Môže to byť objav tisícročia: Egyptský archeológ tvrdí, že našiel múmiu slávnej Nefertiti
- Egyptológ študuje múmiu, ktorá by mohla byť múmiou kráľovnej Nefertiti
- Hawass je odborník na egyptskú históriu a vykopáva staroveké egyptské hrobky
- Egyptológ študuje múmiu, ktorá by mohla byť múmiou kráľovnej Nefertiti
- Hawass je odborník na egyptskú históriu a vykopáva staroveké egyptské hrobky
Egyptológ Zahi Hawass tvrdí, že momentálne študuje múmiu, ktorá by podľa jeho predpokladov mala byť múmia slávnej kráľovnej Nefertiti, uvádza portál New Week.
Hawass je odborník na egyptskú históriu a vykopáva staroveké egyptské hrobky. „Som si istý, že o mesiac alebo dva odhalím múmiu Nefertiti,“ povedal Hawass v rozhovore pre denník El Independiente, cituje portál News Week.
Kráľovná Nefertiti
Celé meno tejto kráľovnej bolo Neferneferuaten Nefertiti, ktorá žila v rokoch 1370 až 1330 pred našim letopočtom. Jej manžel bol faraón Achnaton a Nefertiti bola kráľovnou Starovekého Egypta. Jej syn sa volal Tutanchamon, neskôr kráľ Tut.
Ako uviedol Hawass, „stále hľadám dve veci: hrob Nefertiti a jej telo“. Hawass stále verí a je o tom presvedčený, že Nefertiti po smrti svojho manžela Achnatona vládla Egyptu ešte tri roky, avšak pod menom Smenkhkare.
Niektorým egyptológom sa podarilo objaviť niekoľko mumifikovaných pozostatkov faraónov, avšak Nefertiti sa ešte identifikovať nepodarilo.
„Už máme DNA múmií z 18. dynastie, od Achnatona po Amenhotepa II. alebo III. a sú tu ešte dve nepomenované múmie označené KV21 a a b,“ tvrdí egyptológ Hawass.
„V októbri budeme môcť oznámiť nález múmie Ankhesenamun, Tutanchamonovej manželky. V hrobke KV35 je aj múmia 10-ročného chlapca. Ak je to syn Tutanchamona, problém, ktorý predstavuje Nefertiti, bude vyriešený,“ dodáva pre portál News Week Hawass.
Mumifikácia tiel
Mumifikovanie tiel sa mohlo dostať len tým najdôležitejším mŕtvym. Proces bol veľmi zdĺhavý, trval až 70 dní. Prvotne museli byť odstránené všetky vnútorné orgány, okrem srdca. Orgány sa však nevyhadzovali, boli uložené do inej, špeciálnej nádoby, ktorá sa potom pochovávala spolu s telom.
Neskôr bolo telo vystavené absolútnej dehydratácii, na ktorú bolo potrebné použitie špeciálnej soli. Soľ bola nanesená na telo zvonku i zvnútra. Potom sa telo zabalilo do plátna a uložilo do hrobky.
Identifikácia múmie
Zahi Hawass sa zúčastnil 19. ročníka talianskeho medzinárodného filmového festivalu pod názvom Magna Graecia Film Festival. Práve tam Hawass oznámil, že egyptský minister turizmu Khaled el-Anany usporadúva medzinárodnú konferenciu, kde bude prítomných 40 archeológov z celého sveta. Práve na tejto konferencii by mali otvoriť Carterov dom – múzeum, uviedol portál Egypt Independent.
Hawass taktiež prezradil, že v októbri po prvýkrát oznámi, ako Tutanchamon naozaj zomrel, rovnako ako predstaví metódu použitia DNA pri objavení múmie kráľovnej Nefertiti a kráľovnej „Ankhesen in Amun“, manželky kráľa Tutanchamona.
Zachovanie histórie
Hawass pre portál Egypt Independent taktiež prezradil, ako sa dá zachovať história Egypta. Je potrebné každý rok zatvárať a otvárať hrobky a na vstup do hrobiek mať rezervačný systém.
„Cestovný ruch je nepriateľ archeológie, ale musíme hľadať medzičlánok medzi potrebou turizmu pre ekonomiku a ochranou egyptských pamiatok. Je to niečo mimoriadne dôležité,“ dodáva v závere egyptológ Zahi Hawass.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: News Week, Egypt Independent