Moskva zvolila nebezpečný krok. Verbuje do armády srbských občanov
- Rusko aktuálne podniká nábor srbských občanov s cieľom posilniť svoje vojenské sily
- Tento krok Ruska môže výrazne ovplyvniť jeho vzťahy so Srbskom
- Rusko aktuálne podniká nábor srbských občanov s cieľom posilniť svoje vojenské sily
- Tento krok Ruska môže výrazne ovplyvniť jeho vzťahy so Srbskom
Na začiatku septembra niekoľko Srbov cestovalo z Belehradu do Moskvy. Potom boli presunutí na vojenské náborové stredisko v Krasnogorsku, čo je mesto na okraji Moskvy, píše The Guardian.
Tam podpísali zmluvu s ruskou armádou o tom, že ich vyšlú bojovať na Ukrajinu. Rusko to robí z viacerých dôvodov. Hlavné je, že jeho vojenské sily sú vyčerpané po 18 mesiacoch bojov na Ukrajine.
Nábor Srbov
Zdá sa, že rusínski úradníci plánujú získať veľký počet Srbov, aby posilnili svoju armádu. Rusko zmenilo svoje zákony, aby prilákalo cudzincov, a tak sa pridali k jeho armáde. Napríklad skrátili minimálnu dĺžku vojenskej služby pre cudzincov z piatich rokov na jeden a ponúkli rýchly nábor.
Srbsko sa pokúša vyvážiť svoje historické väzby na Rusko so snahou o vstup do Európskej únie. Niektorí Srbi sú naklonení Rusku, najmä medzi ultranacionalistickými skupinami, ktoré organizujú demonštrácie.
Nábory Srbov vedie Davor Savičić, ktorý má za sebou boje po boku Rusov a bol spojený so skupinou wagnerovcov. Savičić verejne hovoril o tom, ako regrutuje Srbov na vojnu na Ukrajine v rozhovoroch v ruskej televízii.
Verbovanie je dobre zorganizované a dokonca existujú správy o tajnom stretnutí Savičića s ruskými úradníkmi, kde diskutoval o plánoch na nábor až tisíc Srbov, ktorí by vytvorili svoju jednotku v rámci 106. výsadkovej divízie ruského vojska.
Presný počet Srbov, ktorí sa už stali ruskými vojakmi, nie je známy. Existuje zoznam s trinástimi menami srbských regrútov, ktorý zverejnila ruská skupina odhaľovačov Orden Respubliki. Podľa jedného z jednotlivcov sa do tejto iniciatívy zatiaľ zapojilo približne 60 – 70 mužov zo Srbska.
Toto verbovanie môže narušiť vzťahy medzi Ruskom a Srbskom, pretože srbské úrady v minulosti zakročili proti občanom, ktorí sa prihlásili do ruských síl. Srbský prezident Aleksandar Vučić a minister obrany Miloš Vučević varovali Srbov pred účasťou v cudzích konfliktoch. Niektorí srbskí nacionalisti totiž čelia trestnému stíhaniu za ich účasť.
Ďalší spojenci
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes po svojom stretnutí s ministerkou zahraničných vecí Severnej Kórey Čche Son-hui vyhlásil, že vzťahy medzi Severnou Kóreou a Ruskom dosiahli „kvalitatívne novú strategickú úroveň“. Lavrov prišiel do Severnej Kórey na dvojdňovú návštevu a poďakoval KĽDR za ich podporu počas ruskej vojenskej operácie na Ukrajine.
Po stretnutí však neposkytli žiadne podrobnosti. Rovnako nebol zatiaľ určený termín pre plánovanú návštevu ruského prezidenta Vladimira Putina v Severnej Kórei, na ktorú ho Kim Čong-un pozval.
Spojené štáty oznámili, že Severná Kórea dodala Rusku viac ako 1 000 kontajnerov s vojenským vybavením a muníciou. Washington tvrdí, že Kim Čong-un požaduje od Ruska moderné zbraňové technológie pre svoj jadrový program výmenou za tieto dodávky munície, pričom Rusko tieto obvinenia popiera.
Zadržali „zahraničného agenta“
V Rusku zatkli novinárku Alsu Kurmashevovú, ktorá pracuje pre Rádio Slobodná Európa (RFE/RL). Obvinili ju z toho, že sa neprihlásila ako „zahraničný agent“. Riaditeľ RFE/RL Jeffrey Gedmin vyzval na jej prepustenie. Kurmashevová žije v Prahe, ale prišla do Ruska z rodinných dôvodov.
Podľa RFE/RL bola zadržaná na letisku v ruskom meste Kazaň, kde jej odobrali pasy a uložili pokutu. V prípade dokázania viny jej hrozí až päť rokov väzenia.
Tento prípad pripomína zadržanie amerického novinára Gershkovicha. Ten je od rozpadu Sovietskeho zväzu prvým zahraničným novinárom, ktorého v Rusku zadržali a obvinili zo špionáže. Zadržiavajú ho v moskovskej väznici Lefortovo.
Termín „zahraničný agent“ sa v Rusku často používa v súvislosti s kritikmi Kremľa, novinármi alebo ľudskoprávnymi aktivistami.
Zdroje: The Guardian, TASR, SITA