Mobilizovaní Rusi padali ihneď. Mnoho z nich sa nedožilo ani 60 dní na fronte, píše ruský zdroj

  • Mnohí mobilizovaní Rusi nemali na fronte žiadnu šancu
  • Viacerí padli počas prvých dní vo vojne
  • Na zozname mŕtvych sa nachádza aj 19-ročný
Vojak strieľa z guľometu, guľomet, paľba, cesta do Bachmutu
TASR/AP
  • Mnohí mobilizovaní Rusi nemali na fronte žiadnu šancu
  • Viacerí padli počas prvých dní vo vojne
  • Na zozname mŕtvych sa nachádza aj 19-ročný

Včera (21. 9.) prešiel presne rok, odkedy ruský prezident Vladimir Putin ohlásil čiastočnú mobilizáciu. Tou nahnal do vojny viac ako 300 000 ľudí, čo aj sám potvrdil. Viacerí mobilizovaní Rusi sa na fronte ešte nachádzajú, no v tejto súvislosti si ruský investigatívny portál Važnyje istorii posvietil na to, aký osud postihol ostatných.

Analytici sa však zamerali na zoznam padlých mobilizovaných, ktorý mali k dispozícii.

V skratke sa zistilo, že:

  • každý piaty padlý mobilizovaný neprežil ani dva mesiace po doručení predvolania,
  • na zozname mŕtvych sa nachádzajú jeden 19-ročný aj jeden 62-ročný,
  • počas ostreľovania odborného učilišťa v Makijivke ruská armáda zaznamenala svoje najväčšie jednorazové straty, nejde však o jedinečný prípad,
  • takmer vo všetkých regiónoch krajiny už pochovali minimálne jedného mobilizovaného muža.

Samotní analytici uznávajú, že počas svojho skúmania čerpali z údajov len o 3 000 padlých Rusoch. Tie vychádzajú z otvorených zdrojov, no portál podotýka, že neodpovedá skutočnému počtu obetí. Rusko totiž prestalo informovať o svojich padlých už pred niekoľkými mesiacmi.

Čo vyplýva zo zoznamu mŕtvych?

Nachádza sa na ňom napríklad 23-ročný Vadim Bulatov. Pochádzal z Čeľabinskej oblasti a zomrel 8. októbra, deväť dní potom, ako ho mobilizovali na front.

K Bulatovovej smrti sa vyjadril jeho brat, ktorý podotkol, že mladý Rus sa už 4. októbra nachádzal v Chersone. Sám to oznámil svojej rodine telefonicky. Zomrel v prvej línii, kam ho poslali okamžite, bez výcviku, prezradil brat. 

Ďalším padlým bol Nikita Perlin, ktorý na fronte vydržal taktiež len 9 dní.

„V ten istý deň zomreli najmenej traja ďalší mobilizovaní z Čeľabinskej oblasti. Prakticky bez prípravy boli vyslaní na Chersonský smer. V tom čase tam aktívne pokračovala ukrajinská protiofenzíva. O mesiac neskôr už Rusko z Chersonu ustupovalo,“ píšu analytici.

Celkovo počas prvého mesiaca mobilizácie umrelo aspoň 130 ľudí, vyplýva zo zoznamu, ktorý podľa odborníkov neukazuje reálny počet padlých.

Každý piaty zmobilizovaný, ktorý zomrel, sa nedožil ani dvoch mesiacov. Priemerne mobilizovaní Rusi zomierali po 4,5 mesiacoch strávených na fronte.

Najhoršie obdobia pre ruskú armádu

„Najintenzívnejšie obdobia z hľadiska strát sú jeseň 2022 a jar 2023, ktoré výrazne prispievajú k priemernej dĺžke života tých, ktorí sú mobilizovaní na fronte,“ vysvetľuje CIT.

Analytici podotýkajú, že pre viacerých sa stali osudnými boje v oblasti Svatove, kde ruské vojenské vedenie naliehavo potrebovalo uzavrieť prielom ukrajinských ozbrojených síl. Na začiatku mobilizovaní len vypĺňali diery v línii, aby urýchlene zabránili kolapsu frontu.

Len niekoľko zo zabitých v prvom roku vydržalo na fronte viac ako 11 mesiacov. Na zozname CIT eviduje iba 4 takýchto ľudí. „Možno ich je viac, ale do zoznamu zaradení neboli, keďže správy o úmrtiach sa objavujú s oneskorením,“ podotýkajú odborníci.

Obrovské straty mobilizovaných zaznamenali aj pri Makijivke, kde „telá mnohých ľudí, ktorí sa zmenili na mleté ​​mäso“, hovoria svedkovia.

Počas jedného nočného úderu na ruský tábor v tomto meste padlo najmenej 139 mobilizovaných, podotkli preživší.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: Važnyje istorii

Najnovšie videá

Trendové videá