Šéf CIA varuje pred zúfalým Putinom a použitím jadrových zbraní. Mohli byť aj na palube Moskvy
- Moskva bola vyzbrojená raketami, ktoré môžu niesť jadrovú hlavicu
- Šéf CIA medzi tým varoval pred zúfalým Putinom a použitím jadrových zbraní
- Moskva bola vyzbrojená raketami, ktoré môžu niesť jadrovú hlavicu
- Šéf CIA medzi tým varoval pred zúfalým Putinom a použitím jadrových zbraní
Ukrajinské médiá, ale i niektoré britské a americké médiá priniesli správu, že potopený ruský krížnik Moskva mohol niesť jadrové zbrane. Počas Studenej vojny bola naozaj loď vybavená jadrovými zbraňami, no či ich niesla i počas tohto konfliktu, nevedno. Kyjev ani ruská strana sa k medializovaným informáciám nevyjadrili.
Médiá sa odvolávajú na šéfredaktora BlackSeaNews Andrija Klymenka, ktorý uviedol, že ruská vojnová loď mala niekoľko jadrových zbraní, keď ju zasiahli ukrajinské rakety vypálené z pobrežia.
„Priatelia a experti hovoria, že na palube Moskvy sú dve jadrové hlavice pre riadené strely,“ cituje šéfredaktora Express.
„Možno je to pre mnohých nová informácia, ale je to pravda, vojnová loď je nosičom jadrových zbraní.“
Mykhailo Samus, zástupca riaditeľa Centra pre armádne štúdie, konverziu a odzbrojenie so sídlom v Ľvove, varoval, že jadrové zbrane nemuseli byť poškodené výbuchom.
„Na palube Moskvy môžu byť jadrové hlavice – dve jednotky,“ uviedol Samus. „Boli by na chránenom mieste, takže s najväčšou pravdepodobnosťou neboli poškodené výbuchom.“
Krížnik používal rakety, ktoré môžu niesť jadrové hlavice
Ukrajinská strana volá po operácii, ktorá by toto podozrenie potvrdila a prípadnú hrozbu odstránila.
NPR potvrdzuje, že na palube lode sa v minulosti mali nachádzať jadrové hlavice. Počas Studenej vojny bola jednou z lodí Sovietskeho zväzu, ktorá bola vyzbrojená nukleárnymi hlavicami.
Ukrajinský portál DIP tvrdí, že Moskva mohla mať jadrové zbrane na svojej palube i teraz. Loď má vo výzbroji 16 rakiet R-1000 Vulkan, ktoré môžu niesť jadrové hlavice o sile 350 kiloton. Portál pripomína, že nie je jasné, či sú jadrové hlavice v bežnej výzbroji alebo sa dodávajú na „špeciálnu objednávku“.
Menenie hlavíc rakety P-500/1000 je navyše časovo náročné a malo by sa vykonávať iba na základni.
Ruský krížnik Moskva sa potopil v Čiernom mori po tom, ako ho zasiahli rakety počas vojenskej operácie na Ukrajine.
Ukrajinskí predstavitelia ešte v stredu neskoro večer informovali, že krížnik Moskva bol vážne poškodený pri raketovom útoku ukrajinských síl. Gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti Maksym Marčenko, ktorý o poškodení lode informoval ako prvý, uviedol, že krížnik zasiahli ukrajinské protilodné strely Neptun.
Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že Ukrajinci zasiahli krížnik pred potopením dvoma strelami, uvádza Washington Post.
Rusko ale zásah odmieta a tvrdí, že došlo k požiaru munície. Analytici sa zhodujú, že strata lode je pre Rusko veľmi bolestivá a pošramotená je hlavne vojenská povesť krajiny.
Zúfalstvo ukázať vojenské úspechy môže dohnať Putina k použitiu jadrových zbraní, tvrdí šéf CIA
Či už na palube boli jadrové zbrane, alebo nie, hrozba ich použitia ostáva veľmi reálna. Hrozbu potvrdil aj riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William J. Burns.
Burns varoval, že „potenciálne zúfalstvo“ ukázať vojenské úspechy by mohlo dohnať ruského prezidenta Vladimira Putina k použitiu taktických jadrových zbraní alebo nízko výkonných jadrových zbraní.
Šéf CIA, ktorý pôsobil ako americký veľvyslanec v Rusku, povedal, že potenciálne použitie takejto zbrane, dokonca aj ako varovný výstrel, je možnosťou, ktorou sú Spojené štáty „veľmi znepokojené“, uvádza New York Times.
„Vzhľadom na potenciálne zúfalstvo prezidenta Putina a ruského vedenia, vzhľadom na neúspechy, ktorým doteraz vojensky čelili, nikto z nás nemôže brať na ľahkú váhu hrozbu, ktorú predstavuje potenciálne uchýlenie sa k taktickým jadrovým zbraniam alebo nukleárnym zbraniam s nízkou výťažnosťou,“ uviedol šéf CIA.
K hrozbe, ktorú predstavujú taktické jadrové zbrane, sa vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident v rozhovore pre CNN uviedol, že svet by sa mal pripraviť na ich použitie.
„Mali by sme na to myslieť, ale nebáť sa. Nebáť sa, ale byť pripravení. Ale to nie je otázka len pre Ukrajinu, ale myslím si, že pre celý svet,“ povedal prezident americkej televízii.
Putin cíti voči Západu krivdu, tvrdí Burns
Taktické zbrane sa niekedy nazývajú „bojové jadrové zbrane“, sú menšie a nemajú takú ničivú silu ako bomby zhodené počas druhej svetovej vojny. Dokážu však narobiť veľkú škodu a zničiť celé budovy. Rusko má vo svojom inventári množstvo takýchto zbraní.
Riaditeľ CIA ale dodal, že napriek tomu, že Putin dal jadrové zbrane do pohotovosti hneď po niekoľkých dňoch invázie, nič nenasvedčuje tomu, že by hrozba ich použitia bola bezprostredná.
Podľa Burnsa Putin už celé desaťročia pestuje voči Západu pocit krivdy, pričom je presvedčený, že Spojené štáty využili slabosť Ruska po rozpade Sovietskeho zväzu.
„V priebehu rokov som sledoval, ako sa Putin dusí v horľavej kombinácii krivdy, ambícií a neistoty,“ povedal šéf CIA.
Zdroje: Express, DIP, NPR, New York Times, CNN, Washington Post