Mnohí ho označujú za suverénne najlepšie vietnamské bistro v Bratislave. Mladý pár s ich podnikom boduje na plnej čiare
- Robert hrával futbal v ázijskej Lige majstrov
- Dnes spolu s manželkou vedie vietnamské bistro na Kollárovom námestí 19
- Robert hrával futbal v ázijskej Lige majstrov
- Dnes spolu s manželkou vedie vietnamské bistro na Kollárovom námestí 19
Robert Đặng Văn je 38-ročný vietnamsko-slovenský futbalista na „dôchodku“, ktorý v minulosti hrával ako obranca. Narodil sa vietnamskému otcovi a slovenskej matke. Spolu s jeho manželkou sa po úspešnej kariére športovca pustil do experimentu. V Bratislave si otvorili autentickú vietnamskú reštauráciu.
Bývalý profesionálny futbalista nám prezradil, že jeho manželka vždy milovala varenie a navyše precestovala takmer celú Áziu. Práve na jej cestách čerpala inšpiráciu, ako pripravovať tie najlepšie exotické pochúťky.
Po návrate na Slovensko sa spoločne zhodli, že zariskujú a pustia sa do podnikania vo veľmi nestabilnom segmente gastronómie, ktorý vie človeka vystreliť na vrchol, no aj poriadne vyčerpať. Rozbeh finančne náročného biznisu si mohol Robert dovoliť vďaka úsporám, ktoré mal zo športovej kariéry. Do prevádzky vložil investíciu vo výške najmenej 200-tisíc eur.
Podnikavý pár si spomína, že jedna z vecí, ktorá ich na slovenskom systéme doslova šokovala bola všadeprítomná byrokracia.
„Museli sme vybavovať strašne veľa papierov a, bohužiaľ, na Slovensku je podnikateľ nesmierne zaťažený nielen byrokraciou, ale aj nezmyselnými poplatkami. Treba si všetko poriadne premyslieť, žiaľ, podnikanie je na Slovensku veľmi stresujúce.“
Priznáva, že ak by sa mohol rozhodnúť ešte raz, do gastrobiznisu by počas Covidu za žiadnych okolností nevstupoval. Je však rád, že počas krízy dostal od štátu aspoň klasické podpory na udržanie podnikania.
Prevádzka je aktuálne stále v stave, kedy v nej Robert pôsobí ako majiteľ, prevádzkar a dokonca aj čašník v jednej osobe. V kuchyni zase šéfuje jeho manželka, Vietnamka, ktorá tu varí jedlá, aké pozná aj z jej domova.
„Chcel som si to rozbehnúť sám a zistiť, čo všetko to obnáša, no nečakal som, že po prvej vlne koronavírusu prídu aj ďalšie. Denne pracujem aj 14 hodín, no na vlastnom podnikaní sa mi páči najmä sloboda, avšak na všetko mám zrazu málo času.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Laila Tea House sa v začiatkoch zameriaval výlučne na vietnamskú kuchyňu, no pomaly do ponuky pridávajú aj jedlá z iných častí Ázie. Robert nám prezradil, že aj napriek krátkemu času na scéne sa stretol s pomerne neštandardnými žiadosťami zákazníkov. Napríklad keď k nemu prišla skupina hostí a žiadala, aby jej navaril presne to, čo doma jedia bežní Vietnamci na obed.
Čo sa týka ponuky, jedným z hitov tejto prevádzky je jednoznačne Pho Bo za 6,90 eur, na ktoré počúvajú samú chválu. Niektorí zákazníci ho dokonca označili za najlepšie v meste.
„Je to hovädzí vývar, ktorý sa varí minimálne 10 hodín výlučne z hovädzích a bravčových kostí. Samozrejmosťou sú široké ryžové rezance, jarná cibuľka, koriander, zázvor, škorica, zmes bylín a korenín, hovädzie mäso a klíčky.“
Obľube sa teší aj Bun Bo Nam Bo za 7,90 eur, v ktorom nájdeš hovädzie mäso, šalát, vietnamské bylinky, ryžové rezance, uhorku, mrkvu, arašidy, tradičnú vietnamskú rybaciu omáčku a vyprážanú cibuľu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
O tom, že tento podnik sa oplatí navštíviť svedčí aj jeho hodnotenie na Google recenziách, kde má skóre 4,9 a záplavu pozitívnych recenzií nielen od Slovákov:
„Suverénne najlepšia vietnamská reštaurácia, chodíme sem už dlhú dobu a za každým je jedlo výborné – pripravené z čerstvých, poctivých surovín (žiadna rychlo-vývarovňa). Personál tu je taktiež veľmi príjemný. Vrelo odporúčam každému milovníkovi dobrého jedla,“ napísala Sara.
„Také výborné pho bo som snáď ešte nejedol. Pre mňa je tento podnik svetlým bodom v Bratislave a vždy, keď sem prídem, Laila Tea House neobídem. Domácke prostredie a na jedálnom lístku samé špecialitky, pri jedle sa cítite ako na koncerte, kde pre vás hrajú tí najlepší majstri. Držím palce a zároveň odporúčam každému, kto sa chce dobre najesť a mať z toho aj zážitok,“ opísal svoj zážitok Jiří.
„Bao buns a jarne rolky sú v okolí bezkonkurenčné,“ píše Miriam.
„Musím povedať, že tu ma veľmi milo prekvapili. Veľmi milá obsluha, a to naozaj musím povedať aj dvakrát, lebo takto milá obsluha sa už v meste málokedy nájde. Menučko len za 5 eur bolo veľmi chutné. Odporúčam,“ hovorí Tomi.
Foodbloger Čiližrút na svojom Instagrame pripomína, že v Laila Tea House pripravujú aj parádne Banh mi bagety. Konštatuje, že ide o jedlo, ktoré sa, našťastie, v poslednej dobe v Bratislave celkom rozmáha.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Toto je bageta, ktorá keď sa urobí dobre, tak je vysoko návyková. Receptov bude vo Vietname asi toľko ako u nás na kapustnicu, preto by som asi nikde nezazlieval jemné odlišnosti v použitom mäse, jeho úprave, pečive, údeninách, zelenine či omáčke. Čo ale bude vždy základ, je kombinácia týchto surovín plus vyladená paštéta.“
Pripomína, že práve paštétu si robia v tomto podniku takmer každý deň čerstvú sami, pridajú vlastnú obdobu vietnamskej sekanej, perfektne upečený bôčik a zeleninu.
Namiesto koriandra tu dostaneš jarnú cibuľku a nechýba ani omáčka, ktorú mala Robertova stará mama vypýtať od ich obľúbeného Banh mi stánku za prísľub, že ju budú robiť len mimo Vietnamu. „Robia ju u nás a robia to dobre. Len nad kvalitnejšou bagetou by som považoval,“ dodáva Čiližrút.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný v marci 2022.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy