Mnoho ľudí sa doma testuje celkom zle. Negatívny výsledok nemusí znamenať, že nemáš Covid, varuje ministerstvo
- Máš príznaky Covidu, ale doma vykonaný test je negatívny?
- Skús ho zopakovať na ďalší deň
- Máš príznaky Covidu, ale doma vykonaný test je negatívny?
- Skús ho zopakovať na ďalší deň
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky ľuďom prostredníctvom sociálnych sietí objasnilo, ako postupovať pri domácom nazálnom antigénovom teste. Pripomenuli, na čo si dať pozor, aj to, kedy je vhodné testovať sa.
Radšej si ho zopakuj…
Formou ilustračného videa tak priblížili, ako spomínaný typ testu vykonať v domácich podmienkach. Keďže je však niekoľko typov týchto testov, prvý krok by malo predstavovať podrobné naštudovanie návodu na použitie.
Test si podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky môžeš spraviť hneď, ako začneš pociťovať príznaky Covidu. Jedným dychom však dodávajú, že najväčšia záchytnosť anitgénového samotestu je spravidla 1 až 2 dni po začiatku príznakov. V prípade omikronu to dokonca môže byť aj viac dní. Odporúčajú preto test vykonať aj niekoľkokrát.
„Ak si urobíme test hneď, ako máme podozrenie, že máme Covid, a výsledok je negatívny, je dobré test zopakovať aj na ďalší deň. Pravidelné testovanie znamená väčšiu istotu,“ vysvetľujú.
Negatívny výsledok hneď nemusí znamenať, že Covid v skutočnosti nemáme, pozitívny výsledok, naopak, vzhľadom na aktuálnu vysokú prevalenciu vírusu, takmer s istotou znamená pozitivitu a infekčnosť.
Nenaberaj hustý hlien
Azda najzákladnejším úkonom pred vykonaním testu je dôsledné vyfúkanie si nosa.
„Kvalita steru zásadne ovplyvňuje výsledok testu. Pri teste totiž nechceme nabrať hustý hlien, ako sa ľudia často mylne domnievajú, ale potrebujeme sa dostať odberovou tyčinkou priamo na nosovú sliznicu. Vírusový proteín, ktorý test zachytáva, sa totiž nachádza v bunkách na povrchu nosovej sliznice, ktoré tyčinkou odoberáme,“ objasňuje rezort zdravotníctva.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky