Moskva má dilemu. Rusom sa nepáčia moslimskí imigranti, Kremeľ ich potrebuje

  • Rusko čelí napätiu kvôli nárastu moslimských migrantov z Centrálnej Ázie
  • Niektoré telegramové účty ich spájajú s kriminalitou a terorizmom v Moskve
Putin, Islam, moslimovia
Ilustračné foto TASR/AP, Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Karma Bhutia, Canva
  • Rusko čelí napätiu kvôli nárastu moslimských migrantov z Centrálnej Ázie
  • Niektoré telegramové účty ich spájajú s kriminalitou a terorizmom v Moskve

Ruský prezident Vladimir Putin môže mať problém. Rusom sa totižto podľa denníka The Telegraph nepáčia moslimskí migranti, ktorí do krajiny prichádzajú z Centrálnej Ázie. Podľa známeho telegramového účtu Rybar sú práve migranti za viacerými útokmi v Moskve a jej predmestí.

Proruský účet s 1,3 miliónmi followerov, ktorého vlastník v roku 2023 dostal medailu od Putina, tvrdí, že iba približne 50 percent moskovského predmestia etnicky tvorili Rusi.

Podľa videa, ktoré účet zverejnil, sa v Moskve odohrávajú teroristické nábory. Vraj sa tiež na čiernom trhu dajú kúpiť nielen zbrane, ale aj ruské pasy. Účet tiež vraj identifikoval miesta, kde sa nachádzajú ilegálne mešity a etnické nevestince.

Zlá na Západe, tolerovaná doma

Vysokú migráciu kritizoval aj sám Putin, no iba v súvislosti so Západom. Kremeľ už dlhšiu dobu hovorí o migrácii pozitívne, keďže práve migrantov potrebuje na to, aby mohol zaplátať diery na ruskom pracovnom trhu. Dôvodom je aj padajúca pôrodnosť, ktorá po rozpade Sovietskeho zväzu klesá. Situáciu s migráciou ešte zhoršila vojna na Ukrajine. Ruskí pracujúci buď narukovali do armády alebo presunuli sa do obranného priemyslu.

Dobrou správou je, že to vyústilo k rekordne nízkej miere nezamestnanosti, a to približne k dvom percentám. Iné ruské telegramové účty prirovnávajú situáciu k menšinami dominovanými časťami veľkých miest na Západe, ktoré podľa nich trpia prehnaným množstvom migrantov. Najnovšie niektoré takéto účty začali tvrdiť, že práve Západ má prsty v migračnej situácii v Rusku.

Kremeľ má tak za úlohu zdanlivo nemožnú úlohu. Musí nájsť rovnováhu medzi migráciou ekonomicky potrebných pracovníkov, pokračovaním vo vojne na Ukrajine a zároveň tlmiť strach bežných Rusov okolo imigrantov z Ázie. Veľkou výzvou v tomto smere bol minuloročný teroristický útok na Crocus Hall, pri ktorom podľa ruských úradov tadžickí islamisti zabili 145 ľudí čakajúcich na koncert.

Odpoveďou bol napríklad zákon, ktorý polícii umožňuje deportovať migrantov bez nariadenia súdu. Objavili sa aj viaceré videá a správy o policajných raziách na mešity a hostely pre migrantov. Policajti vtrhli aj na typické pracoviská pre migrantov, ako sú staveniská či sklady.

Dôležití pracovníci

Moskva však ďalej hovorí o dôležitosti pracovníkov zo zahraničia. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v novembri uviedol, že migranti sú nevyhnutne potrební. „Faktom je, že čelíme veľmi napätej demografickej situácii,“ uviedol. „Žijeme v najväčšej krajine na svete, ale je nás veľmi málo,“ dodal Peskov.

Súčasťou naratívu z Kremľa je aj rozdiel medzi legálnou a ilegálnou migráciou. Podľa Peskova iba nelegálna migrácia podporuje náboženský extrémizmus a obchod s dro*ami. To však pravdepodobne veľa nezmení pre bežných Rusov, ktorí sa obávajú etnického riedenia.

Samotný Vladimir Putin sa v minulosti vyjadril za migráciu, napriek tomu, že je jedným z jej najväčších kritikov, keď ide o Západ. „Tradičný islam je neoddeliteľnou súčasťou ruskej kultúry a moslimská umma (pozn. red. komunita/národ) je bez pochyby veľmi dôležitou súčasťou ruského národa,“ povedal ruský prezident v roku 2018. Populačné problémy Ruska však nie sú nič nové.

Varoval pred nimi aj Putin, ktorý si je vedomý, akej kríze jeho krajina čelí. Podľa údajov OSN je priemerný vek v Rusku približne 40 rokov, pričom v roku 1950 to bolo 23 rokov. Drvivo klesla aj miera pôrodnosti. Zatiaľ čo v roku 1950 boli v Rusku tri pôrody na jednu ženu, teraz ide asi o polovicu, čiže 1,5 dieťaťa na ženu.

Podľa analytikov situáciu ešte zhoršila vojna na Ukrajine. Konflikt podľa amerického think tanku The Atlantic Council zaručil, že nasledujúce ruské generácie budú menšie, staršie, krehkejšie a menej vzdelané. A ešte navyše k tomu budú menej etnicky ruské a nábožensky rôznorodejšie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: The Telegraph

Najnovšie videá

Trendové videá