Aj takto moderne sa dá bývať v bratislavskej Vrakuni. Rodinný dom plný svetla zaujme aj teba

  • Slovenskí architekti stoja za jedinečným projektom rodinného domu so záhradou 
  • Autormi tohto projektu v bratislavskej Vrakuni sú architekti Maroš Fečík a Andrej Olah
Foto: Maroš Fečík
  • Slovenskí architekti stoja za jedinečným projektom rodinného domu so záhradou 
  • Autormi tohto projektu v bratislavskej Vrakuni sú architekti Maroš Fečík a Andrej Olah

Tento moderný dom je na pozemku osadený tak, aby poskytol svojim majiteľom naozaj maximálny komfort. Veľkým plusom je jeho orientácia k slnku, no v neposlednom rade aj kontakt so záhradou. Architekti mysleli aj na uzatvorenosť domu smerom do ulice a na maximálne otvorenie smerom do záhrady.

zdroj: Maroš Fečík

Pozemok pre výstavbu rodinného domu sa nachádza na severovýchodnom okraji Bratislavy. Zaujímavosťou je, že ide o súčasť pôvodnej záhradkárskej kolónie.

Priame dopravné napojenie je zabezpečené cez ulice Anízova a Rascová. Pozemok pôvodne slúžil ako úžitková záhrada so záhradnou chatkou.

zdroj: Maroš Fečík

Na vstupnú halu nadväzujú relaxačné priestory – telocvičňa, sauna, hygiena a hosťovská izba. Cez schodisko sú prístupné denné priestory domu ako je kuchyňa, jedáleň, obývacia izba a prekrytá terasa.

V tejto časti nájdeš aj vybavenie domu, ku ktorému patrí komora, práčovňa a sušiareň či technická miestnosť. „Nočná“ časť domu je umiestnená na druhom podlaží. Patria sem izby detí a rodičov, hygienické vybavenie a spoločenský priestor.

Obývacia izba, jedáleň a kuchyňa majú priamy bezbariérový prístup do záhrady. Pocit otvorenosti je podporovaný perforáciami na východnej, južnej a západnej strane.

zdroj: Maroš Fečík

Dom je z konštrukčného hľadiska navrhnutý ako kombinovaný systém oceľobetónovej a murovanej vertikálnej konštrukcie. Plochá strecha má obrátené poradie vrstiev a je ukončená riečnym štrkom. Zateplenie objektu je realizované minerálnou vlnou. Vnútorné a vonkajšie povrchy sú ukončené omietkou, respektíve drevenou prevetrávanou fasádou.

Okná a zasklené steny sú hliníkové s izolačným trojsklom. Ochranu pred nadmerným slnečným žiarením zase zabezpečujú elektricky ovládané exteriérové hliníkové žalúzie.

plusminusarchitects

Ateliér plusminusarchitects vznikol v roku 2004 v Bratislave. V súčasnosti je zložený zo stálych členov Maroša Fečíka, Filipa Kandravého a ostatných spolupracovníkov či priateľov. Ako architekti sa venujú širokej škále projektov. Od malých dizajnových objektov cez interiéry a rodinné domy pre privátnych klientov až po verejné stavby a urbanistické štúdie.

„Každé zadanie berieme ako novú výzvu, záleží nám na koncepte, ale aj na finálnom detaile. Držíme sa hesla, že veci netreba prinášať, ale odnášať, a preto sa snažíme aj naše projekty vyčistiť na maximum, aby boli jednoznačné a pravdivé,” dodáva tím plusminusarchitects.

Zdroj: plusminusarchitects

Najnovšie videá

Trendové videá