Mladý Slovák porazil dizajnérov zo sveta, stačil mu na to jeden geniálny nápad
- Dvadsať rokov stredoškoláci a vysokoškoláci proti sebe súperia v súťaži o najlepšie inovatívne a ekologické obaly
- Do poslednej vyhlásenej témy Coffee Mania sa zapojilo 948 súťažiacich z 61 krajín sveta
- Pripomeň si výber toho najlepšieho od súťažiacich z celého sveta
- Dvadsať rokov stredoškoláci a vysokoškoláci proti sebe súperia v súťaži o najlepšie inovatívne a ekologické obaly
- Do poslednej vyhlásenej témy Coffee Mania sa zapojilo 948 súťažiacich z 61 krajín sveta
- Pripomeň si výber toho najlepšieho od súťažiacich z celého sveta
Obaly sa dajú robiť aj inak. Súťaž Model Young Package si to uvedomuje už dvadsať rokov a najlepšie nápady každoročne oceňuje. Posledná vyhlásená téma bola skutočne horúca – Coffee Mania. Okrem nej však do súťaže vstúpilo aj mnoho zmien. Najdôležitejšou je pridanie ďalšej, tretej, kategórie, ktorá zahŕňa súťažiacich nad tridsať rokov. Prvé dve kategórie doteraz zahŕňali len stredoškolákov a vysokoškolákov. Okrem toho sa zmenil aj samotný názov a cena – tá sa oproti minulým ročníkom až strojnásobila.
Ako však celá súťaž dopadla? Hlavnú cenu si odniesla Veronika Janečková z Českej republiky za inovatívny prístup ku kapsuliam do kávovarov. Jednorázové kapsule tvoria ťažko rozložiteľný odpad, Veronika však prišla s riešením v podobe kompstovateľnej sade kapsúl. Na výrobu jej poslúžil kuchynský odpad, ktorý premenila na nový materiál, veľmi podobný bioplastu. Základným prvkom bola pritom papierovina a kávové usadeniny, ktoré sa následne dali úplne skompostovať a rozložiť. Perfektne premyslený projekt bol ocenený najmä za „vizionársky ekologický prístup“.
Druhé miesto a Cenu inovačného centra získal Taiwančan Chia Chun Chuang s celopapierovými pohárikmi na kávu. Normálne poháriky na nápoje z automatu sú totiž vystužené zbytočnou vrstvou plastu. O nič lepšie nie sú ani vrchnáky, ktoré sú vďaka svojmu zloženiu nerozložiteľné v prírode. Projekt je zameraný na vyvinutie 100% kompostovateľného pohárika aj s nepriepustným vrchnákom. Výsledok očaril nielen jednoduchosťou, ale aj funkčnosťou.
Aj Slovensko malo vo finále svoje zastúpenie. Tretie miesto v kategórii vysokých škôl obhájil Karol Krčmár s podtáckou na kávu. Produkt vyrábaný zväčša z plastu je v jeho prevedení vyrobený z papierovej lepenky KRAFT. Očaruje svojou jednoduchosťou, ladnosťou a ľahkou manipuláciou. Ľahko sa totiž zloží do pôvodnej rolky do podnos na kávu a späť. Porota ocenila aj obdivuhodné využitie a porozumenie materiálu.
Keďže prvé miesto v kategórii stredných škôl nebolo udelené, presunieme sa rovno na druhé miesto. Dostala sa naň Češka Lucia Šuliková s darčekovými sadami kávy z rôznych kútov sveta. V balení sa nachádza šesť krabičiek s 250 g kvalitných kávových zŕn.
Na poslednom, treťom mieste sa umiestnila Slovenka Alžbeta Putnokyová za humorné balenia sáčkov na kávu. Obaly zo štrukturovaného a pauzovacieho papiera zdobia nápisy ako „Uvidíme sa večer“ alebo „Vaše ovečky pijú s nami“. Ukazuj tým fakt, že piť priveľa kávy sa rozhodne nevypláca.
Udelená bola taktiež špeciálna cena CZECHDESIGN, pomenovaná podľa rovnomennej organizácie. Vyhral ju Marcin M. Kumorec z Poľska so svojou exkluzívnou edíciou balíčkov kávy. V ponuke sú dva druhy kávy – Robusta a Arabica. Tieto dva druhy sú odlíšené rôznymi farbami a veľkosťou okien na balíčku. Obal je ergonomicky stavaný na to, aby sa dal udržať v jednej ruke. Vďaka svojej stavbe sa dá ľahko vystavovať na pulte, stojane alebo na stene. Projekt zaujal svojou eleganciou a inovatívnosťou, ktorá by mala byť prítomná pri každom vypracovaní zadania.
Špeciálne ocenenie predsedu poroty získal aj Petr Matoušů z Českej republiky, ktorý vyriešil problém so skladovaním kávových filtrov. Vynašiel papierový obal, ktorý svojím tvarom nielen samotný filter kopíruje, ale slúži aj ako stojan. Minimalistický a okulahodiaci obal si okrem predsedu poroty získal aj naše srdcia.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy