Môže útok na Zámockej inšpirovať iných? „Funguje tu efekt sociálnej nákazy,“ hovorí kriminológ
- Okolie útočníka väčšinou o jeho zámeroch vie, hovorí odborník Pavel Houdek
- Každá takáto vražda je potenciálnou inšpiráciou pre ďalších
- Okolie útočníka väčšinou o jeho zámeroch vie, hovorí odborník Pavel Houdek
- Každá takáto vražda je potenciálnou inšpiráciou pre ďalších
V stredu 12. októbra sa vo večerných hodinách udiala streľba na Zámockej ulici v Bratislave pred podnikom Tepláreň, kde mladík zastrelil dve osoby Matúša a Juraja a čašníčku Radku poranil.
Mladík, ktorý zastrelil dvoch ľudí, napísal pár hodín po vražde na sociálnej sieti, keď sa ho diskutujúci pod jeho profilom pýtali, čo sa stalo: „Ale nič, taká srandička na Zámockej.“ Vyzvali ho tiež, že pokiaľ je vrahom, nech sa odfotí s topánkou na hlave. Po chvíli zverejnil svoju fotografiu s topánkou na hlave.
Redakcia Startitup sa pýtala kriminológa a odborníka na sebaobranu Pavla Houdeka z organizácie Moderní sebeobrana, či je možné, že vražda bude motivovať k podobnému činu iných, podobne citovo labilných ľudí, ako bol chlapec, ktorý je zodpovedný za vraždu Juraja a Matúša.
„Každá takáto vražda motivuje ľudí k podobným činom,“ povedal odborník Houdek hneď v úvode.
Vraví, že to môžeme vidieť na incidentoch podobného typu, ktoré niekedy prebehli v zahraničí. „Funguje tam takzvaný efekt sociálnej nákazy, čo znamená, že ľudia podobného typu, ktorí majú rovnaké sklony, sa takýmto činom naozaj môžu nechať inšpirovať, a tá pravdepodobnosť, že sa to bude aj naďalej opakovať, prudko rastie.“
Keďže sa rozprávame o najvážnejšej, ultimátnej veci, akou je smrť, je ťažké odhadnúť ľudí, ktorí majú sklony k takémuto podobnému činu.
„V spoločnosti je určite malé percento ľudí, ktorí majú odpor voči LGBTI+ ľuďom alebo inej marginalizovanej skupine ľudí, a oni ich jednoducho chcú odstrániť. Naozaj tak uvažujú, je tam tá nenávisť a aj tento vrah napísal, že ,ja som zabil týchto dvoch a keby toto urobil každý, tak je problém vyriešený‘. Takže naozaj sú ľudia, pre ktorých sú iní ľudia problém.“
Ako Houdek ďalej povedal, podstatná je aj prevencia. Je však na mieste položiť si otázku, či je vhodná práve prevencia políciou, teda represívnou zložkou.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je ťažké predchádzať takýmto útokom
- Aké spôsoby prevencie majú v zahraničí a ako fungujú
- Ako terorista prejde od slov k činom
- Ako dezinfoscéna ovplyvňuje správanie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom