Moja žena neznáša, keď pracujem z domu, hovorí streetartový umelec Banksy
- Karanténa spojená s koronakrízou donútila britského streetartového umelca Banskyho ostať doma
- Novou ulicou je jeho vlastný byt, konkrétne kúpelňa
- Karanténa spojená s koronakrízou donútila britského streetartového umelca Banskyho ostať doma
- Novou ulicou je jeho vlastný byt, konkrétne kúpelňa
Pracovať z domu je pre mnohých výhodné, umelci to však majú o niečo ťažšie. Banksy odhalil trochu svojho súkromia, maľoval totiž vo vlastnej kúpeľni, píše britský Independent.
Keďže karanténa mu dnes neumožňuje tvoriť v prirodzenom prostredí, a teda na ulici, využil to prostredie, ktoré má. Zrkadlo, záchodovú dosku, umývadlo a iné časti kúpelne okupujú potkany. Odhalil to včera podvečer na svojom instagramovom profile, na ktorom je veľmi aktívny a prostredníctvom neho komunikuje s fanúšikmi. Tých je na tam viac ako 7,7 milióna. Pod fotografie napísal len jednu vetu: „Moja žena neznáša, keď pracujem z domu.“
https://www.instagram.com/p/B_Aqdh4Jd5x/
Celý neporiadok, ktorý v kúpeľni vznikol, je naoko spôsobený práve potkanmi. Zrkadlo nakrivo, držiaky na uteráky rozhojdané, rolka toaletného papiera rozvinutá, čistiace prostriedky balansujú na poličkách. A jeden potkan dokonca kraľuje toaletnej doske.
Potkany však nie sú v jeho tvorbe použité po prvýkrát. Keďže sa venuje spoločenskej satire a na dianie vo svojom okolí reaguje veľmi trefne a hlavne okamžite, inšpiroval sa francúzskym graffiti umelcom Blek le Rat, zdôrazňuje The Independent.
Jeho pouličnej tvorbe, ktorá je v niektorých momentoch podobná práve tej Banskyho, sa venoval aj Forbes, porovnal diela týchto dvoch autorov. Blek le Rat rozmiestnil svojich hlodavcov po celom Anglicku a ku kresbám pripojil nápisy „Pretože som nanič“ a „Náš čas príde“. Tieto graffiti boli neskôr interpretované ako symbol myšlienky, že hoci je úsilie odstrániť graffiti zo stien stále väčšie, neustále sa opakuje a vzniká. Čo sa dá prirovnať práve k potkanom.
Anonymný umelec s prezývkou Banksy, o ktorom je známe, že pochádza z Bristolu a do Londýna prišiel v 90. rokoch 20. storočia, sa stal známym na celom svete prostredníctvom svojich spoločensky kritických graffiti, informuje agentúra TASR. Pripisuje sa mu napríklad autorstvo graffiti v talianskych Benátkach, ktoré zobrazuje malé dievča v záchrannej veste držiace zapálenú fakľu, čím upozorňoval na migrantov pokúšajúcich sa na člnoch dostať do Európy.
Keďže sa Banksyho diela nedajú takmer nikde zohnať a on sám je zástancom toho, aby ostávali na ulici, presne tam, kde vznikli, pred pár mesiacmi založil eshop. V ňom si niektoré diela z jeho tvorby môžeš zaobstarať aj na domov.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TASR, forbes.com, independant.co.uk