Monitor deviatakov by mal zvládnuť každý Slovák. Dokáž, že už do školy nepatríš
- „Skúška“ deviatakov môže byť pre niektorých náročná
- Dokáž, že ovládaš základné učebnicové príklady zo základnej školy
- „Skúška“ deviatakov môže byť pre niektorých náročná
- Dokáž, že ovládaš základné učebnicové príklady zo základnej školy
Mnohí z nás si hovoria, že deviatacký monitor je len formalita, ako pripraviť deti na skúšky, ktoré ich čakajú na strednej škole. Pre nich je to však najdôležitejšia skúška toho obdobia a pripravujú sa na ňu na dvoch hlavných predmetoch – matematike a slovenskom jazyku.
V ich rokoch sa ti však táto „primitívna“ skúška až taká jednoduchá určite nezdala. Čítanie s porozumením, zapájanie všetkých závitov v hlave a používanie logiky či základných poučiek nemusí byť pre každého hračkou.
My sme vybrali niektoré otázky zo slovenského jazyka a matematiky, ktoré sa objavili v posledných rokoch na deviatackom monitore. Môžeš si tak vyskúšať, ako by si obstál na monitore dnes, či si ešte pamätáš, ako sa počítajú rovnice, aké číslo je „dokonalé číslo“ či to, kedy platí či neplatí pravidlo o rytmickom krátení.
Tak poďme na to!
Slovné spojenie „troch delfínov“ uveď pravopisne správne v tvare akuzatívu množného čísla.
V akuzatíve sa pýtame otázkou „(vidím) koho, čo“, znamená to, že správna odpoveď bude - tri delfíny.
V ktorej možnosti sú všetky slovné spojenia napísané pravopisne správne?
V ktorých možnostiach dochádza k spodobovaniu?
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Pri slovnom spojení „som vám k dispozícii“ dochádza k spodobovaniu „k“ na „g“. Pri slovnom spojení „človek nikdy nie je sám“ dochádza opäť k spodobovaniu „k“ na „g“.
V ktorej možnosti sa nachádza jednočlenná slovesná veta?
Ak je vetný základ vyjadrený určitým slovesným tvarom, hovoríme o slovesnej jednočlennej vete. Napríklad: „V úradoch sa tvrdo pracuje. Sneží. Včera pršalo. Treba hovoriť pravdu. Nechce sa mu čítať. Zavalilo ich v bani...“
V ktorom prídavnom mene sa uplatňuje pravidlo o rytmickom krátení?
Pravidlo o rytmickom krátení vychádza zo zásady, že v jednom slove nemôžu po sebe nasledovať dve dlhé slabiky. Práve preto je správnou odpoveďou „vzácny priateľ na telefóne“, pretože predposledná slabika v slove „vzácny“ je dlhá, tá nasledujúca tak musí byť krátka. Ak by sme hovorili o výnimke z pravidla o rytmickom krátení, správne možnosti by boli nasledovné: „Kráčal chváliac sa novým oblečením. Prvýkrát sa mu podarilo zvíťaziť.“ Išlo by tak o slová „chváliac“ a „prvýkrát“.
Patrik mal za úlohu vypísať všetky trojciferné čísla zložené z číslic 0, 2, 5 a 8 bez opakovania. Podarilo sa mu nájsť tieto čísla: 205, 502, 805, 802, 520, 820, 850, 250. Koľko čísel mu chýba?
Okrem čísel 205, 502, 805, 802, 520, 820, 850 a 250 Patrikovi chýbajú ešte čísla - 208, 280, 285, 258, 528, 582, 508, 580, 825, 852, teda chýba mu ešte 10 čísel.
Nájdi číslo, ktoré je riešením rovnice 6x - (2 - 2x) = 3 . (x-4)
Výsledok rovnice je x = -2
Číslo je dokonalé vtedy, ak je súčet všetkých jeho deliteľov okrem čísla samotného rovnaký ako toto číslo. Napríklad číslo 6 je príkladom dokonalého čísla, pretože súčet jeho deliteľov 1 + 2 + 3 je 6. Ktoré z uvedených čísel je taktiež dokonalé?
28 = 1 + 2 + 4 + 7 + 14 je 28.
Traja kamaráti si objednali pizzu veľkosti XL. Anička zjedla štvrtinu z celej pizze, Majka zjedla tretinu zvyšku a Matej zjedol polovicu z toho, čo nechala Majka. To, čo im ostalo, si dali zabaliť domov. Akú časť pizze im zabalili? Výsledok zapíš v zlomku v základnom tvare.
Ak sa 4/4 rovnajú celej pizzi a Anička zje 1/4 zo 4/4, ostanú nám 3/4. Majka zje 1/3 z 3/4, ostanú nám 2/4, Matej zje polovicu z 2/4, čo sa rovná 1/4. Túto časť im zabalia domov.
Súčin troch čísel je 224. Prvé z nich je 10, druhé je 50-krát menšie ako prvé. Vypočítaj tretie číslo.
Správna odpoveď je 112. K výsledku sa dostaneme nasledovne: 224 : 10 : 0,2 (50-krát menšie číslo ako 10) = 112.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: NÚCEM