Mnohí Slováci trpia s príchodom jesene absolútnou stratou energie: Osvoj si triky, ktoré ťa dostanú z únavy

  • S klesajúcimi teplotami klesá aj tvoja nálada?
  • Jeseň má na našu psychiku väčší vplyv, než si myslíš
  • Existujú spôsoby, ako sa z tohto stavu únavy dostať
jeseň, šport, žena
Freepik
  • S klesajúcimi teplotami klesá aj tvoja nálada?
  • Jeseň má na našu psychiku väčší vplyv, než si myslíš
  • Existujú spôsoby, ako sa z tohto stavu únavy dostať

Ak ti nie je cudzia zvýšená únava, zhoršená nálada alebo celkovo strata energie, možno na teba vplýva zmena ročného obdobia. S príchodom jesene sa skracujú dni a množstvo slnečného svetla. To má na niektorých ľudí značný vplyv. Dá sa tomu však nejako zabrániť? 

Príčiny jesennej únavy

Intenzita slnečného žiarenia má vplyv na hladinu vitamínu D v našom tele a keďže v jesenných mesiacoch sa znižuje, môžeš cítiť, že si poriadne unavený. Vitamín D je totiž nevyhnutný pre naše celkové zdravie. Pôsobí nielen na správne funkcie imunitného systému, ale aj na našu náladu.

Jeho nedostatok môže spôsobiť zhoršenú náladu, zníženú energiu a dokonca sezónnu afektívnu poruchu, čo je forma depresie spojená s ročnými obdobiami. Jesennú únavu môže spôsobiť aj zmena biorytmov.

Ľudský organizmus sa začne prispôsobovať zníženej aktivite a dlhšiemu odpočinku, keďže dni sú chladnejšie a skracujú sa. Ak je človek meteosenzitívny, zmenu ročných období neznáša príliš dobre.

Aj ľudia, ktorí nemajú žiadnu poruchu, môžu trpieť „September blues“, informuje BBC. Je to náročný čas, pre veľa študentov to znamená začiatok školského roka, práca začína byť po letných dovolenkách opäť rušnejšia.

Ešte k tomu sa aj zhoršuje počasie a skracujú sa dni. Nepomáha ani fakt, že do letných prázdnin zostáva ešte naozaj veľa dní a do Vianoc je ešte tiež ďaleko. 

Čo pomôže meteosenzitívnym ľuďom?

Ľudia citlivejší na zmeny počasia môžu okrem zhoršenej nálady vnímať aj zdravotné problémy, napríklad keď sa mení tlak vzduchu, teplota alebo vlhkosť. Bolesti kĺbov alebo svalov nie sú záležitosťou len starších ľudí, zažívajú ich aj tí meteosenzitívni. Často sú sprevádzané ešte bolesťou hlavy a zhoršenou koncentráciou. 

Odborníci radia dobre sa pripraviť na prechodné obdobie, ako je jeseň. Napríklad dodržiavať stabilný denný režim, dostatok pohybu a snažiť sa jesť zdravo. Nemal by si tiež vynechať pravidelný pohyb. 

5 tipov, ako zvládnuť jesennú únavu:

  • pravidelný pohyb,
  • strava s vysokým obsahom vitamínov,
  • dostatok spánku,
  • hydratácia,
  • ranné rituály.

Hoci je počas chladnejších dní lákavé zostať doma, zakryť sa dekou a pozerať seriál, pohyb na čerstvom vzduchu alebo cvičenie vie zlepšiť náladu. Je dokázané, že cvičením produkuješ endorfíny, ktoré ti vedia zlepšiť náladu. Ak do svojho jedálnička pridáš dostatok ovocia, zeleniny, omega 3-mastných kyselín a vitamínu D, mal by si byť na boj s jesennou únavou pripravený. 

Tak ako v každom ročnom období, aj počas jesene nezabúdaj na dostatok spánku a hydratáciu. Hoci v chladnejších mesiacoch necítime smäd až tak často, nedostatok tekutín vedie k únave a zhoršenej koncentrácii. Tú môžeš zlepšiť zavedením ranných rituálov. Napríklad rannou rozcvičkou, meditáciou alebo šálkou teplého čaju. Kľúčové je začať svoj deň pozitívne. 

Skús aj JOMO

Osvojiť si môžeš aj JOMO – Joy Of Missing Out. Je to pozitívny prístup k životu, ktorý stojí v protiklade k známejšiemu FOMO (Fear Of Missing Out). Tento koncept predstavuje radosť a spokojnosť z toho, že človek vedome vynecháva určité aktivity alebo udalosti, aby sa mohol sústrediť na prítomný okamih a veci, ktoré sú pre neho skutočne dôležité.

JOMO môže byť účinným nástrojom v boji proti jesennej depresii, pretože podporuje mindfulness a pomáha ľuďom nachádzať potešenie v jednoduchých, každodenných činnostiach. Namiesto toho, aby sa človek cítil preťažený sociálnymi povinnosťami alebo neustálym prúdom informácií, JOMO povzbudzuje k tomu, aby si užíval pokojné chvíle doma, venoval sa svojim koníčkom alebo trávil kvalitný čas s blízkymi.

Tento prístup môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť spojené s jesennou depresiou tým, že človeku umožní zamerať sa na sebareflexiu a osobný rast, namiesto porovnávania sa s ostatnými alebo snahy o dokonalý život na sociálnych sieťach.

Zdroje: BBC, ScienceDirect

Najnovšie videá

Trendové videá