Mladý záchranár: Môj najhorší zážitok bola smrť bábätka. Zdravotníkov ľudia vnímajú ako stroje
- Na svojom Instagrame ľudí povzbudzuje a posúva im rady
- Slovák Jan Karel je záchranárom a osobným trénerom
- Startitupu povedal o najsilnejšom zážitku z práce
- Na svojom Instagrame ľudí povzbudzuje a posúva im rady
- Slovák Jan Karel je záchranárom a osobným trénerom
- Startitupu povedal o najsilnejšom zážitku z práce
Pred siedmimi rokmi bol obézny a jeho hlavnou životnou zložkou bol svet online hier. Jan Karel však svoj život otočil o 180 stupňov, začal navštevovať posilňovňu a dnes ho na sociálnych médiách verejnosť pozná ako sympatického a charizmatického záchranára.
Na svojom profile na Instagrame sa so sledovateľmi tiež pravidelne delí o svoje názory, skúsenosti z práce v zdravotníckom priemysle a tipy na dosiahnutie dobrej postavy. Startitup sa s Janom spojil osobne prostredníctvom rozhovoru, v ktorom sme sa s ním rozprávali o všetkých jeho aktivitách a doterajších kariérnych úspechoch.
Zdravotník sa na Instagrame prednedávnom vyjadril k téme „bodypositivity“, teda hnutia zameraného na akceptovanie všetkých tiel bez ohľadu na tvar a veľkosť. On si pod tým predstavuje to, že by mal byť človek spokojný so svojím výzorom a akceptovať nedostatky, pretože sa taký narodil. Neznesie však ospravedlňovanie obezity.
„Obezita je choroba a je liečiteľná. Samozrejme, tiež nie som za silené tlačenie konštruktu dokonalosti (žena 90-60-90 a chlap s úzkym pásom, širokým V a dokonalým sixpackom), pretože pre drvivú väčšinu z nás je to nedosiahnuteľné. Som ale za pohyb a zdravé stravovanie,“ napísal.
Naopak podceňovanou témou je podľa neho fyzická námaha v zdravotníctve. Manipulácia, znášanie a prekladanie pacienta či niekoľkohodinové operácie a mnoho ďalších činností. Chýba mu podpora či edukácia zo strany zamestnávateľov a niekedy má dojem, že kompetentní vidia zdravotníkov ako stroje.
„Preto kolegovia, je to na každom z nás. Za mňa osobne je posilňovanie a silový tréning to najlepšie, čo vám pomôže v práci, v rámci fyzickej roviny. Sila, spevnenie svalov a správna technika, ako dvíhať železo, vám pomôže pri práci s pacientom a ďalšími fyzickými úkonmi,“ radí.
- Čo je podľa Jana najväčšou výhodou na práci zdravotníka
- Ktorý moment v službe bol pre neho najťažší
- Aký bol jeho prvotný impulz na zmenu života
- Ako si udržiava svoju postavu popri tejto práci
- Čomu sa venuje vo voľnom čase
Ako vyzerala vaša mladosť? Čomu ste sa venovali na základnej a strednej škole?
Od druhej triedy na základnej škole som sa začal venovať hokeju, ktorý som hrával aj počas strednej školy až do mojich dvadsiatich rokov. Bohužiaľ ma limitovalo zdravie, konkrétne problémy s kolenom, ktoré skončili až na operačnom stole. Dokonca rovno dvakrát.
Počas základnej a strednej školy som navštevoval aj umeleckú školu, kde som úspešne ukončil prvý aj druhý stupeň hry na klavír. Štúdium pre dospelých som po roku zanechal z časových dôvodov kvôli vysokej škole.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Chceli ste sa vždy venovať práci záchranára? Čo vás k tomu viedlo?
Úprimne poviem, že nie. Do deviatej triedy na základnej škole som mal nalinkovanú strednú stavebnú školu a odtiaľ som mal v pláne ísť si na vysokú školu vyštudovať inžiniera. V deviatke som však zanedbal matematiku, a tak padla voľba na zdravotnú školu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- V čom vidí Jan najväčšie plus práce zdravotníka
- Ktorý výjazd bol pre neho najťažší
- Kedy a prečo začal cvičiť
- Čo je podľa neho zabijakom svalov a zdravia
- Ako vyzerá jeho bežný deň
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska