More zanechalo Slovensku absolútny unikát. Nachádza sa u nás liečivá voda s lepším účinkom ako má Mŕtve more
- Na ploche našej krajiny sa v minulosti nachádzalo more, ktorého benefity využívame aj v dnešných dňoch
- Slanú vodu si môžeš užiť od západu až po východ Slovenska, a to v Podhájskej, Rapovciach aj Prešove
- Na ploche našej krajiny sa v minulosti nachádzalo more, ktorého benefity využívame aj v dnešných dňoch
- Slanú vodu si môžeš užiť od západu až po východ Slovenska, a to v Podhájskej, Rapovciach aj Prešove
Slovensko je krajina bohatá na minerálne pramene, ale aj termálne a geotermálne vrty. Na našom území sa nachádza slaná voda z obdobia druhohôr a treťohôr, jej blahodárne účinky môžeš okúsiť aj ty. Niektoré geotermálne vrty síce sfarbením vody oku neulahodia, no vlastnosťami predčia aj klasickú morskú vodu.
Unikát Podhájska
„Voda zo žriedla Podhájska je svetovým unikátom s blahodárnymi účinkami na celý ľudský organizmus. Podrobná štúdia ukázala, že pri niektorých zdravotných problémoch ( najmä pri astme a rôznych kožných vyrážkach) má hlbší a trvalejší regeneračný efekt než voda z mŕtveho mora,“ informuje Energy Podhájska.
Geotermálny vrt Podhájska umožnil obyvateľom využívať vodu z obdobia treťohôr. V spodných vrstvách sa našli rôzne kúsky živočíchov ako sú zuby rýb, peľové zrná rastlín a ďalší biologický materiál, z ktorého sa dá odhadnúť vek vtedajšieho prameňa, dnešného vrtu. „Podložie žriedla spadá do relatívne mladej tektonickej oblasti a ešte v nedávnej minulosti, okolo roku 1880, sa tu podzemné sily ohlásili silným zemetrasením. Vďaka tomuto sa voda prirodzene ohrieva, obohacuje sa o zemskú energiu a potom sa pod vysokým tlakom s výdatnosťou 50 l za sekundu a teplotou 80°C tlačí na povrch. “
https://www.facebook.com/TermalneKupaliskoPodhajska/photos/3869026946458289
Termálna voda v Podhájskej je svojím zložením veľmi obdobná ako voda z Mŕtveho mora. Je silne mineralizovaná, obsahuje lítium, bromidy, jodidy, zlúčeniny vápnika, sírany a iné. Tento minerálny mix pôsobí blahodárne aj na ochorenia dýchacích ciest, pohybového aparátu a aj srdcovo-cievny systém.
Rapovce Novolandia
Nachádza sa v Banskobystrickom kraji, len 3 km od mesta Lučenec, no vďaka jej liečivým schopnostiam a príjemnému relaxu ju navštevujú ľudia z rôznych končín krajiny. Termálna voda, ktorá sa nachádza vo viacerých bazénoch Rapovského aquaparku Novolandia pochádza z vrtu GTL 2 hlbokého až 1501 m. Voda má teplotu 38,1°C a má jedinečné fyzikálno-chemické vlastnosti.
https://www.facebook.com/NovolandiaRapovce/photos/a.2901053990016626/3021285931326764/
„Obsahom minerálov a chemickým zložením pripomína morskú vodu – je slaná, mierne zásaditá, s prevahou hydrouhličitanov. Jej pôvod je praveký, pochádza z obdobia druhohôr. Mohla by byť pozostatkom morských vôd, vsiaknutých do vápencového kolektora v období kiščel niekedy pred 23 – 25 mil. rokov. Zloženie a obsah rozpustených tuhých látok ju predurčujú na využívanie na liečebné účely – vonkajšiu a vnútornú balneoterapiu ako aj inhaláciu. Z liečivých účinkov prospieva najmä pri chorobách pohybového a obehového ústrojenstva, nervových a kožných chorobách, žalúdočných a črevných ochoreniach i chorobách dýchacích ciest“, uvádza Holiday Info.
Blízko Prešova
Do Plaza Beach Resortu sa dostaneš len počas letných mesiacov, aj on sa však môže pýšiť bazénmi naplnenými termálnou slanou vodou. Slaná voda pochádza z presláveného a historicky veľmi významného soľného ložiska, ktoré je svojím zjavom pomerne vzácne, a preto sa napriek pridaniu soli do vody, a teda nie priamemu nálezisku slanej vody ako takej, radí aj tento objekt medzi významné pre našu krajinu. Okrem tejto špeciality však v areáli prevláda španielska architektúra, živé palmy, piesok a 25 m vysoký maják, z ktorého je počas dobrej viditeľnosti možné spozorovať Tatry. Tento rezort je otvorený len počas letných mesiacov, ale ak si ho ešte nenavštívil, určite si to zapíš do „to-do“ zoznamu.
https://www.facebook.com/plazabeach/photos/10158329992718046
Počas zimných mesiacov môžeš navštíviť kultúrnu pamiatku Solivar v Prešove, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. „Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold, četerne (rezervoáre soľanky), huta , varňa , sklad soli (komory), kováčske dielne a klopačka (turňa),“ informuje Múzeum.
Slanú vodu nájdeš aj v týchto lokalitách
Okrem vyššie uvedených a najznámejších lokalít, kde sa nachádza liečivá prírodná slaná voda, figurujú na zozname aj štyri ďalšie objekty, kde soľ vo vode nájdeš tiež. Do bazénov týchto kúpalísk bola morská soľ dodatočne pridaná. Môžeš si v nich však užiť jedinečnú atmosféru s termálnym kúpeľom, ktorého liečivé účinky sú nepopreteľné.
Jednou z nich je aj Aqua Relax Lívia v Brezne. Vodné delo, masážne trysky a bezchlórová dezinfekcia pridávajú tomuto kúpalisku na hodnote. Kúpalisko je novootvorené, a preto veríme, že sa ho aj napriek pandémii podarí prevádzkovať aj v ďalších rokoch. Ďalším je Miraj Resort v Lučenci, ktorý ponúka okrem slaného bazéna a termálneho kúpeľa aj krásnu scenériu s palmami, pieskom a kvalitným wellnessom. Celý hotel spolu s jeho areálom je ladený v tónoch dovolenkového Grécka.
https://www.facebook.com/mirajresort/photos/1802864079856748
Poslednými dvoma ostávajúcimi sú Vlnka pri Piešťanoch s 13 m dlhým bazénom so slanou vodou s teplotou 28-32 °C, ktorý sa nachádza v rodinnom hoteli len pár metrov od jazera Sĺňava a Piešťaňoch a kúpalisko Kežmarok, ktoré je, navzdory svojej veľkosti, výnimočné pôvodom vody. Tá je dovezená z Jadranského mora a jej teplota je 35 °C.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Holiday Info, Múzeum, Pohájska, Milujem wellness, Aqua Relax Lívia, Miraj Resort, Kežmarok