Pojednávanie v kauze Fatima súd odročil. Jankovská pre dnešok môže odísť
- Pojednávanie s Monikou Jankovskou neotvorili
- Na súde jej prišlo nevoľno, musela vybehnúť
- Pojednávanie s Monikou Jankovskou neotvorili
- Na súde jej prišlo nevoľno, musela vybehnúť
Na Okresnom súde v Trnave sa dnes súdny proces s bývalou štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti Monikou Jankovskou v kauze známej ako Fatima nezačal.
Ako uvádza Denník N, Jankovskej prišlo na súde nevoľno. Z pojednávacej miestnosti musela náhle vybehnúť a sudca Rudolf Bott musel prerušiť pojednávanie. Po chvíli sa vrátila späť.
„Ja sa ospravedlňujem,“ povedala pri návrate. „Už je dobre,“ dodala smerom k sudcovi.
„Sami ste počuli, keď mala povedať jednu vetu, v akom je stave,“ hovorí obhajca. Podľa neho je problém dlhodobý. Na otázku novinára, či nemôže ísť len o divadlo, odpovedal, že to, že ide o skutočnosť, môžu potvrdiť len znalecké posudky, ktoré sú aktuálne v procese.
Súd dnes pojednávanie neotvoril
Okresný súd v Trnave dnes neotvoril hlavné pojednávanie s Jankovskou a bývalým šéfom protikorupčnej jednotky NAKA Róbertom Krajmerom a ďalším obžalovaným, svatom Moniky Jankovskej Petrom Vaskom. Sudca tak rozhodol pre nedodržanie lehoty doručenia obžaloby bývalej štátnej tajomníčke.
Jankovská preto súdu v Trnave, na ktorý prišla aj napriek „problematickému zdravotnému stavu“, nedala súhlas na pojednávanie.
Jankovskej advokát Peter Erdős zastáva názor, že obžaloba nemala byť ani len podaná. Uviedol, že sa tak nemalo stať z toho dôvodu, že vyšetrovateľ Jankovskej neumožnil preštudovať si vyšetrovací spis a oboznámiť sa s výsledkami vyšetrovania.
Advokát tiež uviedol, že bývalá štátna tajomníčka nedokáže absolvovať hlavné pojednávanie kvôli jej zdravotnému stavu. Obžalovaná z vydierania prišla na súd len z toho dôvodu, že po otvorení hlavného pojednávania chcela urobiť vyhlásenie.
Jankovská si neprebrala zásielku, ktorej obsahom bola práve obžaloba. Pokyn na jej doručenie išiel zo súdu 2. júla. Obžalovaná ju dostala až po tom, ako jej ju doručila polícia. Procesná lehota však dodržaná nebola. Chýbal iba jeden deň. Jankovská preto nedala súhlas na konanie pojednávania.
Podľa stanoviska Úradu špeciálnej prokuratúry z vykonaného znaleckého dokazovania ale aj z iných konaní jasne vyplýva, že Jankovská je schopná účasti na úkonoch trestného konania. Obžalovaná mala zároveň plné právo na obhajobu. Dvakrát mala možnosť vyjadriť sa k skutku pred vyšetrovateľom. Ona aj jej obhajca smeli nazerať do vyšetrovacieho spisu.
„Taktiež mala plne zachované právo na podávanie sťažností, žiadostí a návrhov, čo opakovane aj využila, pričom na všetky tieto podania bolo v súlade so zákonom a súdnou praxou reagované,“ povedal zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár. Dodal, že obhajoba mala tiež zachované aj právo na navrhovanie dôkazov. Viacerým týmto návrhom bolo podľa neho vyhovené.
Úplatok vo výške troch miliónov korún
Agentúra SITA uvádza, že bývalá štátna tajomníčka mala podľa vyšetrovateľov pomôcť Petrovi Čongrádymu so ziskom nehnuteľnosti v Trenčíne. Ide o príslušníka známej mafiánskej skupiny zvanej sýkorovci. Jankovská tak údajne urobila za úplatok vo výške troch miliónov korún (dnes približne 100-tisíc eur).
Čin sa stal ešte v roku 2001, keď ako sudkyňa odsúdila vtedajších majiteľov baru Fatima Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka pre údajné vydieranie podnikateľa z Považskej Bystrice menom Tibor Jurisa. Ten však nevypovedal na hlavnom pojednávaní. Vyjadril sa až neskôr a uviedol, že v prípravnom konaní vypovedal pod nátlakom.
Súdny proces sa v tomto prípade ťahá dlhodobo. Obnova konania bola povolená na štvrtýkrát. V novom rozsudku však súd oslobodil spomínanú dvojicu Janíček a Strelčík. Príbeh Moniky Jankovskej, jej väzby na vládu Roberta Fica, či mafiána Mariana Kočnera alebo jej nového krstného otca Norberta Bödöra sme ti opísali v tomto článku.
Zdroje: Denník N, SITA