Množstvo ruských dronov vstúpilo na územie NATO. Stíhačky Aliancie vyštartovali proti nim
- Ruské drony v NATO narušili vzdušný priestor
- Zaznamenali desiatky
- Ruské drony v NATO narušili vzdušný priestor
- Zaznamenali desiatky
Rusi v rámci svojej invázie na Ukrajinu v noci zo stredy na štvrtok (14. 12.) narušili vzdušný priestor NATO. Počas útokov na ukrajinské obce a prístavy už niekoľkokrát zasahovali objekty neďaleko hraníc Aliancie. Tentokrát sa však ocitli ruské drony v NATO, keď preleteli do Rumunska.
Nad východnou krajinou Severoatlantickej aliancie preto zasahovali nemecké stíhačky Eurofighter. Ako píše agentúra TASR, nad Rumunskom zaznamenali až 70 dronov Šáhid. Ide o stroje iránskej výroby. Jeden z nich explodoval vo vzdušnom priestore Rumunska.
Posádky nemeckých stíhacích lietadiel drony identifikovali, no z velenia NATO nedostali rozkaz na ich zostrelenie.
K udalosti došlo v stredu o 21:42 a zachytilo ho Centrum NATO pre spoločné vzdušné operácie (CAOC) v nemeckom Uedeme. Stíhačky Eurofighter vzlietli po 22.00 h, pričom incident bol označený ako závažný.
Počas tej istej noci došlo vo vzdušnom priestore Ukrajiny k zostreleniu celkom 41 ruských útočiacich dronov. Väčšina z nich sa zameriavala na objekty nad Odeskou oblasťou. Ide o región susediaci s Rumunskom.
Rumunské ministerstvo obrany vo štvrtok hlásilo kráter v blízkosti obce Grindu vo vzdialenosti 6,5 kilometra od hraníc s Ukrajinou. Pripustilo možnosť, že išlo o ruský dron.
Štyri stíhačky nemeckých vzdušných síl (Luftwaffe) v súčasnosti pôsobia na vojenskom letisku pri rumunskom meste Konstanca v rámci ochrany juhovýchodného krídla NATO.
Vzdušný priestor Rumunska v okolí hraníc s Ukrajinou opakovane narušili ruské letecké útoky na prístavy na rieke Dunaj.
Ukrajinci s novou taktikou
Magazín Forbes v súčasnosti informuje o novej stratégii, ktorú Ukrajinci využívajú v súvislosti so svojimi bezpilotnými lietadlami. Zameriavajú sa na rádiové rušičky, ktoré Rusi používajú na uzemnenie ukrajinských bezpilotných lietadiel. Zároveň však nastavujú svoje vlastné rušičky a ničia tak ruské drony.
„Zdá sa, že ukrajinská výhoda v elektronickom boji sa v tomto sektore udržiava,“ napísal analytik Donald Hill
„Počet útokov ukrajinských bezpilotných lietadiel sa zvýšil. A podstatne. Počet útokov ruských bezpilotných lietadiel sa pritom v rovnakom pomere znížil,“ informoval.
Pre Ukrajincov ide o obzvlášť pozitívne správy. Najmä v období, keď na fronte prevláda studené zimné počasie a americkým republikánom sa podarilo zmraziť približne 60-miliardovú pomoc pre Kyjev.
Zimné boje sa uskutočňujú najmä v okolí mesta Avdijivka. Po tom, čo Rusi nedokázali dobyť jeho ruiny, prešli na letecký útok – vyslali kamikaze drony v snahe zdržať príchod ukrajinských zásob.
Kyjev sa aj z tohto dôvodu zameriava viac na elektronický boj než na tradičné formy obrany. Aj vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj označil prostriedky na elektronický boj za najnaliehavejšie potreby svojich jednotiek.
Elektronické systémy môžu chrániť aj zariadenia ovládané ľudským personálom. Podľa ukrajinského ministra pre digitálnu transformáciu Mychajla Fedorova ide taktiež o jednu z priorít.
„Každý zákop, každé miesto našich vojakov musí byť chránené elektronickým bojom. Musia sa analyzovať frekvencie, na ktorých lietajú nepriateľské drony. Je to obrovská systematická práca a nová doktrína moderného technologického boja,“ cituje ho Forbes.
Podľa magazínu prístup Kyjeva k elektronickému boju skutočne funguje, čo naznačujú viaceré dôkazy. Prvý sa ukázal ešte koncom leta, keď sa kyjevské sily pripravovali na ľavom brehu rieky Dnipro.
Predtým, než ukrajinská námorná pechota nastúpila na svoje člny, aby úspešne zaútočila na ľavobrežnú osadu Krynky, ukrajinské jednotky elektronického boja, delostrelci a operátori bezpilotných lietadiel zaútočili na ruské rušičky a uzemnili ruské drony. Ukrajinci vďaka tomuto manévru už niekoľko mesiacov ovládajú vzdušný priestor v oblasti.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Forbes