Mladý Žilinčan a jeho projekt kompostuj.me inšpiruje Slovákov, ako vyťažiť z odpadu maximum
- Michal Vavrík je dôkazom toho, že keď človek chce a ide si za svojím cieľom, dokáže veci reálne meniť a zlepšovať.
- Michal Vavrík je dôkazom toho, že keď človek chce a ide si za svojím cieľom, dokáže veci reálne meniť a zlepšovať.
Michal Vavrík je 25-ročný Žilinčan, ktorý založil unikátny eko projekt s cieľom rozširovať kompostovanie medzi ľudí. Dnes buduje v Žiline komunitné kompostéry na sídliskách, prednáša o možnosti kompostovania v domácnosti, radí ako efektívnejšie kompostovať v záhrade.
Žilinčania rozbehli biokompostovanie a dodnes vyseparovali už 8 ton bioodpadu. V meste zatiaľ vznikli 3 verejné kompostéry – na Predmestskej, Moyzesovej ulici a Štefánikovom námestí. V roku 2015 začínalo separovať bioodpad 30 domácností, dnes ich je cez 70. A dobrá správa je, že sa ozývajú ďalší. Za týmto zmysluplným projektom a výrobou kompostérov však nestojí mesto, ale Občianske združenie Kompostujme.
Ako to celé začalo?
Zakladateľ združenia Michal sa jedného dňa vykašľal na skriptá a výpisky z otázok na bakalárske skúšky. Namiesto toho sa ocitol na RELOVE SUMMIT 2013 v stovežatej Prahe. Na prednáškach prezentovali ľudia rôzne projekty, ktoré neostali len na papieri, ale úspešne sa s nimi živia.
Vypočul si množstvo inšpirujúcich príbehov, no najviac ho upútala myšlienka premeny bioodpadov na využiteľný produkt v domácnosti. Vtedy o ňom rozprávala zakladateľka českej KOKOZY – spoločensky prospešnej firmy, ktorá v Čechách propaguje kompostovanie v mestách.
Michal sa začal o kompostovanie aktívne zaujímať, pričom zistil množstvo faktov o ktorých si myslí, že by sa mali dostať medzi čo najviac ľudí. Dnes robí všetko preto, aby sa to stalo a ľudia dokázali efektívne narábať s odpadom a zároveň pomáhali prírode.
„Uvedomil som si, že plasty nie sú len PET fľaše a kov je aj viečko z jogurtu. Reorganizoval som doma celé naše odpadové hospodárstvo a chcel som začať aj s kompostovaním. Po niekoľkých týždňoch kompostovania som si povedal, že chcem byť priekopníkom – aspoň tu v Žiline. Rozhodol som sa, že vytvorím možnosť separovania bioodpadov aj pre ďalších ľudí zo sídliska,“ píše Michal na svojej stránke kompostuj.me
Dnes sú vďaka jeho nápadu kompostéry neoddeliteľnou súčasťou života mnohých Žilinčanov.
Zaujímavé je, že prvotný podnet neprišiel takzvane z hora, ale z hlavy 25-ročného Slováka. Michalov projekt je veľmi inšpiratívny. Na Slovensku nie je biokompostovanie také rozšírené, preto veríme, že sa aj vďaka nemu a celému OZ Kompostujme k tejto aktivite pridajú ďalší ľudia či mestá.