Môže sa ti doslova zmenšiť mozog. Nová štúdia prekvapila, svoj obľúbený drink radšej vynechaj
- Hovorí sa, že alkohol je metla ľudstva
- Vedci z Pennsylvánskej univerzity vidia možnú spojitosť v jeho kozumácii a zmenšovaním mozgu
- Hovorí sa, že alkohol je metla ľudstva
- Vedci z Pennsylvánskej univerzity vidia možnú spojitosť v jeho kozumácii a zmenšovaním mozgu
Nový výskum, ktorý odráža údaje viac ako 36 000 dospelých respondentov, odhalil, že už aj prechod z jedného na dva alkoholické drinky denne môže súvisieť so zmenami v mozgu, ktoré sa rovnajú zostarnutiu o dva roky.
Informácie čerpali z údajov respondentov
Nedávne štúdie varujú, že aj mierne pitie alkoholu môže byť spojené s kardiovaskulárnymi problémami či poškodením mozgu, informuje CNN. Analýza údajov viac ako 36 000 dospelých pod vedením tímu z Pennsylvánskej univerzity uvádza, že mierna až striedma konzumácia alkoholu môže byť spojená so znížením celkového objemu mozgu.
Vedci mali prístup k údajom, v ktorých ľudia udávali množstvo alkoholu, ktoré za týždeň alebo mesiac vypili. Následne vedci „jednotky alkoholu za týždeň a mesiac kvôli štúdii previedli na jednotky za deň“.
Okrem toho mali výskumníci prístup k údajom výsledkov magnetickej rezonancie každého z účastníkov, čo im pomohlo opísať „veľkosť“ sivej aj bielej hmoty v mozgu.
Zmenšenie mozgu kvôli jednému poháriku naviac?
Podľa CNN sa mozgy 50-ročných ľudí, ktorí za posledný mesiac denne pili v priemere 1,75 decilitrov vína, javili o dva roky staršie ako u tých, ktorí pili len o polovicu vína alebo piva menej. Vychádza to zo štúdie, ktorá bola v piatok publikovaná v časopise Nature.
Tí, ktorí pili ešte viac, mali podľa štúdie také zmenšenie bielej aj šedej hmoty mozgu, ktoré pôsobilo, akoby sme k jeho reálnemu veku pridali 3,5 roka.
„Táto multimodálna štúdia poukazuje na potenciálne riziko, že aj mierne pitie môže stáť za zmenami súvisiacimi s objemom mozgu. Platí to pri dospelých v strednom veku aj u starších,“ cituje Sciencealert výskumný tím.
Vedecký magazín však objasňuje, že tento výskum môže poukazovať iba na koreláciu medzi konzumáciou alkoholu a zmenami mozgu. Keďže bol výskum pozorovacím, nemožno na 100 % povedať, že zmeny v mozgu boli spôsobené pitím alebo či jednoducho existuje faktor, ktorý bol počas štúdie vynechaný.
„Napriek tomu však vedecký tím zdôrazňuje, že nezaškodí, ak je to možné, dať si čo i len o jeden drink za noc menej,“ uzatvárajú.
Alkohol je metla ľudstva
Odhliadnuc od štúdie je však všetkým nad slnko jasné, že nadmerná konzumácia alkoholu jednoznačne prospešná nie je.
Jedna zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií poukazuje na to, že v psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2020 vyšetrených 27 523 osôb s diagnostickým záverom porucha psychiky a správania zapríčinená užívaním alkoholu (skupina diagnóz F10.0 – F10.9), pričom až u 75,2 % (20 690 osôb) z nich bol diagnostikovaný syndróm závislosti od alkoholu (dg. F10.2).
Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2016 zomreli v dôsledku nadmerného pitia alkoholu viac ako 3 milióny ľudí. To predstavuje 1 z 20 úmrtí. Viac ako tri štvrtiny týchto úmrtí sa týkali mužov.
Zdroje: CNN, Sciencealert, nczisk.sk, WHO