Mnohí Slováci porušujú pravidlo, za ktoré im hrozí pokuta do výšky 600 eur. Dvaja mladíci na svoju nerozvážnosť doplatili

  • Jazda na e-kolobežke či bicykli pod vplyvom alkoholu ťa môže vyjsť draho
  • Polícia varuje, že od previnilcov môže žiadať stovky eur
policia, kolobezka
Pexels.com, TASR/AP, Wolfgang Rattay, KR PZ v Bratislave
  • Jazda na e-kolobežke či bicykli pod vplyvom alkoholu ťa môže vyjsť draho
  • Polícia varuje, že od previnilcov môže žiadať stovky eur

Policajti železničnej polície z Prievidze informujú o tom, že v priebehu pár minút pri bežnej cestnej kontrole zastavili až dvoch mladíkov jazdiacich na elektrokolobežke, ktorí „jazdili v podnapitom stave“.

„V ranných hodinách, krátko pred siedmou hodinou, hliadka Oddelenia železničnej polície z Prievidze na ul. A. Hlinku zastavila a kontrolovala mladíka na elektrickej kolobežke. Podľa štýlu jazdy mali policajti podozrenie, že môže byť pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok,“ objasňuje Polícia.

22-ročný mladík sa podrobil dychovej skúške s výsledkom merania 0,56 mg/l, čo predstavuje 1,17 promile alkoholu. Policajti mu ďalšiu jazdu s elektrokolobežkou zakázali.

„Ďalšieho mladíka, čo jazdil na elektrokolbežke potužený alkoholom, zastavili železniční policajti preto, lebo spôsob jazdy, akým na kolobežke šiel, nebol celkom v poriadku.“

Toto ich podozrenie potvrdila dychová skúška. 23-ročný mladík nafúkal 0,65 mg/l, čo predstavuje 1,33 promile alkoholu. Aj v tomto prípade mu policajti jazdu zakázali.

S oboma mladíkmi bola spísaná správa o výsledku objasňovania priestupku. O tom, akú sankciu dostanú, rozhodne správny orgán na príslušnom dopravnom inšpektoráte.

Jazda pod vplyvom ťa bude stáť veľa

„Myslíte si, že keď si večer posedíte s kamarátmi a vypijete pár pív, môžete sa jednoducho postaviť na elektrickú kolobežku a ísť? Nie, mýlite sa! Kolobežky majú veľmi podobné pravidlá požívania alkoholu ako cyklisti,“ varuje polícia.

Súhlasíš s tým, že alkohol je obrovským problémom Slovákov?

Podľa priestupkového zákona je za alkohol nameraný v dychu na nemotorovom vozidle menej ako 0,48 mg etanolu na liter vydýchnutého vzduchu do 650 eur.

Samozrejme, že ak ti policajt nameria 0,15 mg/l a viac, tak už e-kolobežku alebo bicykel riadiť ďalej nesmieš. Môžeš ho však vedľa seba tlačiť.

Ak policajt pri kontrole zistí vodičovi 0,48 mg/l a viac, teda jedno promile a viac, sadzobník pokút uvádza iba povinnosť policajta „predložiť správu o výsledku objasňovania priestupku príslušnému správnemu orgánu“.

Pivo
zdroj: Unsplash/Julia Nastogadka

V praxi to znamená, že okrem pokuty budeš ďalej posudzovaný ako vodič, ktorý riadil nemotorové vozidlo pod vplyvom alkoholu, kde ti hrozí pokuta až 800 eur.

Osoba na kolobežke s pomocným motorčekom sa totiž od 1. decembra 2019 výslovne zaradila medzi vodiča nemotorového vozidla rovnako, ako je do tejto kategórie zaradená osoba na bicykli s pomocným motorčekom alebo osoba na segwayi.

Kolobežkári s pomocným motorčekom môžu tiež jazdiť len jednotlivo za sebou a sú povinní sa oboma rukami držať riadidla. Toto môžu porušiť len v prípade, ak sa rozhodnú dať znamenie o zmene smeru jazdy.

Taktiež sa na kolobežke určenej len pre jednu osobu nesmie prepravovať viac osôb. Platí aj zákaz prepravy zvierat či predmetov, ktoré by im prekážali v bezpečnej jazde.

Za zníženej viditeľnosti musíš počas jazdy na e-kolobežke disponovať reflexnými prvkami, ako je reflexná vesta, odrazové svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu. Kolobežka musí mať aj takzvané odrazové svetlá bielej farby. Dôležitým bezpečnostným prvkom je aj ochranná prilba.

Za jazdu bez reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti zaplatíš pokutu vo výške 30 eur a za nerešpektovanie dopravnej značky či dopravného značenia budeš „ľahší“ o 30 až 150 eur. Za ohrozovanie iných účastníkov cestnej premávky môžeš zaplatiť pokutu 60 eur a za jazdu bez ochrannej prilby mimo obce 10 eur.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Polícia SR, MVSR

Najnovšie videá

Trendové videá