Mnohí Slováci môžu ušetriť stovky až tisíce eur. Štát zverejnil lákavú výzvu, stačí splniť základné podmienky

  • Generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne začal platiť 1. februára
  • Dotknúť sa môže až 1,07 milióna subjektov
  • Zisti, aké sú základné podmienky
Budova SP a Milan Krajniak
Ilustračný obrázok TASR/Jaroslav Novák, TASR/Dano Veselský
  • Generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne začal platiť 1. februára
  • Dotknúť sa môže až 1,07 milióna subjektov
  • Zisti, aké sú základné podmienky

Od 1. februára 2023 nadobudol účinnosť takzvaný generálny pardon, ktorý potrvá až do 31. augusta 2023.

Ako uvádza SP na svojej webovej stránke, odvádzateľom poistného, ktorí majú dlh voči Sociálnej poisťovni, umožňuje generálny pardon, aby si vyrovnali svoje záväzky. Týmto spôsobom im chce pomôcť splniť podmienky pre odpustenie penálov z dlžnej sumy. 

Čo však treba robiť, aby sa mal možnosť dlžník SP zapojiť do generálneho pardonu? Riešenie je jednoduché. 

Prílev financií

Generálny pardon je v podstate istou formou „exekučnej amnestie“, ktorá sa uplatňuje voči dlžníkom SP od 1. februára 2023 do 31. augusta 2023. 

V praxi to jednoducho znamená, že SP nepredpíše penále alebo odpustí dlžníkovi povinnosť zaplatiť penále, ktoré sa viažu na dlžné príspevky a dlžné poistné na starobné dôchodkové sporenie, ktoré vznikli pred 1. júlom 2022. 

Ako informuje portál Aktuality.sk, štát si od generálneho pardonu sľubuje najmä prílev financií. Sociálna poisťovňa chce týmto spôsobom pomôcť hlavne podnikateľom, ktorých postihla koronakríza a nedokázali počas nej platiť poistné. 

Základné podmienky

Generálny pardon sa však nedotkne všetkých podnikateľov. Ako sme už spomenuli vyššie, platí pre dlhy, ktoré vznikli pred 1. júlom 2022. Základnou podmienkou pri jeho využití je zaplatenie celej dlžnej sumy poistného (istiny) do 31. augusta 2023. 

Okrem iného musí dlžník, ktorého sa generálny pardon týka, predložiť aj chýbajúce mesačné výkazy poistného za rozhodujúce obdobie. 

Odvádzateľ poistného (zamestnávateľ a tzv. zahraničná samostatne zárobkovo činná osoba, na ktorú sa zákon o sociálnom poistení vzťahuje) musí teda predložiť všetky podklady na zistenie príspevkov a správnej sumy poistného za obdobie do 30. júna 2022. 

platenie, obchod
zdroj: Pixabay/Skitterphoto

Čo sa týka zamestnávateľa, spomenutým podkladom sa myslí mesačný výkaz poistného a príspevkov. V prípade tzv. zahraničnej samostatne zárobkovo činnej osoby ide o poskytnutie dokladov na určenie správnej výšky poistného a posúdenie vzniku a zániku jej povinného sociálneho poistenia.

„Ak si odvádzateľ túto povinnosť nesplní, hľadí sa na neho tak, ako by mal za toto obdobie nezaplatené poistné, a teda nemá možnosť zapojiť sa do generálneho pardonu,“ uvádza SP na svojej webovej stránke.

Kroky Sociálnej poisťovne

Pri uplatňovaní generálneho pardonu bude SP postupovať podľa jednotlivých krokov. „Dlžníci majú k dispozícii doteraz najdlhšiu časovú lehotu na vysporiadanie svojich záväzkov – až sedem mesiacov.“

Najskôr SP dočasne preruší predpisovanie penále a proces vymáhania. Následne vyzve klientov, aby si od februára aktualizovali kontaktné údaje a dozvedeli sa o možnosti generálneho pardonu. 

„Na neuhradený dlh/chýbajúci výkaz bude Sociálna poisťovňa dlžníkov, na ktorých eviduje aktuálne kontakty, adresne upozorňovať zasielaním SMS správ, resp. emailov, ako aj prostredníctvom eSlužieb Sociálnej poisťovne,“ informuje SP.

Od marca 2023 bude SP klientov upozorňovať pravidelne prostredníctvom SMS alebo emailu. Prvé hromadné odloženie zabezpečí v apríli 2023. „Prvý hromadný automatický proces Sociálna poisťovňa pripravuje na apríl 2023 pre tých odvádzateľov, ktorí si svoje záväzky už vysporiadali, resp. zaplatili dlžné poistné, prípadne aj predložili chýbajúce doklady do konca marca 2023.“

V neposlednom rade bude SP počas generálneho pardonu dlžníkov pravidelne oddlžovať a informovať.

Najdlhší generálny pardon

Na Slovensku nejde o prvý generálny pardon v SP. V roku 2008 sa dotkol starobného dôchodkového poistenia. Dlžníkom boli vtedy odpustené všetky penále k dlhom, ktoré vznikli pred 1. januárom 2007.

Na obrázku sú eurá.
zdroj: Unsplash/Ibrahim Boran

Počas roku 2010 mohli svoje podlžnosti splatiť dlžníci až do 30. apríla. Týkalo sa to dlhov vzniknutých do konca roka 2009 bez poplatkov za omeškanie. 

Tohtoročný generálny pardon sa dotkne približne 1,07 milióna subjektov. Prináša pomoc dlžníkom, ktorí sa nachádzajú v dlhovej pasci. V piatok to na tlačovej konferencii povedal dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

„Generálny pardon bude trvať sedem mesiacov,“ uviedol Krajniak s tým, že to je najdlhší generálny pardon, ktorý na Slovensku bol.

„Dávame možnosť ľuďom vyrovnať si svoj záväzok,“ doplnil štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Juraj Káčer.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Sociálna poisťovňa, TASR, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Trendové videá