Množstvo Slovákov môže od štátu získať vyše 7500 eur. Ostáva už iba pár týždňov (PREHĽAD)
- Skončil si strednú školu v júni a nevieš, ako ďalej?
- Prinášame ti prehľad povinností aj benefitov, ktoré môžeš získať od štátu
- Skončil si strednú školu v júni a nevieš, ako ďalej?
- Prinášame ti prehľad povinností aj benefitov, ktoré môžeš získať od štátu
Ak si ukončil strednú školu v júni a stále nemáš prácu, môžeš sa evidovať na príslušnom úrade práce. Pokiaľ nechceš platiť povinné zdravotné poistenie a nebudeš pokračovať v štúdiu, urob tak do 10. septembra.
Štát zároveň absolventov podporuje rôznymi benefitmi, v rámci jedného projektu môžeš získať dokonca príspevok vo výške až 7534 eur. Prinášame prehľad povinností, ktoré musíš splniť, pokiaľ si ukončil strednú školu a neplánuješ pokračovať v ďalšom štúdiu.
Odpustené zdravotné odvody
Pokiaľ si nechceš platiť zdravotné odvody, prihlás sa na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny do 10. septembra. Ak tak urobíš, štát za teba bude uhrádzať zdravotné poistenie, pokiaľ si podáš žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Dátum je dôležitý hlavne preto, lebo štát považuje študentov za neopatrené dieťa do 31. augusta v roku, keď ukončia vzdelávanie bez pokračovania v štúdiu na ďalšej škole.
„Kým je absolvent strednej školy považovaný za nezaopatrené dieťa, jeho rodič má nárok na prídavok na dieťa bez ohľadu na to, či sa absolvent pred týmto dátumom zaeviduje na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie,“ vysvetľuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
Benefity od štátu
Štát sa snaží rôznymi spôsobmi uľahčiť uplatnenie absolventov na trhu, aj finančnými príspevkami. V rámci projektu Zručnosti pre trh práce máš nárok na zaplatenie vzdelávania podľa vlastného výberu. Žiadosť podaj najneskôr do 30 kalendárnych dní pred začiatkom kurzu.
Vzdelávacie kurzy riadne uhradia úrady práce v plnej výške, pokiaľ splníš podmienky, ktoré sú uvedené v dohode o príspevku na vzdelávanie. „Znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie prispejú aj na pokrytie časti výdavkov súvisiacich s účasťou na prezenčnej forme vzdelávania vo výške 0,95 eura/1 vyučovacia hodina, najviac v sume 190 eur,“ priblížilo Ústredie práce.
Ministerstvo práce pripravilo aj nový projekt Právo na prvé zamestnanie. Po splnení podmienok majú zamestnávatelia nárok na preplatenie 90 % celkovej ceny práce zamestnanca, najviac vo výške 1318,53 eura mesačne. Ak sa teda zamestnáš ako absolvent a zamestnávateľ využije túto výhodu, musí ti zároveň garantovať, že uňho budeš pracovať minimálne pol roka.
Možno v sebe máš podnikateľského ducha. Ak sa rozhodneš „samozamestnať“, môžeš podať žiadosť o finančný príspevok na začatie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, a to až vo výške 7534 eur. Ide o národný projekt s názvom Finančné stimuly pre zamestnanosť.
„Absolventi škôl, evidovaní viac ako jeden mesiac ako uchádzači o zamestnanie, môžu v rámci tohto národného projektu požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o zaradenie na prax a o poskytnutie finančného príspevku na vykonávanie praxe. Mesačný príspevok je vo výške životného minima (aktuálne 273,99 eura) po dobu 3 – 6 mesiacov,“ uvádza Ústredie práce.
Môžu oň žiadať uchádzači o zamestnanie do 30 rokov, ktorí dosiahli najviac stredné odborné vzdelanie a nechcú pokračovať v ďalšom vzdelávaní. Pokiaľ sa pôjdeš evidovať na úrad práce, nezabudni si so sebou doniesť platný občiansky preukaz, kópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní (maturitné vysvedčenie alebo vysokoškolský diplom) a potvrdenie o dobe štúdia vydané školou.
Zdroje: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR , ÚPSVR SR, ÚPSVR SR