Módny gigant čelí závažným obvineniam, jeho zamestnanci zažívajú v práci peklo. Špiny sa chce zbaviť peniazmi
- Čínsky maloobchodný predajca módy čelí problémom
- Shein obvinili zo zneužívania pracovnej doby
- Gigant reaguje 15-miliónovou investíciou do svojich tovární
- Čínsky maloobchodný predajca módy čelí problémom
- Shein obvinili zo zneužívania pracovnej doby
- Gigant reaguje 15-miliónovou investíciou do svojich tovární
Súkromná spoločnosť Shein, ktorej oficiálny názov je Zoetop Business Co Ltd, dokázala za posledných 18 mesiacov doslova ovládnuť svet rýchlej módy. Ako informuje portál Reuters, účty spoločnosti na Instagrame a TikToku majú už viac ako 23 miliónov sledovateľov. Webovú stránku Shein prilákalo už v júni viac ako 160 miliónov návštevníkov, čím predbehla svojich konkurentov ako Zara a H&M.
Známy čínsky maloobchodný predajca módy však teraz čelí problémom. Shein chce svoje priestupky očistiť 15-miliónovou investíciou do zlepšenia štandardov vo svojich dodávateľských továrňach.
Ako informuje portál The Guardian, internetová značka pripustila, že zamestnanci pracovali dlhšie, ako je povolené. Shein tak porušil miestne predpisy týkajúce sa pracovnej doby.
Porušenie pracovnej doby
Nezávislé vyšetrovanie čínskeho maloobchodného predajcu módy sa začalo po obvineniach zamestnancov na dvoch z jej čínskych pracovísk. Nedávny britský dokument totižto ukázal, že zamestnanci pracovali dlhšie, ako je v skutočnosti povolené.
Ako sa ukázalo, v jednej z tovární museli zamestnanci pracovať viac ako 13 hodín denne. Pri tejto pracovnej dobe mali pritom iba dva až tri dni voľna za mesiac. V druhej továrni si odpracovali 12 a pol hodiny za deň, pričom nemali uvedené žiadne dni voľna.
Shein na celú situáciu už stihol reagovať. „Aj keď je to výrazne menej, ako sa uvádza v dokumente, stále sú odpracované hodiny vyššie, ako povoľujú miestne predpisy.“
Podľa portálu Bloomberg čelí Shein čoraz väčšej kritike za svoje enviromentálne, riadiace a sociálne postupy, a to vrátane vykorisťovania pracovníkov či krádeži autorských práv. V dôsledku posledných udalostí plánuje internetový gigant zvýšiť počet neohlásených náhodných kontrol a investovať viac peňazí do školení.
„Oboch výrobcov sme upozornili a výrazne sme od nich znížili počet objednávok, kým neprijmú účinné opatrenia,“ uviedol Adam Whinston, vedúci oddelenia pre životné prostredie, sociálne veci a správu spoločnosti Shein.
Menej ako minimálna mzda
Tajné vyšetrovanie, ktoré odhalilo porušenia v rámci pracovného času, inicioval Channel 4. Za odpracovaných aj 18 hodín denne mali zamestnanci dostávať ani nie 1 dolár. Zverejnený dokument „Untold: Inside the Shein Machine“ mal viesť k tomu, že internetová značka sa dostala pod paľbu verejnosti.
Ďalšie obvinenia týkajúce sa pracovných postupov, ktoré v dokumente zazneli, internetový gigant poprel. Vyšetrovania vykonávala neskôr aj samotná firma, ale aj odborníci z Interteku a TUVR. Tí uviedli, že mzdy v čínskych továrňach boli „výrazne“ vyššie ako miestna minimálna mzda v Guangzhou a dokonca viac ako priemerná mzda zamestnancov v sektore výroby odevov v celom regióne.
„Tvrdenia, že továrne zadržiavajú platy pracovníkom alebo nezákonne zrážajú mzdy, sú tiež nepravdivé,“ uviedol čínsky maloobchodný predajca.
Podporný program
Podľa internetového giganta povedie jeho investičný plán k modernizácii stoviek tovární v jeho dodávateľskom reťazci. Stane sa tak v priebehu nasledujúcich troch až štyroch rokov, počas ktorých poskytne Shein na zodpovedné obstarávanie celkom 4 milióny dolárov ročne.
„Prostredníctvom programu zodpovedného získavania zdrojov (SRS) Shein usilovne pracujeme s našimi zmluvnými partnermi na zlepšení blahobytu a pracovných podmienok,“ uviedol ďalej Whinston. „Teraz sa snažíme zdvojnásobiť naše investície do programu SRS, aby sme ďalej zlepšili riadenie dodávateľov.“
Okrem toho firma tiež spustila systém, ktorý pracovníkom v jej zmluvných továrňach umožňuje anonymne podávať sťažnosti, spätnú väzbu či návrhy prostredníctvom telefónu, e-mailu alebo WeChat.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Reuters, The Guardian, Bloomberg