Moderný Nostradamus tvrdí, že voľby vyhrá Harrisová: Mýlil sa len 1 z 10, amerikanista a dátový guru ponúkajú svoje pohľady
- Prieskumy v swing states ukazujú vyrovnaný súboj. Nemusí to tak však byť
- Koho tipujú za víťaza prieskumy, stávkové kancelárie, amerikanista, moderný Nostradamus či dátový guru
- Prieskumy v swing states ukazujú vyrovnaný súboj. Nemusí to tak však byť
- Koho tipujú za víťaza prieskumy, stávkové kancelárie, amerikanista, moderný Nostradamus či dátový guru
Dnes milióny Američanov pristúpia k volebným urnám a rozhodnú o budúcom šéfovi alebo šéfke Bieleho domu. Ďalšie milióny voličov to už majú za sebou, odvolili predčasne alebo poštou. V amerických prezidentských voľbách sa rozhodujú medzi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentom Donaldom Trumpom.
Kto z nich vyhrá nedokážu odhadnúť ani niektorí analytici či dokonca bývalí veľvyslanci v USA. Niet sa čomu čudovať, predvolebné prieskumy, ktoré sme mali možnosť vidieť v posledných dňoch, sú veľmi tesné.
V celonárodných prieskumoch vedie Harrisová v priemere o 1,2 %. Keďže voľby v Spojených štátoch nie sú priame, teda nevyhráva automaticky kandidát, ktorý má viac hlasov, ani získanie troch miliónov hlasov navyše, ako to bolo v prípade Hillary Clintonovej, nemusí stačiť.
Pre celkovú výhru sú rozhodujúce výsledky v siedmich takzvaných swing states, teda kolísavé alebo nerozhodné štáty, ktorých obyvateľstvo nie je väčšinovo ani demokratické, ani republikánske. Patria do nich Wisconsin, Michigan, Severná Karolína, Georgia, Pensylvánia, Arizona a Nevada.
A práve prieskumy z týchto štátov privádzajú expertov do šialenstva a spôsobujú, že si len málokto trúfne odhadnúť výsledok.
Podpora Trumpa bývala podhodnotená
Raz ukazujú náskok Trumpa, raz náskok Harrisovej. Výsledky sa pritom pohybujú na úrovni štatistickej chyby, takže vyhrať môže aj jeden, aj druhý kandidát.
Podľa expertov ale tesné prieskumy nemusia znamenať, že aj výsledky budú tesné. Americké prieskumy totižto majú pošramotenú povesť. Nedokázali predpovedať prehru Clintonovej, zlyhali aj pri Bidenovi, ktorý síce vyhral, ale s oveľa menším náskokom, ako sa očakávalo. Na základe toho by sa dalo povedať, že vždy podcenili silu Trumpa, no voľby do Kongresu 2022 naopak ukázali, že precenili sily Republikánov, keď sa očakávala červená vlna, ktorá napokon neprišla.
Demokrati sa napriek tomu pozerajú na tieto prieskumy s veľkými obavami, pretože napríklad v Pensylvánii Joe Biden v roku 2020 viedol v prieskumoch priemerne o 4,7 %, napriek tomu vyhral len s 1 % náskokom. Clintonová viedla v prieskumoch v Pensylvánii priemerne o 2,1 % napriek tomu prehrala o 0,7 %. Harrisová k dnešnému dňu v Pensylvánii vedie v prieskumoch o 0,2%.
„Demokrati majú z týchto prieskumov obavy, pretože v minulosti bola podpora Donalda Trumpa v prieskumoch skôr podhodnotená,“ uvádza pre Startitup expert na USA Kryštof Kozák, ktorý vedie Katedru severoamerických štúdií na Inštitúte medzinárodných štúdií Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čím si experti vysvetľujú podhodnotenie podpory Trumpa v minulých prieskumoch?
- Čo je pre Harrisovú dobrá správa?
- Čo hovoria stávkové kancelárie?
- Čo si o tom myslí amerikanista?
- Trvá „moderný Nostradamus“ naďalej na svojej predpovedi?
- Kto podľa neho bude víťaz?
- Aké šance dáva Harrisovej a Trumpovi „dátový guru“?
- Ktoré štáty podľa simulácie vyhrajú?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity