More sa v obľúbenej destinácii Slovákov zafarbilo nažlto. Ľudia sú vydesení
- Žltá voda v Baltskom mori vzbudzuje paniku medzi miestnymi
- Odborníci vysvetlili, čo je za tým
- Žltá voda v Baltskom mori vzbudzuje paniku medzi miestnymi
- Odborníci vysvetlili, čo je za tým
Pobrežie Baltského mora na severe našich poľských susedov je žlté. V posledných dňoch získalo nezvyčajný odtieň a ľudia zo situácie ostávajú znepokojení.
Ako upozornil portál Počasie & radar, na sociálnych sieťach kolujú fotografie žltých brehov a znečistenej vody. Mnohí sa domnievajú, že tento jav môže predstavovať nebezpečenstvo a ohrozenie ľudského či živočíšneho zdravia.
Ako ale na Facebooku informuje Poľský geologický inštitút, za všetko môže peľ borovice. Ten je síce voľným okom neviditeľný, ale každý rok na jar sa jeho celé zhluky zhromažďujú skutočne kade-tade. Vrátane morských vôd. Jeho obrovské množstvo následne vytvorí žltý povlak na vode.
„Veľkosť peľu sa meria v mikrometroch (µm). Peľ borovice má pomerne veľké zrno, meria až 100 µm. Pozostáva z tela a dvoch vzduchových vakov, ktoré uľahčujú prenos vetrom na veľké vzdialenosti, dokonca až na stovky kilometrov,“ píše inštitút.
Je to nebezpečné?
Odborníci podotýkajú, že výskumom peľu sa zaoberá veda zvaná palynológia. Vedci pritom dokážu nahliadnuť aj do tisíc- či miliónročnej histórie a analyzovať zloženie či históriu rastlinných spoločenstiev.
Využívajú sa pritom okrem iného takzvané palynologické testy, ktoré môžeme poznať aj napríklad z alergológie. Ako vysvetľuje Počasie & radar, kúpanie sa v „peľovom mori“ samo osebe nie je pre človeka nebezpečnou činnosťou. Netreba si dávať pozor ani na očividný faktor – bežnú alergiu na peľ.
V Baltskom mori sa totiž nestretnete so žiadnymi alergizujúcimi vlastnosťami peľu borovice. Naopak, na ľudský organizmus môže mať kúpanie sa v takejto vode priaznivý účinok. V súčasnosti však more na severe Poľska dosahuje teplotu len okolo 10 stupňov Celzia.
Peľové mláky na Slovensku
Portál podotýka, že podobný jav možno badať aj na Slovensku, no najmä v mlákach a kalužiach. Na ich okrajoch sa pravidelne objavuje žltý povlak. Ide presne o tú istú záležitosť ako v Baltskom mori.
Zatiaľ čo v tomto prípade nejde o riziko pre alergikov, ich nepriaznivá sezóna je už v plnom prúde. V tomto článku sme ťa preto informovali o tom, čo na sezónne problémy najviac pomáha.
Obrátili sme sa na odbornú farmaceutku Kamilu Horníčkovú, podľa ktorej na alergiu skutočne zaberajú aj niektoré bylinky. Taktiež nám prezradila, čo majú alergici robiť, aby ich jar až tak veľmi netrápila, a kedy už je skutočne čas navštíviť odborného lekára.
„Alergia sa môže prejaviť hneď alebo aj s niekoľkodňovým oneskorením. Po prvom vystavení alergénu, alebo naopak po opakovaní expozície. Prejavy sú rôzne. Ak pôjde o peľové alergie, prejavy budú v dýchacích cestách – slzenie, vodnatá nádcha, upchatý nos, chronická nádcha, kašeľ, problémy s dýchaním až opuch dýchacích ciest,“ uviedla expertka pre Startitup.
Taká kontaktná alergia sa prejavuje na koži červenaním, vyrážkou alebo svrbením. Potravinová alergia sa spája napríklad s bolesťami brucha, nadúvaním, hnačkou alebo zvracaním. Po niekoľkých dňoch sa aj môže zmeniť na atopický ekzém. Odborné rady, ako s týmito problémami bojovať, nájdeš na tomto odkaze.
Zdroje: Počasie & radar, Facebook/Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy