Mladým dajú mesačne cez 300 eur. Chcú len jediné, aby „šli na pivo“

  • Cieľovou skupinou sú 9- až 24-roční
  • Podobné problémy má aj Japonsko
Južná Kórea
Pandémia Covidu-19 ešte zhoršila problémy s resocializáciou mladých ľudí v Južnej Kórei. Flickr/Gerald Mark Soto
  • Cieľovou skupinou sú 9- až 24-roční
  • Podobné problémy má aj Japonsko

V dnešnej dobe existuje obrovské množstvo problémov, ktorým musíme čeliť, nemožno opomenúť ešte stále nekončiacu globálnu pandémiu Covidu-19, vojnu na Ukrajine, ktoré viedli k vysokej inflácii, spomaleniu ekonomického rastu a faktu, že mnoho bežných ľudí začína pociťovať finančný nedostatok a začína sporiť, kde sa len dá.

Aj to, samozrejme, prispieva k tomu, že niektorí musia obmedzovať svoj spoločenský život, čo vyúsťuje nielen k úzkostným stavom, výkyvom nálad či depresiám, ale predovšetkým sa tým znižuje šanca stretnúť nových priateľov či životných partnerov.

Jednou z krajín, kde existuje problém s nedostatočnou socializáciou mladých, treba však dodať, že tu bol prítomný aj pred pandémiou, je Južná Kórea. CNN poukazuje na to, že tamojšia vláda sa však rozhodla tento problém riešiť.

Fenomén hikikomori

Portál Wionews píše, že vláda nabáda osamelých mladých, aby vyšli zo svojich domovov a zažili vonkajší svet. Juhokórejské ministerstvo pre rodovú rovnosť a rodinu uviedlo, že kabinet v utorok schválil rezolúciu o potenciálnom vynakladaní niekoľkých tisícov eur ročne na vzdelávanie, kariérne poradenstvo a zdravotnú podporu pre tých, ktorí žijú ako samotári vo veku od 9 do 24 rokov.

Mládež v Južnej Kórei, ktorá spĺňa určité kritériá, môže získať financovanie v niekoľkých kategóriách, vrátane mesačného príspevku na životné náklady vo výške takmer 311 eur.

Program je zameraný na ľudí, ktorí trpia výrazným sociálnym stiahnutím nazývaným ako fenomén „hikikomori“, čo je termín vytvorený v Japonsku v 80. rokoch minulého storočia na opis sociálnej reklúzie, ktorá sa ešte zhoršila pod vplyvom stále neskončenej pandémie.

CNN dopĺňa, že hikikomori nie je problémom len v Južnej Kórei. Japonsko je v podobnej situácií s takmer 1,5 miliónom osamelých mladých ľudí, ktorí chodia von len na nákup potravín alebo na príležitostné aktivity, zatiaľ čo iní ani nevychádzajú zo svojich spální. 

Primárnym cieľom je pomôcť znevýhodneným

Časopis Time uvádza, že hlavným cieľom tejto politiky je pomôcť znevýhodnenej mládeži, ale je to aj spôsob, ako môže krajina riešiť zmenšujúcu sa populáciu v produktívnom veku pri alarmujúco nízkej pôrodnosti a prísnej imigračnej politike.

Južná Kórea sa má totiž do roku 2044 stať jednou z najstarších krajín, respektíve území sveta, predbehne ju iba Hongkong, pokiaľ ide o najväčší podiel ľudí vo veku nad 65 rokov.

To vyvolalo niekoľko núdzových opatrení zo strany vlády vrátane podpory starostlivosti o deti na zvýšenie najnižšej miery pôrodnosti na svete. Krajina doteraz vynaložila viac ako 200 miliárd eur na zvýšenie počtu obyvateľov prostredníctvom pôrodov, ale bez veľkého úspechu.

Geo.tv v tomto kontexte dodáva, že momentálne asi 3,1 %, teda 338-tisíc, Kórejčanov vo veku 19 až 39 rokov sú „osamelí mladí ľudia“. Tí sa dajú definovať ako ľudia žijúci v „obmedzenom priestore, v stave odpojenia od vonkajšieho prostredia na viac ako určité obdobie času a majúci značné ťažkosti viesť normálny život“.

Správa Ministerstva pre rodovú rovnosť a rodinu hovorí, že asi 40 % ľudí sa začína izolovať v mladom veku, pričom uvádzajú rôzne faktory, ako sú finančné problémy, duševné choroby, rodinné problémy alebo zdravotné problémy.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Time, CNN, Geo News, Wionews

Najnovšie videá

Trendové videá