Modré nechty aj vlasy po kúpaní. Návštevníci známeho slovenského kúpaliska upozorňujú na problém

  • Problémom by mohla údajne byť modrá skalica vo vode
  • Vedenie známeho kúpaliska odmieta, že by pochybili
Vodná nádrž Sigord.
Ilustračné foto TASR/Milan Kapusta
  • Problémom by mohla údajne byť modrá skalica vo vode
  • Vedenie známeho kúpaliska odmieta, že by pochybili

Horúce letné dni lákajú ľudí k vode a Prešov nie je výnimkou. V okolí Šariša nájdeš len pár miest na osvieženie, ktoré by si spočítal na prstoch oboch rúk. Preto sa Prešovčania každé leto vracajú na rovnaké miesta.

Keď už majú dosť mestského ruchu a preplnených kúpalísk, zvolia si radšej prírodné kúpaliská. Medzi nimi je aj obľúbený Sigord. O tejto destinácii sa však šíria rôzne názory a ľudia sa pýtajú, aké to tam naozaj je.

Niektorí na Sigord nedajú dopustiť a chvália ho na všetky strany. Iní zasa uvádzajú dôvody, prečo by tam nešli a prečo by si radšej svoju návštevu tejto obľúbenej destinácie rozmysleli.

Ako informuje portál Prešovak, správcovia vodnej nádrže už dávno vyriešili staré problémy. Zelené riasy, ktoré predtým kúpanie sťažovali, tam už nenájdeš.

„Zrejme už tie zelené trampoty odstránili. My sme boli dvakrát po sebe s trojročným dieťaťom. Nemáme ani zelené vlasy, ani plavky. Nik nie je vyhádzaný, voda super. Ovady však sú, ale pod lesom to už asi inak nebude. Za mňa spoko kupko, žiadna plnka, ľudia do pohody. My idzeme dneška zaš,“ komentoval jeden z používateľov príspevok o kúpaní vo vodnej nádrži na sociálnej sieti.

Modré vlasy, nechty aj plavky

Ako Prešovak ďalej uvádza, na sociálnej sieti sa Miroslav podelil o svoju veľmi negatívnu skúsenosť. Také kúpanie, aké tam zažil, si určite nepredstavoval.

„Tento víkend neviem, ale boli sme predminulý víkend. Ľudia mali modré nechty, farbilo to aj vlasy, plavky. Dcéra sa aj vysypala. Na hladine plávalo veľa bordelu a voda teplá. Z ich strany reakcia žiadna. Ani bú, ani mú, že sa ospravedlňujeme a podobne,“ napísal.

Iný komentujúci poznamenal, že problém by mohla spôsobovať modrá skalica vo vode. Túto informáciu nikto relevantný nepotvrdil.

Vedenie nič nevie

Vedenie Lodenice Sigord o chemikáliách vo vode nevie nič. „Nemáme vedomosť o tom, aby do nádrže niekto lial chemikálie, a čím sa dezinfikuje voda na kúpaliskách v dnešnej dobe, o tom tiež veľa nevieme.“ 

Doteraz sa nikto z kúpajúcich vo vodnej nádrži Sigord nesťažoval.

Vedenie nádrže zdôrazňuje, že problémy nespájajú s vodnou nádržou pri lodenici. Obyvatelia tvrdia, že skutočným problémom je miestne kúpalisko.

Pozor na „vodný kvet“

Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňujú v súvislosti s kúpaním v prírodných kúpaliskách aj na zdravotné riziká spojené so sinicami. Ak prehltneš väčšie množstvo siníc, môžeš dostať črevné problémy, kŕče alebo nevoľnosť. U detí sa môžu objaviť dýchacie problémy, kožné vyrážky alebo zápaly očí.

Sinice sú prirodzenou súčasťou všetkých nádrží a jazier. Premnožia sa najmä po dlhšom teplom počasí a predstavujú väčšie riziko než riasy. Hoci nie všetky sinice produkujú toxické látky, riziko sa zvyšuje pri dlhšom pobyte vo vode alebo opakovanom kúpaní.

Na snímke vodná nádrž Bukovec pri Košiciach.
zdroj: TASR/František Iván

Darko Babjak z ÚVZ SR vysvetľuje, že premnožené sinice vytvárajú vločky alebo zhluky kolónií, ktoré sa rozptýlia vo vode alebo plávajú na hladine ako viditeľná kaša, známa ako „vodný kvet“. Ten sa môže pohybovať po nádrži a hromadiť sa na brehoch, kde vysychá a rozprašuje sa. Preto do takejto vody nevstupuj a nenechávaj deti ani zvieratá hrať sa s vysušeným vodným kvetom.

Odborníci radia, ako odlíšiť sinice od rias. Naberte vodu do priehľadnej nádoby a nechajte ju postáť 15 až 20 minút. Ak sa na hladine vytvorí farebný prstenec a voda zostane číra, ide o sinice. Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlené vo vode, ide o neškodné riasy.

Zdroje: Prešovak, FB/Prešov, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá