Mladú Slovenku nominovali na ocenenie Undergraduate Awards označované za juniorskú Nobelovu cenu

  • Michaela Omelková dosiahla vďaka svojmu výskumu úspech, s ktorým robí Slovensku dobré meno aj vo vedeckých kruhoch v zahraničí. Nominovali ju na prestížne ocenenie Global Undergraduate Awards.
miska
facebook.com/misus.omelkova/pinterest.com
  • Michaela Omelková dosiahla vďaka svojmu výskumu úspech, s ktorým robí Slovensku dobré meno aj vo vedeckých kruhoch v zahraničí. Nominovali ju na prestížne ocenenie Global Undergraduate Awards.

Michaela Omelková patrí medzi významné slovenské talenty. V zahraničí dosahuje obdivuhodné výsledky, no na Slovensku o jej úspechoch takmer ani nevieme. Stredoškolské štúdium absolvovala na francúzsko-slovenskom bilingválnom gymnáziu v Banskej Bystrici. Práve tu pochopila, že oblasťou, ktorej sa chce naplno venovať, je biológia, teda presnejšie biomedikálny výskum. Michaela študovala aj v Škótsku na University of Dundee, pol roka strávila aj na National University of Singapore.

Počas štúdia v Škótsku sa venovala vysokoškolskému výskumu, s ktorým bola nominovaná na ocenenie Global Undergraduate Awards v kategórii prírodných vied. O tejto cene sa hovorí aj ako o Juniorskej Nobelovej cene. Michaela je vôbec prvou slovenskou študentkou, ktorej sa podarilo do nominácie na medzinárodné ocenenie dostať. Jej konkurentmi pritom boli aj študenti z univerzít svetového rázu, ako sú Princeton, Cambridge, Harvard či MIT.

Jej hlavnou doménou sú metabolické procesy

„Keďže mojou srdcovou záležitosťou sú metabolické procesy a vplyv nutrientov na fyziológiu organizmu či bunky, rozhodla som sa skúmať, ako ovplyvňuje zvýšená koncentrácia glukózy a séra v rastovom médiu HepG2 buniek hypoxickú odpoveď,“ povedala Michaela pre Dobré noviny.

Vo svojom výskume sa bližšie pozrela na jednu konkrétnu molekulu s názvom FAM60A. Tá podľa Michaely môže byť považovaná za vhodný cieľ nových liečiv proti kolorektálnej rakovine. „Záverom mojej štúdie bolo, že glukóza ovplyvňuje dostupnosť FAM60A v bunke, a tým pádom nepriamo aj schopnosť odpovede na hypoxiu,“ uviedla pre Dobré noviny.

Potom, ako Michaela ukončila svoje bakalárske štúdium, rozhodla sa netradične, no s veľkými ambíciami, nastúpiť hneď na doktorandské štúdium molekulárnej biológie. Práve tam chce ešte viac rozšíriť svoje vedomosti v rámci metabolických procesov.

Ide o ďalší slovenský talent, ktorému sa neoplatilo „strácať čas“ na našich vysokých školách, ktoré sa ešte stále často riadia zastaralými vzorcami výuky. Podľa Michaely na Slovensku pritom nie je ani zďaleka problém v nedostatku šikovných študentov či podnetných pedagógov, ide skôr o celkový skostnatený systém.

„Za 4 roky v zahraničí som nepočula, že by sa niečo nedalo alebo že by som niečo nemohla – a to som typ študenta, ktorý pravidelne príde s nejakým „výborným“ nápadom. Je pre mňa smutné, že na niektorých slovenských univerzitách to tak celkom nefunguje,“ dodala Michaela.

Najnovšie videá

Trendové videá