Mladý bagrista podniká od 20 rokov: Ak je človek zdatný, zarobí si aj 3-násobok priemerného platu Slováka
- Mladí Slováci netúžia po manuálnej práci
- Bagrista Ľuboš si však prácu na stavbách obľúbil a v spomínanom odvetví začal podnikať
- Mladí Slováci netúžia po manuálnej práci
- Bagrista Ľuboš si však prácu na stavbách obľúbil a v spomínanom odvetví začal podnikať
Ak si mladý človek a stále dookola počúvaš vetu, že „mladým sa nechce pracovať,“ a dobre vieš, že ty sa do tejto skupiny Slovákov neradíš, asi ti to lezie poriadne na mozog. Netreba však tvrdiť, že je to veta, ktorá nemá v sebe aspoň kúsok pravdy.
Drvivá väčšina mladých absolventov strednej školy sa totiž rozhodne, že si chce pracovný život ešte oddialiť, a tak sa vyberie na vysokú školu, o ktorej si myslí, že mu v budúcnosti zaručí prácu s čo najvyšším zárobkom. Dokonca žijú v domnienke, že po vysokej škole sa nebudú musieť „babrať s lopatou“.
Realita však môže byť iná. Svoje o nej vie aj mladý bagrista Ľuboš, ktorý vedel, že niečo ako vysoká škola nechce absolvovať. Rozhodol sa, že na živobytie si zarobí tvrdou drinou a vlastnými rukami.
„Moje podnikanie začalo v roku 2017. V 20 rokoch to neboli ľahké začiatky, ale postupom času som ľudí presvedčil svojou prácou, s ktorou boli obe strany spokojné. Napriek vysokej konkurencii som si získal dôveru firiem, súkromníkov, či známych v blízkom okolí.“
Ľuboš pracuje v okresoch Piešťany, Trnava a Hlohovec, kde vykonáva všetky druhy zemných, výkopových a búracích prác. Pracujem na stroji KOMATSU SK 820, čo je 3,5 t UNC, tzv. šmykom riadený nakladač.
„Spočiatku som sa vrhol na prácu vo fabrike. Tá bola mojou najhoršou skúsenosťou v živote. Nevzdával som sa a hľadal ďalej, pričom som sa dostal na pozíciu vodiča. Toto však tiež nebola moja šálka kávy. Rozhodol som sa nekonečné hľadanie ideálnej práce ukončiť a radšej som si ju vytvoril sám,“ opisuje pre Startitup Ľuboš.
S podnikaním v stavebnom odvetví začal vo veľmi mladom veku a začiatky neboli ani zďaleka jednoduché, keďže prvé peniaze minul na kúpu strojov. Jeho denným chlebom sa postupne stával bager či miešačka a za pozadím každého zarobeného eura boli ruky plné driny.
„Môj vstupný kapitál bol nepochybne veľmi vysoký. Kúpa podobných zariadení niečo stojí, a preto som bol odkázaný na pôžičku z banky či pomoc od otca,“ hovorí o prvých investovaných peniazoch.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Na Slovensku je pravidlom, že rodičia svoje deti nasilu tlačia na vysokú školu
- Ľuboš sa ale rozhodol inak a vybral si manuálnu prácu
- Jazdí na bagri a dokáže si mesačne zarobiť naozaj slušné peniaze. Koľko uvidí na výplatnej páske?
- Jeho názor na takúto prácu ťa možno trochu šokuje, no má úplnú pravdu
- „Zažil som pár mladých ľudí, ktorí povedali, že manuálne robiť nebudú a tobôž nie s lopatou. Často sa zamýšľam nad tým, ako to môže povedať osoba, ktorá si toho veľa nevyskúšala a nie je pevne nohami na zemi.“
- Prečítaj si inšpiratívny príbeh mladého Slováka, ktorý ťa určite nakopne
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom