Mladý Slovák zachytáva brutalistickú krásu Bratislavy: Nie sú to betónové kocky, hľadám krivky
- Bratislava ponúka omnoho viac, než na čo lákame turistov
- Mladý Slovák zachytáva krásy architektúry, na ktorú sa zabúda
- Bratislava ponúka omnoho viac, než na čo lákame turistov
- Mladý Slovák zachytáva krásy architektúry, na ktorú sa zabúda
Naše hlavné mesto sa jednoznačne má čím pochváliť turistom. Hrad, Staré mesto či výhľad zo Slavína by mal zažiť nielen každý Slovák, ide o dôležité symboly Slovenska.
Pocit, ktorý získaš pri prechádzke širšou Bratislavou, sa však od pohľadníc z turistických obchodíkov líši. To, samozrejme, neznamená, že naše hlavné mesto nie je krásne.
Dôkazom je napríklad aj instagramový profil Bratislava_brutalism. Fotograf sa na ňom snaží zachytiť podstatu nášho mesta trochu inak.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Detaily a krivky
Jakub, študent, ktorý za profilom stojí, zachytáva krásu Bratislavy prostredníctvom architektúry povojnového modernizmu, teda z obdobia socializmu. Tá sa vyznačuje monumentalitou a „retro“ dizajnom. Na Slovensku ju nájdeš takmer všade.
„Naozaj sa na ňu zabúda. Na Slovensku, ale aj vo svete. Ľudia okolo nej pritom každý deň chodia, každý deň ju využívajú, no nevnímajú. Končí to tak, že sa zanedbáva,“ hovorí Jakub. Pri fotke sa venuje detailom a krivkám v betóne, približuje pre Startitup.
Architektúra ho fascinovala od ranného detstva, až neskôr si však dokázal uvedomovať jej hodnoty. Dnes ju chce pozdvihnúť a spopularizovať medzi mladými.
„Keď som účet zakladal, chcel som najmä zaujať týmto typom architektúry medzi rovesníkmi. My si nepamätáme na to, keď sa tieto budovy stavali, keď boli nové.“ To však neznamená, že by ich mladí mali obchádzať.
Kľúčové sú detaily
„Fotkami chcem zvýrazňovať ich krivky. Aj keď to všetko považujeme za betónové kocky, v skutočnosti to tak nie je. Na budovách, ktoré zachytávam, sú často použité veľmi drahé materiály a architekti sa s nimi skutočne vyhrali.“
Jakub študuje a architektúra aj fotka sú koníčkami, ktoré jeho instagramový profil podľa vlastných slov dokonalo zladil. Socialistická architektúra môže vyzerať na prvý pohľad jednotvárne. „Aj moje fotky sú čiernobiele. Možno to vyzerá jednoliato, no chcem tak poukázať práve na rozmanitosť jednotlivých objektov.“
„Nefotím len nejaké veľké celky, budovy. Zameriavam sa na detaily, sochy, rôzne zabudnuté časti umeleckých diel. Sústredím sa na maličkosť a iný pohľad ako poznáme z nejakých turistických časopisov.“
Sprievodca mestom
Na detailoch záleží. A aj keď ich v ruchu bežného dňa nevnímaš, dotvárajú pocit, ktorý v uliciach Bratislavy máš. Preto by jedinečnú architektúru nemali prehliadnuť ani tí, ktorí sú na Slovensku len na chvíľu, hovorí Jakub. „Moje príspevky sú v angličtine. Snažím sa, aby túto brutalistickú a modernistickú architektúru spoznávali aj turisti, ktorí prídu do Bratislavy.“
Jakubov profil, ktorý vznikol v roku 2020, sledujú prevažne Slováci. Približne 35 % sledovateľov však pochádza zo zahraničia, ak neráta Česko: „Často mi aj píšu a pýtajú sa na konkrétne miesta.“
Na profil prispieva fotkami a ten rastie akoby sám, hovorí Jakub. „Platenú propagáciu som nikdy nevyužil.“
Aj naďalej by chcel medzi mladými šíriť krásu toho, čo pokladáme za bežné. V budúcnosti by však nerád ostal len v online priestore. V pláne má fotografickú knihu či turistického sprievodcu, ktorý by prehliadku hlavného mesta poňal z iného konca.
„Bratislava nie je len hrad či Staré mesto, iné časti sú rovnako zaujímavé a povedal by som, že vzhľad mesta ovplyvňujú ešte viac.“
Čítajte viac z kategórie: Architektúra