Mladí Slováci rozbehli unikátny projekt: Pomôcť môže aj tebe, stačí si priznať vážny problém

  • Polovica Slovákov, ktorí sa zúčastnili výskumu, sa stretla s emočným týraním
  • Odpútaj sa prináša finančne dostupnú pomoc všetkým, ktorých sužujú traumy z detstva
Detské traumy s nami putujú celým životom
Detské traumy s nami putujú celý život Juliana Gubišová/Archív
  • Polovica Slovákov, ktorí sa zúčastnili výskumu, sa stretla s emočným týraním
  • Odpútaj sa prináša finančne dostupnú pomoc všetkým, ktorých sužujú traumy z detstva

Projekt Odpútaj sa od Občianskeho združenia K slobode chce priniesť na Slovensko málo využívanú formu terapie – podporné skupiny. Ide o liečbu následkov traumatizujúcich skúseností, ktoré vznikajú správaním, ktoré sa môže prenášať medzi generáciami.

Prvá podporná skupina sa bude konať 17. mája, a to v závislosti od výsledku výzvy, ktorú autori projektu zverejnili na Donio a ktorú môžeš podporiť aj ty.

Traumy z detstva

Hlavným cieľom projektu Odpútaj sa je podľa jeho zakladateľky Juliany Gubišovej „vzdelávať, približovať a liečiť témy tráum z detstva“.

„Najväčšiu pozornosť chcú venovať emočnému zanedbávaniu a týraniu, ktoré podľa výskumov MUDr. Natálie Kaščákovej, PhD., zažíva na Slovensku každý druhý človek. Väčšina z nás však nad týmito problémami mávne rukou a povie mi ,môžeš byť rada, že si mala také detstvo‘ a odmietne vidieť všetky tie zranenia.“

Takéto správanie sa dedí, a ak v ňom dieťa vyrastá, často sa stane, že v dospelosti kopíruje tie isté vzorce. „Podľa najnovších výskumov ide o správanie, ktoré v značnej miere vplýva na fyzické zdravie dospelého človeka. My tento problém chceme riešiť pomocou podpornej skupiny, ktorá pod vedením jedného až dvoch terapeutov funguje ako taká dostupnejšia skupinová terapia,“ vysvetľuje Juliana.

Je to podľa nej zaujímavý spôsob zdieľania skúseností, čím sa vytvára krásny súcit a bezpečné prostredie, v ktorom môže každý človek načerpať istotu.

Momentálne majú ešte dve voľné miesta do prvej skupiny, kde bude dokopy šesť ľudí, a túto skupinu bude viesť Peter Gubiš a Natália Macková – dvaja odborníci, ktorí už s vedením podporných skupín majú skúsenosti.

Na projekte spolupracujú s psychoterapeutkou a psychiatričkou Natáliou Kaščákovou, ktorá sa venuje výskumu a liečeniu v oblasti traumatických skúseností dospelých ľudí.

Na Donio sa dá momentálne v rámci projektu Odpútaj sa zakúpiť aj niekoľkohodinový workshop s pani doktorkou, na ktorom bude rozprávať o vplyve negatívnych zážitkov z detstva a o možnosti zvyšovania odolnosti voči týmto vplyvom.

Liečenie seba aj ostatných

„Je dôležité spomenúť, že tento projekt vznikol vďaka Sokratovmu inštitútu, na ktorom študujem. Keďže sú mi traumy z detstva veľmi blízkou témou, pretože som veľmi citlivý človek a veľa vecí, čo sa v rodine diali, na mňa mali negatívny dopad, rozhodla som sa vymyslieť niečo, čo bude aj pre mňa samú liečením,“ hovorí Juliana.

„Z detstva mám v sebe ukotvený strach začať niečo nové, čiže som rada, že pomocou tohto projektu sa liečim a že na ňom so mnou spolupracujú aj šikovní ľudia a odborníci. Vďaka projektu neustále pribúdajú do našej komunity ľudia a zisťujeme, že nie sme sami a že ľudí, ktorých trápi trauma a zažili emočné zanedbávanie, je ozaj veľa,“ dodáva.

Projekt má obrovské množstvo spätných väzieb, ktoré sú veľmi prajné. Množstvo ľudí, ktorí podporujú projekt, takisto trápia obdobné veci, ale báli sa o tom hovoriť, hoci si vravia, že mali celkom pekné detstvo a mohlo byť aj horšie.

„Realita je ale taká, že aj ich nejaké veci zranili. Chceme hovoriť aj o tom, že každý rodič bol raz dieťaťom. Keď si uvedomíme, že sme nemali zrovna ideálne detstvo, napadne nám, či sa o tom porozprávať s tým rodičom. Je veľmi dôležité si vopred zvážiť, či je rodič otvorený a naladený na takéto hlboké témy a dokázal by o takýchto veciach komunikovať. Aj keď rodičia robia to najlepšie, čo vedia, ani si neuvedomujú, čo všetko z vlastných tráum prenášajú ďalej. Nejde o to, kto je víťaz a kto porazený,“ upozorňuje zakladateľka projektu Odpútaj sa.

Rada by povzbudila dnešnú mladú generáciu, aby práve ona bola tá, ktorá to už ďalej prenášať nebude.

Zdroje: Donio, Sokratov inštitút

Najnovšie videá

Trendové videá