedného štátu z obavy pred vnútroštátnym alebo medzinárodným ozbrojeným konfliktom a ďalej tranzitujú do krajiny, v ktorej majú udelený pobyt, alebo ktorej sú občanmi. Tieto osoby však musia územie Slovenska opustiť do 72 hodín od vstupu naň,“ vysvetlila Račková s tým, že pre vstup na Slovensko sa nevyžaduje negatívny výsledok testu na COVID-19.
Zdroje: TS/UK, SITA