Mnoho Slovákov trápi patologický stav nadmerného potenia. Takto sa ho dokážeš zbaviť, radia experti

  • Máš stále vlhké dlane alebo prepotené tričko?
  • Možno za tým nie je len horúce počasie
  • Nauč sa rozpoznať, kedy je potenie až príliš intenzívne
potenie, žena, šport
freepik
  • Máš stále vlhké dlane alebo prepotené tričko?
  • Možno za tým nie je len horúce počasie
  • Nauč sa rozpoznať, kedy je potenie až príliš intenzívne

Hoci je potenie bežnou súčasťou života, nikomu nie je príjemné mať vlhké dlane tesne pred veľkým pracovným stretnutím, mokré tričko hneď po tom, čo vyjde z domu, a pot stekajúci po tvári. Niektorí ľudia sa potia výrazne viac, ako by mali i ako by chceli. Ak máš podozrenie, že patríš medzi skupinu ľudí, ktorá sa nadmerne potí, máme pre teba zopár tipov, ako to zmierniť. Niekedy to má však oveľa hlbší význam. 

Čo je to hyperhidróza a aké sú jej príznaky?

Podľa Fortune ide o patologický stav nadmerného potenia. Nastáva vtedy, keď sa ľudia potia viac, ako je potrebné na regulovanie telesnej teploty. Hyperhidróza môže byť genetická, často postihuje určitú časť tela. Primárne ide o podpazušie, chodidlá, tvár, chrbát a ruky. Viac sa potiť je bežné v stresových situáciách, po tréningu, pri horúcom počasí a podobne.

Keď však premýšľaš nad tým, že nebudeš randiť len preto, aby ťa niekto nedržal za spotenú ruku, môže to byť prvý alarmujúci signál. Ak nadmerné potenie trvá dlhšie ako 6 mesiacov a dochádza k nemu aspoň raz týždenne, môže ísť o primárnu hyperhidrózu.

Tipy na zmiernenie nadmerného potenia

V žiadnom prípade nemusíš vynechávať športové aktivity, hoci je to nepríjemné. Odborníci radia prejsť na aktívny životný štýl a vyváženú stravu. Priamy vplyv na potenie môže mať aj nadváha. Jednou z možností je aj navštíviť dermatológa, ktorý potenie môže napraviť. 

Nápomocné ti môžu byť aj veci ako malý ručný ventilátor a zameranie sa na výber ľahšieho – funkčného oblečenia. Je dobré nosiť aj prírodné materiály ako bavlna alebo ľan, ktoré sú priedušnejšie a veľmi dobre absolvujú prebytočnú vlhkosť.

Podľa odborníkov pomáha tiež dodržiavať dôslednú hygienu a používať dezodorant. Ideálne je používať antiperspirant s klinickou silou na suchú pokožku v noci a cez deň deodorant. Antiperspirant nemusí ísť len na oblasť podpazušia, používať sa môže aj na iné spotené oblasti, ako napríklad chrbát či nohy.

Pomôcť by mali aj špeciálne antibakteriálne sprchové gély, v ktorých je napríklad čajovníkový olej alebo šalvia. A ak obľubuješ cesnakový langoš, mal by si ho obmedziť. Pri nadmernom potení pomáha obmedziť príjem cesnaku, karí, čili, kofeínu a alkoholu. Netreba zabúdať na kvalitný odpočinok a relax, no hlavne na pitný režim. 

Ak sa potíš najmä v noci, mal by si zbystrieť 

„Nočné potenie sa väčšinou vyskytuje v súvislosti s onkologickým ochorením alebo hormonálnymi problémami, nadmerné potenie sa spája s cukrovkou či užívaním niektorých druhov liekov,“ informuje DrMax 

Zaujímavosťou je, že na liečbu nadmerného potenia pomáha aj botox. Účinok sa prejaví postupne v priebehu 2 až 14 dní a pretrváva približne po období 6 až 9 mesiacov, závisí to od časti tela, v ktorej botulotoxín účinkuje.

„Princíp ošetrenia spočíva v tom, že do oblasti so zvýšeným vylučovaním potu sa intradermálne najtenšími ihlami aplikuje botulotoxín, ktorý bráni prenosu nervového vzruchu na potnú žliazku a tým zastaví vylučovanie potu,“ uvádza sa na stránke Dermatop.

V najextrémnejších prípadoch pomôžu aj chirurgické zákroky, ako je odstránenie potných žliaz. Robí sa najčastejšie v oblasti podpazušia alebo dlaní. Výsledok by sa mal dostaviť do 3 dní. 

Zdroje: Fortune.com, Eucerin.sk, dermatop.sk, TASR, drmax.sk

Najnovšie videá

Trendové videá