Mnohí Slováci chronické pitie alkoholu taja. Vďaka novej zmene na „preventívke“ už lekára neoklameš
- V rámci preventívnych kontrol u lekárov sa meria aj hodnota GMT
- Odhalí požívateľov alkoholu
- V rámci preventívnych kontrol u lekárov sa meria aj hodnota GMT
- Odhalí požívateľov alkoholu
V rámci preventívnych prehliadok u lekára priniesol rok 2024 významnú zmenu, ktorá sa dotýka rozsahu vyšetrovaných laboratórnych parametrov. Došlo k zrušeniu tradičných vyšetrení sedimentácie krvi a namiesto nich pribudne vyšetrenie známe ako GMT.
Ako na Facebooku vysvetľuje doktorka Jana Bendová, GMT – odborne gamaglutamyltransferáza – patrí medzi takzvané „pečeňové testy“ signalizujúce poškodenie tohto orgánu. Zvýšené u človeka môžu byť prechodne, ale aj dlhodobo. K prechodnému zvýšeniu pritom dochádza po požití alkoholu večer pred odberom krvi.
Medzi najčastejšie príčiny zvýšenej hodnoty GMT patrí práve účinok alkoholu na náš organizmus. Nejde však o jediný možný dôvod. Vyššiu hodnotu GMT môžu spôsobovať aj viaceré lieky či napríklad ochorenie žlčníka alebo žlčových ciest.
„Ak vám lekár zistí zvýšenú hodnotu, môže po nejakom čase vyšetrenie zopakovať (ako sa hodnota vyvíja), alebo sa rozhodne poslať vás na ďalšie vyšetrenia, napríklad ultrazvuk pečene alebo elastografiu,“ podotýka lekárka.
Ak ti po preventívnej prehliadke vyjde znížená hodnota, zvyčajne to nesignalizuje žiadne ochorenie. Málokedy, no predsa, však môže ísť o známku zníženej funkcie štítnej žľazy (hypotyreózy).
Lekár môže zistiť nadmerné pitie alkoholu u pacienta
Vyšetrenia hladiny GMT môžu doviesť k lekára k podozreniu, že pacient požíva alkohol v nadmernom množstve. V takom prípade sa v diagnostike môže uistiť pomocou krvného obrazu. Konkrétne sa zameria na objem červených krviniek (erytrocytov). Ten býva u osôb, ktoré nadmerne požívajú alkohol, zvyčajne zvýšený.
„Nie každý je totiž taký úprimný ako pred pár dňami jeden náš pacient, ktorý na rovinu povedal, že vypije 2 litre vína denne. Mnohí chronické pitie zatajujú, prípadne bagatelizujú, no GMT ich prezradí,“ podotkla Bendová.
„Inak zaujímavé, že sa GMT doteraz štandardne nevyšetrovalo napriek známej vysokej ročnej spotrebe alkoholu na Slovensku. GMT nám rozhodne pomôže v zlepšení diagnostiky chronických ochorení pečene a žlčových ciest,“ dodala.
Problémy s alkoholom na Slovensku sú obrovské. Mnohí sú na hranici problémového požívania >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.