Mladý Slovák pracuje v CERN-e: Podzemné laboratóriá s hologramom ako z Hollywoodu sú len fantáziou
- Peter Švihra je slovenským vedcom
- Nedávno sa umiestnil aj v rebríčku Forbes 30 pod 30
- Pracuje v prestížnom CERN-e
- Peter Švihra je slovenským vedcom
- Nedávno sa umiestnil aj v rebríčku Forbes 30 pod 30
- Pracuje v prestížnom CERN-e
Peter Švihra je skutočným slovenským vedcom, ktorý sa nedávno umiestnil aj vo Forbes rebríčku 30 pod 30. Snaha pochopiť, ako veci fungujú, ho prenasleduje už od detstva. Dnes však skúma a rozoberá trochu iné „skladačky“ ako vtedy. Ako experimentálny fyzik sa totiž uchytil v prestížnom CERN-e.
„Myslím, že snaha pochopiť, ako fungujú veci, vo mne bola už od mala, kedy som všetko chcel rozoberať a preskúmať. Počas strednej školy som inklinoval k matematike, chémii a fyzike, ale rodinné prostredie lekárov-vedcov ma určite podporilo v akademickom smerovaní,“ spomína Peter.
Postupom rokov si uvedomil, že ho napĺňa riešenie problémov a diskusia o nich. „Často ma preto aj v súkromí nájdete na strane ‚diablovho advokáta‘, ktorý bude len zo zábavy hájiť a zastávať druhú stranu,“ hovorí s humorom.
Mladý vedec absolvoval štúdium na ČVUT v Prahe. Doktorát z elementárnej časticovej fyziky si zas vyslúžil na University of Manchester vo Veľkej Británii. Pracoval na zdokonalení polovodičových pixelových detektorov v experimentoch časticovej fyziky a ich sprístupnení pre iné vedecké odbory. Laikovi sa z kombinácie týchto zložitých slov zatočí hlava, Peter nám však v rozhovore vysvetlil svoju prácu aj „po lopate“.
Sám hovorí, že najviac ho baví hľadať riešenia. Práce tohto inšpiratívneho Slováka opakovane publikovali v Nature Scientific Reports, v CERN-e pôsobí už takmer dekádu. Nuž a o tom, ako sa rodák z Martina stal vedcom, nám porozprával priamo on.
Peter nám prezradil, akou veľkou časťou výskumníkovej práce je byrokracia a ako vyzerá bežný deň v Európskej organizácii pre jadrový výskum. V rozhovore sa dozvieš aj, prečo nepovažuje umelú inteligenciu za najprevratnejší trend v jeho odbore a čo ním vlastne je.
- Aké výzvy pri svojej práci Peter rieši?
- Čomu sa jeho výskum venuje?
- Prečo vedci musia riešiť aj byrokraciu?
- Ako vyzerá bežný deň vedca v CERN-e?
Si z rodiny lekárov, neťahalo ťa to do zdravotníctva?
Ak by sme sa pýtali „neťahala vás rodina do zdravotníctva?“, tak by odpoveď bola určite pozitívna. Mňa to však nikdy úplne nebralo. Najskôr to skúšali s chirurgiou, potom so zubarinou, ale mňa proste biológia nikdy dostatočne nezaujala. Chýbala mi v nej logika.
Aké konkrétne výzvy alebo problémy vo svojej práci riešiš s najväčšou vášňou?
Začnem tým, aké riešim s najmenšou vášňou – byrokracia (a podávanie grantov). Človek by očakával, že vedcov sa to netýka, ale nezanedbateľnú časť nášho času robíme to, čo poväčšine neznášajú všetci aj v ostatných zamestnaniach – písanie záverečných správ, plánovanie a meetingovanie.
No a teraz to pozitívne. Najradšej hľadám riešenia problémov, s ktorými sa v práci dennodenne stretávame. Môže to byť snaha nájsť chybu v kóde, porozumieť zvláštnej odozve zariadenia, alebo proste spresniť nejaké z meraní alebo výsledkov. Povedal by som, že je to práve to zadosťučinenie, keď po dňoch strávených nad akýmkoľvek z problémov konečne nájdete riešenie a môžete sa posunúť ďalej.
Mohol by si bližšie opísať výskum alebo projekty, ktorým sa v súčasnosti venuješ, a ich potenciálny vplyv?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľko byrokracie padá na plecia výskumníkov?
- Aké vyzerá práca v CERN-e?
- Prečo by činnosť CERN-u mala zaujímať aj bežného človeka ?
- Aké trendy vo vede považuje Peter za dôležité?
- Čo je jeho kľúčovou úlohou?
- Ako prebieha jeho deň vo vedeckom pracovisku?
- Čo považuje za svoje najväčšie úspechy?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska