Modra definitívne končí s používaním jednorázových plastov na verejných podujatiach

  • Vinárske mesto Modra chce minimalizovať plastový odpad vyprodukovaný na miestnych verejných akciách
  • Po novom si tu občerstvenie odnesieť len v kompostovateľných materiáloch
motaa
wikipedia.org,pixabay.com
  • Vinárske mesto Modra chce minimalizovať plastový odpad vyprodukovaný na miestnych verejných akciách
  • Po novom si tu občerstvenie odnesieť len v kompostovateľných materiáloch

Mestské zastupiteľstvo v Modre nedávno schválilo nariadenie s účinnosťou od 1. apríla, ktoré má predchádzať zbytočnému vznikaniu plastového odpadu.

„Na kultúrno-spoločenských a športových akciách na území mesta, ktoré sú organizované pre verejnosť alebo za účasti verejnosti platí zákaz používania jednorazového plastového riadu, ide o poháre, taniere, tácky, príbory a podobne,” oznámilo vedenie mesta na svojom Facebooku.

„Modra ide v boji proti plastom príkladom a už teraz zaviedla zákaz používania jednorazového plastového riadu na verejných podujatiach. Dúfam, že sa inšpirujú aj ostatné mestá. My takéto opatrenie navrhujeme v našom Programe predchádzania vzniku odpadu,” vyjadril sa na margo nového nariadenia mesta, minister životného prostredia László Sólymos.

zdroj: pexels.com

V jednorazových obaloch z kompostovateľných bioplastov sa čerstvé jedlá a nápoje na verejných podujatiach predávajú už aj v  Liptovskom Mikuláši. Antiplastové zmýšľanie je blízke aj niekoľkým prevádzkovateľom kaviarní a reštaurácií v Banskej Bystrici. Tí rozbehli iniciatívu – „Nie jednorazovým pohárom na kávu so sebou.”  Nezaostávajú však ani mestá Trnava či Žilina, ktoré sa definitívne zbavili plastov už na minuloročných vianočných trhoch.

Celkový zákaz uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh bude na Slovensku platiť od 1. januára 2021.

WWF International zverejnila aj globálnu štúdiu o plastoch Solving Plastic Pollution Through Accountability. Detailná štúdia konštatuje, že len v roku 2016 bolo vyrobených na svete 396 miliónov ton nových plastov, to je 53 kilogramov na každého obyvateľa planéty. Produkcia novovyrobených plastov pritom rastie o 4 % ročne od roku 2000, najmä kvôli tomu, že sú lacné.

Najviac novovyrobených plastov potrebuje na svete obalový priemysel – až 40 %, nasleduje automobilový a stavebný priemysel. A trend stúpa.

V roku 2016 až 40 % nových plastov bolo určených len na jedno použitie a mali životný cyklus kratší ako rok. Išlo prevažne o tašky, obaly na potraviny a fľaše.

Smutným faktom zostáva, že v praxi sa celosvetovo zrecykluje iba 9 % plastového odpadu. Plasty už boli nájdené vo všetkých moriach, vrátane najhlbšieho miesta – Marianskej priekopy. Neznečisťujú len oceány, väčšina odpadu znečisťuje aj rieky či pôdu, zvyšky plastov boli nájdené už i v telách viac ako 240 druhov živočíchov. Na Slovensku podľa Programu odpadového hospodárstva na roky 2016-20 vzniká ročne asi 120 tis. ton plastových odpadov a číslo rastie. Až 29 % z tohto množstva predstavujú obaly. Takže je ten najvyšší čas sa zamyslieť na tým, či ide v prípade obmedzovania plastov len o nejaké “slniečkárske reči” alebo reálnu hrozbu, ktorá už teraz máme plnú prírodu.

Zdroj: Minzp.sk, Wwf.fi,

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá