Mladí Slováci žiadajú úplné embargo na fosílne palivá z Ruska: Ich nákup podporuje zabíjanie na Ukrajine
- Iniciatíva pochádza zo študentského hnutia Z lavíc do ulíc
- Aktivisti oponujú žiadosti premiéra, ktorý chce výnimku z embarga
- Iniciatíva pochádza zo študentského hnutia Z lavíc do ulíc
- Aktivisti oponujú žiadosti premiéra, ktorý chce výnimku z embarga
Aj keď je jasné, že nákupom fosílnych palív z Ruska Slovensko podporuje zabíjanie civilistov na Ukrajine, žiada predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) o výnimku z ropného embarga až do roku 2024.
Skonštatovali to mladí aktivisti zo študentského hnutia Z lavíc do ulíc, ktorí žiadajú embargo na fosílne palivá z Ruska bez výnimiek. O ropnom embargu bude na špeciálnom samite rokovať Európska rada 30. a 31. mája v Bruseli.
Oponujú Hegerovi
Aktivisti oponujú žiadosti premiéra Hegera o výnimku z embarga pre Slovensko do roku 2024. „Od 24. februára poslala Európska únia Kremľu približne 60 miliárd eur. Je najvyšší čas zastaviť našu závislosť na fosílnych palivách a zdrojoch, ktoré zapríčiňujú masívne ničenie, klimatickú krízu a utrpenie miliónov ľudí,“ odkázala klimatická aktivistka Juliane Gerbel z kolektívu Z lavíc do ulíc.
Zdôraznila, že uhlie, ropa a plyn vždy stáli v pozadí vojen a katastrof, od Ugandy po dnešnú vojnu na Ukrajine.
Klimatický aktivista Jakub Andacký upozornil, že samit lídrov krajín Európskej únie rieši prioritne ropné embargo.
„Fosílny plyn je takisto jedným zo zdrojov financovania Putinovej vojny a súčasne jednou z príčin klimatickej krízy. Podobne ako na ropu, tak aj na plyn z Ruska by malo byť uvrhnuté embargo. Samotná zmena dodávateľa ale stačiť nebude. Pri oslobodzovaní sa od Putinovho režimu nemôžeme padnúť do náručia iného diktátora, ktorý sedí na zásobách fosílnych palív,“ povedal.
Štrajk v Bruseli
Mladí aktivisti sa zhodujú, že Slovensko v súčasnosti potrebuje predovšetkým investície do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie, ako aj zníženie celkovej spotreby.
Slovenskí študenti sa spolu so zástupcami z viacerých krajín Európy v nedeľu o 18:30 zúčastnia aj symbolického štrajku priamo v centre Bruselu, ktorého cieľom je podporiť embargu na ropu a plyn a vyjadrenie solidarity Ukrajine.
Na podujatí potvrdili účasť aktivisti zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Slovinska, Moldavska, Chorvátska, Grécka, Rakúska, Talianska a Nemecka. Akcia je koordinovaná s ukrajinskou iniciatívou Promote Ukraine.
Greenpeace prišiel s návrhmi
Organizácia Greenpeace zverejnila návrh 10 opatrení, ako znížiť závislosť od ruskej ropy. Organizácia vyzýva vládu, aby namiesto výnimky z embarga požadovala plán na zníženie jej spotreby. Informovala o tom hovorkyňa pre Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová v tlačovej správe.
„Namiesto toho, aby vláda vypracovala plán, ako sa zbaviť závislosti od ruskej ropy, sa rozhodla vybaviť si výnimku z európskeho ropného embarga. Tým pádom môžeme financovať vojnu na Ukrajine o niečo dlhšie ako ostatné krajiny Európskej únie (EÚ) a to všetko len preto, aby mohli fosílne spoločnosti naďalej profitovať. Návrh, ako znížiť našu závislosť od ruskej ropy pomocou udržateľnejších opatrení je už pritom na stole a výhovorky typu nedá sa tu nemajú svoje miesto,” uviedla koordinátorka klimatickej kampane Dorota Osvaldová.
Organizácia ponúka päť krátkodobých a päť dlhodobých opatrení v sektore dopravy, ktorý spotrebuje takmer dve tretiny ropy v Európskej únii.
Krátkodobé opatrenia v oblasti transportu by mohli podľa organizácie v priebehu niekoľkých mesiacov znížiť spotrebu ropy o 40 miliónov ton ročne. To predstavuje 28 percent ruského importu do EÚ.
Ide napríklad o zákaz letov na krátke vzdialenosti, posilnenie verejnej, ako aj cyklistickej a pešej dopravy, presun tovaru z diaľnic na železnicu, či zníženie a zefektívnenie individuálnej automobilovej dopravy. EÚ by tým ušetria 19,7 miliárd eur a 144 miliónov ton emisií ročne, čo je ekvivalent emisií z 93 miliónov áut.
„EÚ, vrátane Slovenska, sa naďalej podieľa na financovaní Putinovej vojny na Ukrajine prostredníctvom dovozu fosílnych palív, ktoré predstavujú hlavný zdroj príjmov pre ruskú štátnu kasu. Len v pandemickom roku 2020 zaplatilo Slovensko za dovoz ropy z Ruska až 1,6 miliardy eur. Teraz nie je priestor na nezmyselné výnimky, ale na prijatie ráznych a konkrétnych opatrení, ktoré znížia spotrebu ropy, posilnia udržateľné a obnoviteľné alternatívy a vyvedú nás zo závislosti od fosílnych palív raz a navždy,“ uzavrela Brandysová.
Zdroj: SITA