Mnohým Slovákom spôsobil Covid stratu čuchu. Vedci odhalili pravdepodobný dôvod, prečo sa to deje
- Vyzerá to tak, že strata čuchu je pri nákaze koronavírusom pomerne častým javom
- Pri omikrone stratilo čuch cca 12 percent ľudí
- Jedinci, ktorí stratili čuch, môžu mať rizikový genetický faktor
- Vyzerá to tak, že strata čuchu je pri nákaze koronavírusom pomerne častým javom
- Pri omikrone stratilo čuch cca 12 percent ľudí
- Jedinci, ktorí stratili čuch, môžu mať rizikový genetický faktor
Jedným z prvých príznakov spojeným s koronavírusom, o ktorom svet vedel, bola strata čuchu a chuti. Niektorí nešťastníci bojujú s týmito problémami aj niekoľko mesiacov po prekonaní, iným sa zas zmenil čuch tak, že pachy, ktoré im predtým príjemne voňali, dnes nemôžu ani cítiť. Vedci sa v najnovšom výskume zamerali práve na tento fenomén, a o ich prvých zisteniach informuje NBC News.
Najnovšia štúdia, ktorá skúma, prečo ľudia nakazení koronavírusom strácajú čuch, bola publikovaná v časopise Nature Genetics. Vedci zistili, že ak si prišiel počas infekcie o jeden zo zmyslov, môže to súvisieť s genetickým lokusom.
Genetika má vplyv na prekonanie ochorenia
Presná príčina straty čuchu nebola doteraz známa, vedci si však na základe novej štúdie myslia, že pochádza z poškodenia infikovaných buniek v časti nosa nazývanej čuchový epitel. Tieto bunky chránia čuchové neuróny, ktoré pomáhajú cítiť vôňu.
„Prvé údaje naznačujú, že podporné bunky čuchového epitelu sú tie, ktoré sú najčastejšie infikované vírusom, a to pravdepodobne vedie k usmrteniu samotných neurónov,“ vysvetlil Justin Turner, docent otolaryngológie na Vanderbilt University.
Svoj podiel má na strate čuchu aj genetika. Genetický lokus v blízkosti dvoch čuchových génov je podľa štúdie spojený so stratou čuchu a chuti vyvolanou Covidom.
Lokus je pevná poloha génu na chromozóme. Tento genetický rizikový faktor zvyšuje o 11 percent pravdepodobnosť, že osoba po infikovaní koronavírusom stratí čuch.
„Gény môžu hrať úlohu vo fyziológii infikovaných buniek,“ predpokladajú vedci. Okrem toho štúdia ukázala ďalšie zaujímavé výsledky. Vedci zistili, že ľudia východoázijského alebo afroamerického pôvodu mali výrazne nižšiu pravdepodobnosť straty čuchu alebo chuti.
Od začiatku trvania pandémie to vyzeralo, že strata čuchu a chuti je bežným príznakom ochorenia, a inak to nie je ani pri mutácii omikron. Jeden z prvých výskumov ukazuje, že stratu čuchu hlásilo circa 12 percent nakazených.
Ani v minulosti nebola strata čuchu bežný symptóm
Štúdia z konca minulého roka odhalila, že pretrvávajúcou ansomniou, teda stratou čuchu, môže trpieť viac ako 1 milión Američanov, pričom nárast chronickej čuchovej disfunkcie vzrástol až o 5 – 12 percent.
Štúdia bola zverejnená na portáli JAMA – The Journal of the American Medical Association. Výskum pochádzal z viacerých analýz, autori štúdie sa opierali napríklad o odhad denného počtu nových prípadov, pravdepodobnosť vývinu ansomnie z infekcie a pravdepodobnosť chronickej ansomnie.
Dlhodobá strata čuchu je teda síce zriedkavá, no Covidom sa v Amerike nakazilo toľko ľudí, že ansomnia už nie je raritou – trpieť ňou môže množstvo ľudí.
Pokiaľ prerátame zvýšenie CHSK na Slovensko podľa dát získaných z Ameriky, môže ňou trpieť až do 73 216 ľudí, čo je 12 % zo 610 140 potvrdených prípadov ochorenia v našej krajine podľa portálu Worldometers.
„Za posledných pár mesiacov sme s kolegami zaznamenali dramatický nárast počtu pacientov, ktorí vyhľadali lekársku pomoc kvôli čuchovej dysfunkcii,“ povedal portálu Gizmodo autor štúdie Jay Piccirillo.
Zdroje: NBC, Nature, Eurosurveillance, Eurosurveillance, Eurosurveillance, Gizmodo