Mobilizovaní Rusi, ale aj Putinovi „parťáci“ siahajú po fľaške. Úrady radikálne zasiahli
- Mobilizovaní muži požívajú alkohol, úrady ho v niektorých oblastiach museli zakázať
- Aj úradníci začali piť viac, všimol si to už aj Putin
- Mobilizovaní muži požívajú alkohol, úrady ho v niektorých oblastiach museli zakázať
- Aj úradníci začali piť viac, všimol si to už aj Putin
To, že Rusi majú kladný vzťah k alkoholu, je už dobre známy fakt. Ešte v roku 2011 bola ročná spotreba alkoholu na obyvateľa v Rusku približne 15,76 litra, čo bol štvrtá najväčšia v Európe.
V posledných rokoch ale čoraz viac klesala spotreba alkoholu v Rusku. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2016 na jedného obyvateľa pripadalo 11,70 litra alkoholu, čo je podobná úroveň ako na Slovensku (11,50 litra).
Priaznivý trend ale mohla prekaziť ruská invázia na Ukrajinu. Rusi sa často vyrovnávajú s povolávacím rozkazom práve prostredníctvom alkoholu.
Niektorí ruskí guvernéri sa preto odhodlali k drastickému opatreniu – zákazu predaja alkoholu v oblastiach odvodových komisií a vojenskej školy. Učinili tak guvernéri Novosibirskej oblasti a Zabajkalského kraja. Zákaz bude platiť v období čiastočnej mobilizácie.
NGS.ru informuje, že guvernér Novosibirskej oblasti Andrej Travnikov prostredníctvom dekrétu zakázal predaj alkoholu do 300 metrov od odvodových komisii a 1 000 metrov od vojenskej školy.
Do Novosibirska putujú muži z celého Sibíra. Vyhláška preto bola vydaná „za účelom zabezpečenia verejného poriadku v určitých oblastiach“.
Rovnakú vzdialenosť určuje aj dekrét v Zabajkalskom kraji, uvádza RIA Novosti. V oboch prípadoch majú výnimku reštaurácie a bary.
Na videách vidieť opitých Rusov, ako ležia na zemi, v minulosti preto prehrali známu bitku
Rozhodnutie prichádza po tom, ako sociálne siete zaplavili videá, ako mobilizovaní muži cestou do výcvikového strediska pijú alkohol, ležia opití na zemí alebo sa dokonca medzi sebou bijú.
A freshly recruited alco-battalion in Sakhalin prepares for deployment to the front
In the video (amidst lots of obscenities) they say they’re on their way to a short stint of training in Kamchatka before heading to Ukraine pic.twitter.com/IpwnmWHl4Y
— Francis Scarr (@francis_scarr) September 23, 2022
„Mobilizácia v Rusku napreduje stabilne. No nie celkom stabilne. Pili niečo na cestu?“ napísal k videu bývalý námestník ministra vnútra Ukrajiny Anton Heraščenko. Na videu vidieť, ako sa dvaja muži očividne potácajú a tretí leží v tráve.
Mobilization in Russia is going steady.
Well, not exactly steady.
Did they drink something for the road?
📹: @VolodymyrZolkin pic.twitter.com/26ZlnZCo4S
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) September 23, 2022
„Mobilizácia v Rusku. Opití zmobilizovaní Rusi sa bijú pred vyslaním do vojny,“ napísal v príspevku k videu ukrajinský politik a predstaviteľ miestnej samosprávy Oleksiy Honcharenko.
Mobilization in Russia.
Drunk mobilized Russians fight before being sent to war. pic.twitter.com/ZOD9Dbk8k0
— Oleksiy Goncharenko (@GoncharenkoUa) September 23, 2022
Politico pripomína, že alkohol neraz ovplyvnil i schopnosti ruskej armády. Neznámejším prípadom je bitka v Mukdene v roku 1905 proti japonskej armáde. Japonci Rusov porazili napriek tomu, že mali početnú výhodu.
„Japonci našli niekoľko tisíc ruských vojakov takých opitých, že ich dokázali nabodnúť na bajonety ako prasatá,“ lamentovala dobová tlač.
I z Ukrajiny sú známe prípady, keď ruskí vojaci rabovali alkohol, neskôr sa opití vyhrážali ukrajinským civilistom. Alebo dokonca prípady, keď Rusov našli Ukrajinci ležať opitých s fľaškou v ruke.
Pije aj Putinovo okolie, sám prezident si to všimol
Pitie sa netýka len mobilizovaných vojakov, ale aj Putinovho kruhu spolupracovníkov. Ruský portál Meduza tvrdí, že prejavy ruského prezidenta Vladimira Putina neboli mierené voči verejnosti, ale práve voči jeho blízkym.
Od februárovej invázie sa mali uchýliť ku zvýšenej konzumácii alkoholu. Po fľaške majú siahať viacerí, od bežných úradníkov cez oligarchov až po ministrov a guvernérov.
„Vzali si fľašu (vo februári). A niektorí z nich nechcú prestať,“ povedal jeden zdroj. Putinove okolie má zapíjať svoje pocity ohľadom invázie a západných sankcií.
Správanie svojho blízkeho okolia si mal všimnúť aj samotný Putin, ktorý požíva alkohol len veľmi výnimočne a propaguje zdravý životný štýl. Spolupracovníkov chce prejavmi motivovať k triezvosti. Ak to však nepôjde po dobrom, má byť pripravený na drastickejšie metódy, ako je prepustenie.
„Niektorí (úradníci) zmeškali dôležité udalosti, iní brblali a hovorili veci, ktoré v oficiálnom prostredí nedávajú zmysel. Široká verejnosť si to už začala všímať,“ povedali portálu zdroje z prostredia Kremľa.
Či už ruskí úradníci prestanú piť, alebo nie, Rusi sa musia pripraviť aj na zdražovanie alkoholu. Ruské ministerstvo financií údajne plánuje zvýšiť ceny „ohnivej vody“, uvádza Newsweek.
Zdražovanie cien má byť dôsledkom protiruských sankcií Západu. Obyvatelia Ruska si tak možno priplatia za tvrdý alkohol vrátane vodky. Pollitrová fľaša vodky zdražie z 261 rubľov (4,42 eur) na 281 rubľov (4b,16 eur).
Minimálna cena koňaku stúpne zo 480 rubľov (8,13 eur) na 517 rubľov (8,76 eur) za pollitrovú fľašu, cena brandy sa zvýši z 349 rubľov (5,91 eur) na 375 rubľov (6,35 eur).
Zdroje: WHO, Politico , Meduza, Newsweek