Množstvo Slovákov môže dostať od štátu až 16 500 eur. Zisti, či patríš aj ty do tejto skupiny
- Najúspešnejší maturanti môžu dostať od štátu štedré štipendium
- 1 570 z nich dostane 9 000 eur
- Malá skupinka dostane ešte viac
- Najúspešnejší maturanti môžu dostať od štátu štedré štipendium
- 1 570 z nich dostane 9 000 eur
- Malá skupinka dostane ešte viac
Ak si maturant, alebo máš doma dieťa – maturanta, mal by si spozornieť. Študenti, ktorí plánujú pokračovať v štúdiu na vysokej škole na Slovensku, majú jedinečnú príležitosť. Môžu získať štipendium, ktoré im pomôže pokryť náklady na tri roky štúdia.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM) oznámilo, že v akademickom roku 2024/2025 podporí 1 570 maturantov, ktorí sa rozhodnú študovať na slovenských vysokých školách sumou 9 000 eur. Žiadosti o štipendium môžete podať najneskôr do 1. júla.
Štipendium je určené pre žiakov s výbornými študijnými výsledkami. Tí sa musia zapísať na bakalárske alebo spojené bakalárske a magisterské štúdium v dennej forme v kalendárnom roku 2024. Novinkou je, že tentokrát ho môžu získať aj tí študenti, ktorí si vyberú študijný program pripravujúci na nedostatkové povolanie.
Ministerstvo školstva tiež plánuje podporiť najlepších 400 uchádzačov ešte vyššou sumou. Títo šťastlivci dostanú až 16 500 eur na tri roky. Medzi nedostatkové povolania, ktoré boli identifikované odborníkmi z rôznych oblastí, patria odbory ako učiteľstvo, ošetrovateľstvo, verejné zdravotníctvo, všeobecné lekárstvo či špecializácie v oblasti jadrovej energie.
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) zdôraznil význam tejto iniciatívy: „Investovaním do vzdelania a rozvoja mladých talentov môžeme výrazne zmierniť odlev mozgov a motivovať našich žiakov, aby zostali študovať na Slovensku. Veríme, že vytvorením atraktívnych podmienok a poskytovaním adekvátnej podpory môžeme nielen zastaviť, ale aj zvrátiť tento trend, čím posilníme naše národné hospodárstvo a kultúrne dedičstvo.“
Štipendiá majú za cieľ nielen podporiť jednotlivcov v ich akademickej a profesijnej dráhe, ale aj napomôcť riešeniu aktuálnych potrieb pracovného trhu na Slovensku. Odbory ako učiteľstvo a ošetrovateľstvo sú kľúčové pre budúcnosť našej krajiny. Je preto dôležité, aby sme podporili tých, ktorí sa rozhodnú v týchto oblastiach študovať a neskôr aj pracovať.
Pre všetkých záujemcov je k dispozícii podrobný návod na podanie prihlášky. Ten sa dá nájsť na oficiálnej webovej stránke Ministerstva školstva.
Väčšina pokračuje v štúdiu
Podľa najnovších údajov Inštitútu sociálnej politiky ministerstva práce, o ktorých informuje SITA, viac ako polovica absolventov stredných škôl na Slovensku pokračuje v ďalšom štúdiu. Táto štatistika je súčasťou interaktívnej aplikácie, ktorá analyzuje posledné štyri ročníky absolventov.
Z údajov vyplýva, že 30 % stredoškolákov si našlo prácu, pričom šesť z desiatich absolventov našlo zamestnanie v klasickom pracovnom pomere. Viac ako 17 % pracuje ako samostatne zárobkovo činné osoby a desať percent na dohodu.
Takmer sedem percent mladých ľudí, ktorí ukončili strednú školu a pracujú, si našlo prácu v zahraničí. Nezamestnaných je zhruba päť percent absolventov stredných škôl.
Najviac absolventov si našlo prácu v priemyselnej výrobe, nasleduje oblasť veľkoobchodu a maloobchodu. Na treťom mieste je zdravotníctvo a sociálna pomoc. Zaujímavé je, že kým stredoškoláci, ktorí ukončili školu v roku 2018/2019, priemerne zarábali 882 eur. Absolventi z roku 2022 už mali priemernú mzdu 1 158 eur.
„Prepojením administratívnych údajov evidovaných v rôznych informačných systémoch štátnej správy sa nám podarilo zmapovať, ako sa darilo uplatňovať na trhu práce absolventom slovenských stredných škôl v priebehu prvého roka od ukončenia štúdia,“ uviedol Michal Tomajko, spoluautor interaktívnej aplikácie.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: TASR, SITA