Mladý Slovák z malého mesta uspel vo svete. Živí sa len fotením, jeho tvorba boduje aj v Číne
- Ocenenia zbiera v rôznych kútoch sveta
- Teraz vydáva knihu s fotografiami, ktoré vznikli počas krízy, ktorá otriasla životmi množstva ľudí v našej krajine
- Ocenenia zbiera v rôznych kútoch sveta
- Teraz vydáva knihu s fotografiami, ktoré vznikli počas krízy, ktorá otriasla životmi množstva ľudí v našej krajine
Ako sa obyčajný mladík, ktorý si chce len zaznamenávať výlety s priateľmi, vypracuje na uznávaného fotografa s vlastným osobitým štýlom a pohľadom na svet?
O ceste k fotoaparátu, úspechoch, ale aj bizarných príhodách počas fotenia sme sa rozprávali s Michalom Zahornackým.
Keď si Michal kúpil svoj prvý fotoaparát, neplánoval, že raz bude fotografom. No všetko sa razom zmenilo.
„Chcel som si len zaznamenávať výlety a cesty s priateľmi. Náhodou som sa dostal na Facebooku do rôznych fotografických skupín, kde som videl, ako sa dá fotografia použiť na sebavyjadrovanie. To ma ihneď nadchlo a začal som skúmať, ako boli fotografie odfotené, ako boli svietené a upravované.“
„Neskôr som chcel podobný pocit vyvolať aj vo svojich fotografiách a začal som experimentovať štýlom pokus-omyl. Všetko, čo som vtedy potreboval, som našiel na internete a postupne som sa začal zdokonaľovať vo vnímaní svetla a techniky.“
Michal si na svoju prvú fotografiu nespomína, no pamätá si na prvú fotografiu, ktorá rozhodla o tom pokračovať vo fotení. Bol to experiment a vyšiel dokonale. Je to jedna z úplne prvých fotografií a volá sa Byrokracia. „Našiel som si vhodné miesto, naskicoval som si, ako by to malo vo finále vyzerať, a išiel som to skúsiť. Vyšlo to.“
Mladý Slovák momentálne pripravuje špeciálnu knihu CLOSE, ktorá stojí za pozornosť. Fotografie sú víťaznou sériou v medzinárodnej súťaži FAPA, Fine Art Photography Awards v kategórii Architektúra a boli vystavované na mnohých domácich a zahraničných výstavách v Číne a Českej republike.
„Je to unikátny pohľad na dobu, ktorá otriasla celým svetom. Je o ľuďoch bez ľudí. Ľudí nahradila v tomto prípade architektúra a paneláky, s ktorými žijeme dennodenne tak stereotypne, že ich prestávame vnímať.“
„Ja sa v tomto projekte hrám s geometriou a svetlom a z bežných ‚okukaných‘ stavieb vytváram nové prostredia, ktoré balansujú na hrane fotografie a grafiky. Názov CLOSE vyjadruje skutočné obdobie našich životov, keď sme boli nútení udržiavať dištanc a sociálne sa utiahnuť. Nabáda k otázke, či nás táto skúsenosť ako ľudí priviedla bližšie k sebe, alebo, práve naopak, uzavrela.“
Kniha je unikátna nielen fotografiami, ale aj samotným grafickým spracovaním, ktoré navrhol a vytvoril Matúš Stenko. Kurátorským textom dielo dotvorila Katarína Karafová.
Aktuálne prebieha crowdfundingová kampaň na podporu knihy do 14. 11. 2023 a kniha by mala byť hotová do konca novembra, takže bude dostupná do Vianoc. Knihu si môžeš predobjednať na webovej stránke michalzahornacky.com.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Michal Zahornacký sa fotografii venuje už vyše 10 rokov a Slovensku robí dobré meno aj v zahraničí
- Je tiež držiteľ niekoľkých svetových ocenení v umeleckej a abstraktnej fotografii
- Teraz predstavuje projekt, aký u nás nemá obdobu
- Aké sú jeho rady pre začínajúcich fotografov
- Dá sa vôbec na Slovensku slušne živiť len vďaka foteniu
- Na akú značku fotoaparátu Michal presedlal a nevie si ju vynachváliť
- Dá sa robiť kvalitná tvorba len s iPhonom?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy