Mnohí Slováci zabúdajú na bežný dopravný manéver. Za jeho ignorovanie hrozí pokuta 300 eur

  • Ak nepoznáš tento dopravný manéver, pri pokute zaplačeš
  • Ohrozuješ život mnohých ľudí
  • AK pri nehode neposkytneš pomoc, hrozí ti väzenie
Záchranka a policajt dáva pokutu vodičovi vozidla.
Ilustračný obrázok TASR/Milan Ivanič, TASR/Veronika Mihaliková
  • Ak nepoznáš tento dopravný manéver, pri pokute zaplačeš
  • Ohrozuješ život mnohých ľudí
  • AK pri nehode neposkytneš pomoc, hrozí ti väzenie

Predstav si situáciu, kedy si účastníkom vážnej dopravnej nehody a potrebuješ okamžitú pomoc. Práve vtedy zohráva kľúčovú úlohu dopravný manéver, ktorý sa nazýva „záchranárska ulička“. Táto ulička umožňuje rýchly prejazd záchranných zložiek k miestu nehody. Čo si mnohí Slováci neuvedomujú je, že vytvoriť túto uličku je ich povinnosťou. 

Polícia Slovenskej republiky na jej dôležitosť upozorňuje už roky, no mnohí vodiči ju ešte stále neovládajú, respektíve, ignorujú. V prípade, ak sa rozhodneš byť taktiež neochotným vodičom, hrozí ti pokuta až do výšky 300 eur. 

Pomôžu ti prsty

Včasným vytvorením záchrannej uličky sa zvýši šanca na prežitie ľudí, ktorí boli pri nehode ťažko zranení. Taktiež, čím skôr na miesto nehody prídu záchranné zložky, tým skôr môžu byť následky nehody odstránené. S tým sa spája aj rýchlejšie sprejazdnenie postihnutého úseku. 

Našťastie, vytvorenie záchranárskej uličky je pomerne jednoduché. Vodiči by mali svoje vozidlá posunúť čo najviac k okraju cesty, aby vznikol dostatočne široký priestor aj pre väčšie záchranné vozidlá. Na cestách s dvoma jazdnými pruhmi v jednom smere sa ulička vytvára v strede, pri troch a viacerých pruhoch vzniká medzi ľavým a susedným pruhom.

Taktiež sa môžeš riadiť podľa prstov na ruke. „Ak započujete sirény, ako výborná pomôcka na vytvorenie uličky môže slúžiť vaša pravá ruka. Palec v takom prípade zobrazuje najrýchlejší ľavý pruh. Medzera medzi ním a ukazovákom tvorí záchranársku uličku. Každý ďalší prst znázorňuje jeden jazdný pruh,“ píše v príspevku na Facebooku SuperDrive

Pokuta stovky eur

Ignorovanie tejto povinnosti vodičov vyjsť poriadne draho. Za nevytvorenie záchranárskej uličky hrozí pokuta až do výšky 99 eur. Ešte prísnejšie sa trestá jej zneužitie, teda to, ak do nej vojdeš. Za to môžeš zaplatiť až 300 eur. Porušenie tohto pravidla sa trestá nielen v blokovom konaní (pokuta do 50 eur), ale aj v správnom konaní (pokuta do 100 eur). Informovali sme už v minulosti.

Je dôležité si uvedomiť, že každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, kedy bude potrebovať rýchlu pomoc. Vytvorením záchranárskej uličky tak môžeme nielen predísť vysokým pokutám, ale predovšetkým prispieť k záchrane ľudských životov. Pamätajme na to pri každej jazde a buďme ohľaduplní voči ostatným účastníkom cestnej premávky.

Nepomôžeš, pôjdeš sedieť

Ešte vážnejšou chybou je neposkytnutie pomoci. Neposkytnutie pomoci v dopravných situáciách je závažným trestným činom, ktorý zákon postihuje rôznymi trestami odňatia slobody. Hoci nie je v Trestnom zákone definovaný ako samostatná kategória, patrí medzi delikty úzko späté s pravidlami cestnej premávky a využívaním pozemných komunikácií. Zákonodarca rozlišuje tri varianty tohto priestupku. 

Najprísnejšie sa posudzuje prípad, keď vodič po dopravnej nehode, na ktorej sa podieľal, neposkytne pomoc zranenej osobe. Za takéto konanie hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. Rovnaký trest môže byť udelený aj bežným občanom, ktorí neposkytnú pomoc osobe v ohrození života alebo s príznakmi vážneho poškodenia zdravia, aj keď by tak mohli urobiť bez rizika pre seba či iných. Píše sa v Zákony pre ľudí

Špecifickým prípadom je neposkytnutie pomoci osobami, ktoré sú na to povinné z povahy svojho zamestnania. Hoci tento typ priamo nesúvisí s dopravou, zákon ho trestá odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky. Charakteristickou črtou trestného činu neposkytnutia pomoci je, že ho možno spáchať len zanedbaním povinnosti konať.

Trestná zodpovednosť teda vzniká v dôsledku nečinnosti v situácii, keď je potrebné aktívne zasiahnuť a poskytnúť pomoc. Tento trestný čin tak zdôrazňuje dôležitosť solidarity a vzájomnej pomoci v krízových situáciách, najmä v kontexte dopravných nehôd a ohrozenia života či zdravia.

Zdroje: Archív Startitup, Facebook/SuperDrive, Zákony pre ľudí

Najnovšie videá

Trendové videá